БългарияЗдравеНовини

Отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания

Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента

Лекарите и фармацевтите са основен източник на информация по темата за 81% от българите, а безопасността на участниците се гарантира от независими регулаторни органи

На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Благодарение на клиничните проучвания хиляди лекари и пациенти ежегодно допринасят за разработването на иновативни терапии. По данни на международния портал clinicaltrials.gov в момента 304 клинични проучвания набират пациенти в България, а активните изпитвания в страната са над 2800.   

Обществената осведоменост за клиничните проучвания – ключ към преодоляване на бариерите и напредък в медицината

Клиничните проучвания остават сравнително непозната област в България. Според социологическо изследване, проведено от името на международната компания Пратиа през януари 2022 г., 37% от анкетираните никога не са попадали на термина „клинично проучване“, а 31% от чувалите за него признават, че имат много ограничени познания по темата. Резултатите показват, че образоването в тази област все още е от съществено значение – не само за пациентите, но и за медицинските специалисти, които се оказват основен източник на знания за 81% от анкетираните българи.

Разнообразието от клинични проучвания – нови възможности за пациентите

Клиничните проучвания имат за цел да потвърдят безопасността и ефикасността на даден медикамент или да разширят неговата употреба. Въз основа на резултатите от тях се изготвят европейски и световни препоръки за лечение на различни заболявания. За да започне дадено изпитване, е необходимо медикаментът да бъде одобрен от редица органи, а впоследствие се одитира и от множество независими институции, проверяващи съответствието му с разпоредби, стандарти, протоколи и етични принципи за защита на участниците: „Изпълнителна агенция по лекарствата“, „Етична комисия за клинични изпитвания“, “„Министерство на здравеопазването“, „Европейска комисия за клинични изпитвания“, „Европейска агенция по лекарствата“, „Федералната агенция по храните и лекарствата“ в САЩ и др.

Една от най-важните медицински области в клиничните проучвания е онкологията. За онкоболните времето е от съществено значение. Клиничните изпитвания им осигуряват чести медицински прегледи и достъп до иновативни методи на лечение, които е възможно да не са широко достъпни в продължение на няколко години.

В изследователските центрове на Пратиа в България, разположени в различни градове като Пловдив, Варна, Сливен, Габрово, Добрич, се провеждат проучвания за широк спектър от заболявания, включително ХОББ, затлъстяване, астма, псориазис и атопичен дерматит.

Ето какво споделя участникът в клинично проучване Йордан Шопов, страдащ от ХОББ: „Не мога да кажа, че бях уплашен, но, както при всяко ново начинание, имах някои съмнения и въпроси, които просто изчезнаха след първата среща с екипа. Бях информиран, че терапията допълнително ще облекчи здравословното ми състояние и затова реших да участвам. Посещавах центъра веднъж месечно и всяко посещение ми отнемаше около 2 часа, в зависимост от процедурите. Най-голямата полза, която получих от клиничното проучване е, че бях постоянно под медицинско наблюдение и получих увереност, че ще подобря здравето си.“

Набирането на участници за клинични проучвания следва строго регламентиран процес на подбор, а използваните медикаменти вече са преминали през щателни тестове – нещо, което д-р Мирослав Стоянов, кардиолог и специалист по инвазивна кардиология, подчертава:

За да се започне клинично изпитване, е необходимо съответният медикамент да бъде одобрен от съответни комисии. Искам също да подчертая, че някои лекарства в определени страни са въведени в клиничната практика, а въвеждането им у нас изисква допълнителни одобрения.“

По отношение на безопасността на клиничните изпитвания той допълва: „Всеки медикамент се оценява и като ефективност, и като безопасност, като винаги задължително на първо място е безопасността на пациента. Участниците в клинично проучване са под постоянно медицинско наблюдение – следят се не само жизнените показатели и симптомите, които имат, но и редица лабораторни показатели. В нашата клинична практика има нови препоръки, които включват нови медикаменти за приложение при съответните заболявания. Те се подновяват ежегодно на базата на нови, изпитвани медикаменти. И така, каквито са препоръките за лечение на пациентите в Европа, в света, такива са те и в България. Ползите за пациента са очакваният ефект на новия медикамент, по-честите визити при лекари с дългогодишен стаж и грижите, които се полагат от добре обучен медицински персонал.“

Една от ключовите инициативи, свързващи медицинските иновации с нуждите на пациентите и здравните специалисти, е кампанията „Пациенти от бъдещето“, организирана от Пратиа. Тази програма работи на множество нива – от образование и повишаване на осведомеността до подкрепа за внедряването на нови методи на лечение. „Пациентите от бъдещето“ са реални хора – личности, които са се възползвали от възможностите, предоставени от клиничните проучвания. Много от тях потвърждават, че участието в клинични изследвания е оказало положително въздействие върху тяхното здравословно състояние.

„Участвах в друго клинично проучване преди и сега лекарят отново ми предложи. Реших да се включва в отново, защото при първото ми участие екипът се погрижи много за мен и постигнахме отлични резултати. Бях спокоен, защото още след първата седмица имаше резултат. Най-голямата полза, която получих от проучването, я разбрах след края на програмата. Тогава всичко се промени в положителна посока – лабораторните изследвания и като цяло всичко започна да става много добре. Здравето ми е много добро и всички резултати са положителни за мен.“ – казва Стефан Величков, пациент с хронична бъбречна недостатъчност. 

Тези истории служат като най-доброто доказателство, че „утре“ вече се случва днес. Подробна информация е налична на официалния уебстраница на кампанията patientsoftomorrow.bg. В нея през споделения на достъпен език личен опит на пациенти и лекари е разказан процесът на преминаване през клинични проучвания. С помощта на образователно видео и текстово съдържание са разяснени техните цели, етапи и ползи за пациентите, както и начините, с които се гарантира безопасността на участниците.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина