По-големите възможности за намиране на работа са най-голямата полза от членството на България в ЕС според почти половината от българите (47%). Това показва ново проучване на Евробарометър за приоритетите и поведението на гражданите при гласуването на европейските избори през юни, пише Mediapool.
Българите отчитат значително по-висок процент от средния за ЕС (24%) при ползата за нови работни възможности, като по този показател страната попада в една група с Хърватия (51%), Словакия (44%), Унгария (40%) и Литва (40%).
Следващите по важност фактори за българите са засиленото сътрудничество между държавите членки (28%), защита на мира и укрепването на сигурността (26%) и подобряване на стандарта на живот (21%).
Възможностите за работа са най-важната полза от ЕС за българите, Графика: Евробарометър
Основната причина да гласуват на европейските избори българите откриват в нарастващите цени и разходите за живот (56%), както и икономическата ситуация (53%). На трето място поставят социалната защита и достъпът до здравеопазване (41%), а след това е международната обстановка (35%).
Оказва се, че разходите за живот (42%), икономическата ситуация (41%) и международната ситуация (34%) са най-важните теми и за европейските граждани, но в по-малка степен в сравнение с българите.
Миграцията (28%), климатичните промени (28%) и отбраната и сигурността на ЕС (28%) също са сред важните теми за жителите на повечето страни членки, но в България тези теми са неглижирани. Сигурността е важна тема само за 19% от българите, климатичните промени за 12%, а миграцията за 11%.
Някои от важните теми за българите и европейците съвпадат, но при други се забелязва значима разлика, Сн. Евробарометър
Дори хората, които не са гласували на европейските избори през юни, отбелязват, че разходите за живот (46%) и икономическата ситуация (36%) биха могли да ги мотивират да участват в изборите. Подобни са резултатите в България където негласувалите посочват разходите за живот (40%) и икономическата ситуация (38%) като водещи теми, които биха ги мотивирали да гласуват на европейските избори.
Гласуването се превърща в навик
Тазгодишните избори бяха и тези с най-висока средна избирателна активност в ЕС с 51% гласували европейски граждани. Проучването показва, че все повече европейци превръщат гласуването в техен навик и граждански дълг. 46% от европейските граждани твърдят, че винаги гласуват, а за 42% това е граждански дълг. Най-активни на вота са били гражданите над 55 години, като 58% от тях са гласували, а в България 37% от тази възрастова група е отишла до урните.
Интересно е, че сходни отговори дават и българските граждани. Въпреки че избирателната активност на европейските избори в България бе 34%, 39% от българите посочват, че винаги гласуват, а 38% възприемат гласуването като граждански дълг. 40% от българите обаче не гласуват заради недоверие в политиката, а 30% смятат, че гласуването не може да промени нищо. Тези показатели са по-ниски на европейско ниво, като 21% от европейските граждани са недоверчиви към политиката, а само 17% мислят, че гласуването не носи промени.
Решението на гласоподавателите за кого да гласуват на изборите за европарламент се е основавало главно на това колко близки са били предложенията на партиите до техните идеи и ценности. Предложенията на дадена партия как ще се справи с определени европейски въпроси са най-честата причина да бъдат избрани по време на изборите, посочват 47% от гласоподавателите.
Българските гласоподаватели са гласували основно за партията, за която гласуват обикновено (51%), докато влиянието на това, предложенията на партиите по национални въпроси (43%) и по европейски въпроси (40%) да бъдат сходни с техните виждания и ценности, остава на по-заден план.
В настоящия Европейски парламент ГЕРБ има 5 евродепутати, ПП-ДБ, ДПС и „Възраждане“ са с по трима, БСП с двама, а ИТН с 1.
Все по-положително отношение към ЕС
Проучването показва, че доверието и положителното отношение към ЕС и неговите институции става все по-голямо. Подобна тенденция се забелязва и в България. Повече от половината българи (53%) считат за важно членуването на страната в ЕС и според 61% действията на съюза оказва влияние върху живота им. 60% от българите са оптимистични за бъдещето на съюза, а 51% имат положителна представа за него. Българите са малко по-оптимистични от средния европеец.
„През юни хората в Европа показаха, че гласът им има значение, като видяхме най-високата избирателна активност на изборите за Европейски парламент от 30 години насам. Гражданите ни дадоха мандат, за да действаме, да предоставяме отговори и решения и да работим за подобряването на различни аспекти от ежедневието им. Ние ще изпълним дадените обещания и цели. През следващите седмици Европейският парламент ще подложи на щателна проверка избора на новата Европейска комисия, за да гарантира, че тя ще разгледа въпросите, които са приоритет за хората: разходите за живот, състоянието на нашата икономика, демокрацията, върховенството на закона, миграцията и сигурността. Европейският парламент ще продължи да работи за това гласовете на хората в ЕС да се зачитат“, коментира проучването председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Европейските избори се проведоха на 9 юни, като в България съвпаднаха с последния предсрочен парламентарен вот. На изборите се сбъдна прогнозата за увеличаванe на подкрепата за крайнодесните партии в част от водещите европейски страни като Франция, Австрия, Германия и Нидерландия.
Голям Напредък! Голямо развитие! Станахме по-бедни от македонците, албанците, а и от много африкански страни! Е, има и доволни – някои политици понатрупаха в офшорните си сметки доста крадени европейски и наши средства! И пак ще крадат! Иде Нова Сглобка!