ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Забравеният град

Богинята е жива!

Реставраторите върнаха красотата на Деметра

Нещо прекрасно, съвършена е, каза арх. Петко Прокопиев, който първи видя блясъка на почистената от корозията скулптура

Богинята е жива! Такъв е резултатът от работата на специалистите от Реставрация, които върнаха красотата на съсипаната с години на безхаберие Деметра. Богинята е жива,  повтори щастлив от развръзката пред Под тепето арх. Петко Прокопиев, който пръв видя днес резултата от близо 20-дневния труд на реставраторите.  Съвършената 122-годишна скулптура на италианския маестро Арнолдо Дзюки отново заблестя. Арх. Прокопиев ни осигури снимки, даващи ясна представа как Деметра изглежда днес в ателието на експертите, след първите техни дейности върху  жестоко увредения й силует. Нямам думи. Една от най-красивите гледки в живота ми. Нещо прекрасно, съвършено, не скри емоцията архитектът след първия контакт със съживената богиня.

Той е присъствал на приключването на първата фаза от реставрацията на паметника на културата- свалянето на корозията от тялото й. Процесът е продължил близо две седмици. За целта е използван 2 тона кварцов пясък, който чрез специална машина е разсеял от чугуна налепите и е разкрил същинската прелест на произведението на изкуството. Всеки детайл от целия фонтан е почистен. През обработка са минали и откритите в склад на Паркове и градини амурчета. Предстоят по-пипкавите реставрационни работи- обработка на Богинята, чашата и всеки от елементите, както и доизграждане на изядените от корозията фрагменти. Скулпторът Никола Колев ще прави кошницата в ръцете на Деметра наново. Ще се работи и по папура, част от който е напълно изгнил. Сигурно е, че до 50 дни скулптурата на Дзюки да заблести отново с пълния си блясък в Цар-Симеоновата градина.  Сигурно е и друго- фонтанът отново ще потече.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

12 коментари

  1. Да благодарим на Под тепето,
    че надниква в реставрационното студио, както и на всички, които се явиха като гаранти за това, наследството да бъде обгрижено. Относно метода, не съм компетентен, който има информация за по-добър метод да каже. Коментиращи, защо ви е срам да се пишете с имената си?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина