ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноИзбор на редактораКултураМненияНовиниОбщина ПловдивРазследване

Заживя ли Здравко Димитров в Стария град?

 „Заживя ли Здравко Димитров в Стария град?”. Този въпрос си задават собственици на имоти в северозападната част от архитектурния резерват, след като бившият кмет е бил засичан многократно там, все около една и съща къща. Димитров е забелязван системно да влиза и излиза от току що ремонтирана сграда на ъгъла на малките улици „Крикор Азарян” и „Хан Омуртаг”, намираща се точно до къща „Нишанян”, и в непосредствена близост до Лапидариума и къща-музей „Енчо Пиронков”.

Бе видян да излиза от улица „Крикор Азарян”, возен в личното му Ауди, и от репортер на Под тепето, който зърна и един от най-приближените до Зико хора да заключва портата на въпросния имот- мъжът, който караше кметското Волво, докато Димитров управляваше града. Според хора от тази част на Стария град, ремонтът на сградата, който върви от много време и вече видимо е приключил, се е дирижирал от екс кмета и доверениците му.

Човекът, управлявал кметското Волво по време на мандата на Здравко Димитров, се качва в Дачия веднага след заключването на вратата на къщата

Проверка на Под тепето не откри никаква документална връзка на Здравко Димитров с имота, което прави още по-озадачаващо присъствието му в него. Какво установи търсенето ни. Къщата, в която преди много години се помещаваше ресторант „Св. Георги”, е била част от активите на смесеното дружество „Пълдин Туринвест”, което се управлява от Георги Гергов. С други думи- била е общинска собственост, преди да бъде апортирана във фирмата. През 2021г. Гергов продава недвижимата собственост на друг известен пловдивски бизнесмен- собственикът на „Филикон-97” Борис Калибацев. Той закупува сградата в архитектурния резерват чрез друго свое дружество- „Виа Профит”, в което е едноличен собственик на капитала. Защо в закупената от него къща най-често  влиза и излиза Здравко Димитров, можем само да гадаем. За никого в града обаче не е тайна, че Зико е близък както с Гергов, така и с Калибацев, като здравата връзка между тях е пловдивската епархия и митрополит Николай- собственикът на Филикон е ктитор на храмове и чест почетен гост на църковни служби.

ПРИ КОГО ОТИДОХА КЪЩИТЕ В СТАРИЯ ГРАД

Къщата на ъгъла на „Крикор Азарян” и „Хан Омуртаг” е поредната перла от короната на „Пълдин Туринвест”, която Гергов продава. Припомняме, че в последните няколко години той се „отървава” от активите на дружеството в архитектурния резерват. Калибацев е закупил имота чрез фирмата си „Вия Профит” почти по същото време, когато фондация „Хермес” ,чийто председател е Ахмед Доган, се сдоби с ресторант „Пълдин”. Преди това почетния консул на Русия продаде бившия Обреден дом на улица „Съборна” и Римската таверна под него на почетния консул на Украйна Димитър Георгиев. Продадени са още къща на улица „Кирил Нектариев” 18, терен на „Д-р Чомаков” в Стария град, и 839 кв.м. поземлен имот на ул. „Рилски Метох” 5. Купувач на къщата на „Кирил Нектариев” бе фирма „Сюжет” ЕООД на семейството на един от най-близките до Гергов хора- Георги Търновалийски.

ЗДРАВКО ДИМИТРОВ И СТАРИЯ ГРАД

Въпросът на хората от Стария град дали бившият кмет Здравко Димитров не е жител на архитектурния резерват е напълно резонен. Зико всъщност от много години е свързан с него. Стопанисваше бившия ресторант „Улпия”, а научихме, че и докато кметуваше е ползвал къща в Старинен Пловдив, при това общинска. Става въпрос за къща „Бирдас” на улица „Съборна”, бивша приемна на Областна управа, докато Зико бе губернатор. Дочухме, че Димитров я е ползвал като лична резиденция по време и на кметския си мандат и е върнал ключовете за нея едва към края на управлението си.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

13 коментари

    1. сульо, като ТИ ПРЕЧИ КОСМОСА на ирекциата – ами

      ‘ОДИ ДРО’БИ ЗЕЛЕ

      и не се пъхай навсекъде, нещастнико хормонал;ен

      (купувачи у Филибето немаш!)

  1. …ша ти олекне от ‘секакви общественически главоболия и ще ти остане само да раздаваш бакшиши на послушни КАЛИНКИ като апортираш в НеговТуристИнвест разните там овехтяли обеценени

    ЧИФТЕ ХАМАМ

    ЖЪЛТОТО УЧИЛИЩЕ

    КИНО КОСМОС

    КОНЦЕРТНА ЗАЛА

    Б. Н. БАНКА

    ПЪРВА ДЕВИЧЕСКА ГИМНАЗИЯ

    УЧИЛИЩЕ „КИРИЛ НЕКТАРИЕВ“

    ЛОНГОЗНАТА ГОРА С ДИСНИЛЕНД ЗА БУДАЛИ, „ПАРК“ ЛАУТА ДОКОЛКОТО НЕ Е РАЗГРАБЕН; Е ПА И ГРАДСКИО СТАДИОН ПЛОВДИВ ВЕЧЕ БАЯ СЪСИПАН ДО СЪСЪТОЯНИЕ НА …ИГРИЩЕ ЗА СМЕТКА НА „КОЛЕЖО ИЛИ СМЪРТ“

    1. Еха, под КаратеКАДЪРНИКА и неговия АРХЕО-КУЛ-ТУРИСТ и под хабилитираната ТЯСНА специалистка сме се издокарали

      ключари служител(к)и на Общинскио „Институт“ (?!?) да обгрижват( (и нине? и присно? и во веки веков?)

      ЩЕМИЯТА НА СЛУГАТА НА ШОПА МИКИ ПОПА!

  2. НАЧО ИЗСЕЛИ СОБСТВЕНИТЕ СИ ХАЗЯИ НА ТЕПЕТО, ПОСЛЕ ДРУГАРСКИЯТ ЖИФОНД ПОСТЕПЕННО МУ ПРОДАДЕ СТАИТЕ, ДВОРА И ПОЛОВИНАТА НЕБЕТ ТЕПЕ.

    ФАКТ.

    БОГОВЕТЕ МЪЛЧАТ…

    НАЙ-ЗАГАДЪЧНИЯТ СЛУЧАЙ = КЪЩА „БИРДАС“ С ПО ЧЕТИРИ СТАИ С БАНИ ОКОЛО ДВА ОГРОМНИ САЛОНА НА ДВАТА ЕТАЖА ПЛЮС ДВОРЧЕТО С ГЛИЦИНИЯТА И СЛУГИНСКОТО ЖИЛИЩЕ = ОБОБЩЕСТВЕНА ОТ ДИКТАТУРАТА НА ПРОЛЕТАРИАТА ЗА „ПРЕДСТАВИТЕЛНА ПРИЕМНА НА Г.Н.С.“ ТУК СТАВА ЯСНО, ЧЕ ОБСЛУЖВАЛА ЩЕНИЯТА НА КМЕТА!

  3. https://podtepeto.com/aktualno/bavnata-smart-na-stariya-grad/comment-page-1/#comment-106158

    „ОбОБЩЕСТВЯВАНЕТО“ на ТриХълмието не беше Държавна политика, нито Общинска, нито Партийна. Две доказателства -най-малко- са неоспорини:

    1.Пощенски Клон за населението на Тепето срещу Етнографа, планиранм финансиран и изграден от Държавата по авангардния Проект от покойния арх. Иван Мандаджиев, ИККРОМ’74.

    2.Детска Градина 6 групи в три съседни двуетажни къщи по крепостната стена Лапидариум с архео;огия в избите (награда Пловдив) от арх. Петър Дикиджиев, ИККРОМ’75.

    3.Държавен Плод-Зеленчук на ъгъла до пощата =бай Тома- обслужваше семействата

    4.Хранителни стоки пък в приземието на Протохристови -Лилито- беше клюкарникът

    5.Миколай пък с арогантна ГОРДеливост за кого ли изтресе та загрози върху скалите над Понеделник пазаря ново църкве обречено да пустее неизползвано = без Паство, без енорияши даже в достойните стари светилища на обезлюденото Тепе…?

    Старият Град си беше жива, пълноценна, кибар структура с бебета, с бабета, с дантели на простора, с бяло сладко на лъжичка и с калдаръм-кокони преди Първата Българска Мутра’1969 Начо ДИКТАТУРАТА (на Пролетариата, „културата“ подигравателно, ЗКПЧ от Станимака) захвана да изселва достойни древни семейства КОРЕНЯЦИ, да го обезлюдява, МЕХАНАзира, БЮРОКРАТизира, МУТРИфицира – ГЕРГОВизира…

    Произвол=> Феодализъм=> Култ към личността=> ЛЕГЕНДОстроителство, МИТология, Олтари, фишеци и къщи“музеи“ ама без акредитиране…

    До куха ЧЕРУПКА с по някоя кисела зла чиновничка барикадирана вътре на синекурна заплата която нехае за разместени КЕРЕМИДИ И ЗАСТРАХОВКИ.

    Общинските баскетБОЛНИ мозъклии, Кадърник-Каратисти с техните АРХЕО-КУЛ-ТУРИСТИ не умеят да стопанисват, а тихомълком РЕ-ПРИВАТИЗИРАТ обратно и ГЕРГОВизират.

    Сбърканата „философия“ лъсна когато Анелия приключваше на Тепето за да се издигне в кариерата. Като поела управлението имало 30тина служители под чехъл; накрая станали 80 ОСЕМДЕСЕТ глави = 80 заплати! Какво прозира тук – грижа към Града, или ЛИЧНОСТНО овластяване, ФЕОДАЛизъм над ГЕРБави гласоподаватели, гласоподавателки с техните гласоподавателчета? Олигар… НОВАКархия…?

    Оттам то си следва – пъргав приказлив плиткоумен АРХЕО-КУЛ-ТУРИСТ, надхабилитирана тясна специалистка, гъмжило послушници калинки…

    Резултат? Жълтото Училище градено от деди-сиромаси като за вечни времена масивно без еркери и финтифлюшли, с двата мраморни Султански Фермани разрешителни е СКАПАНО от „професорките“. Ламартин на ъгъла е изоставен за опожаряване. Чифтето вече го окошариха за Намалени Цени та да бъде АПОРТИРАНО и то -яко имотче- в оня НеговИнвест.

    Какво да се прави? От скучаещите Институтки половината заплати лесно могат да образуват Хвърковата Чета електричари, дърводелци, дюлгери и КЕРЕМИДАджии да шетат физически. истински из Тепето да не мяза на напик*** мушкато. Другояче скучае прост Майстор сравнено с Болярин от „НОВАКрацията“

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина