АктуалноГласовеЗабравеният градМненияНовиниПод ножа

Пламен Моравенов: Ако стане инцидент ние и общината ще носим отговорност, а не Министерството на културата

„ Ще изчакаме. Ако стане статут влизаме в съда. И три години ще се молим сградата да не падне”. Така коментира допълнителното заплитане на казуса с тютюневия склад на Сточна гара един от собствениците му Пламен Моравенов. Днес той посети рушащата се сграда заедно с кмета Здравко Димитров и зам.-министърът на културата Амелия Гешева. Моравенов заяви, че ако се случи инцидент с опасната постройка, отговорността ще е на градоначалника, на целия му екип, на собствениците и управителя на дружеството. „ Министерството на културата няма да носи тази отговорност. За съжаление, казваме си истината в очите. Два пъти имахме намерение да демонтираме сградата, не стана. Каквото каже държавата, това правим. Съобразяваме се със Закона”, подчерта Моравенов.

Категоричен е, че самият склад няма как да бъде обезопасен конструктивно.

„Просто може да се огради. Нищо повече. Конструктивно сградата не е издържана. Има експертизи за това от преди десет години. Още Георги Титюков като кмет на район Централен издаде заповед за премахването на сградата. Не се премахна тогава, защото имаше технически подробности. Има друг собственик, който пречеше това да се случи. Този проблем отдавна е отстранен, но сега вече сме в друго статукво. Според решението на съда от 2008г. сградата трябва да бъде премахната. Но това няма значение. Въпросът е, че сега трябва да си изчакаме законовите срокове. Тази сграда в това състояние може да издържи и година, и пет, а и да рухне утре. Не мога да кажа.  Хубавото е, че Министерството на културата пое ангажимент, че много бързо ще даде становище по казуса”, каза Пламен Моравенов.

Той допълни, че в постройката живеят клошари.

„ Онзи ден, като трябваше да разчистваме, намерих хора, които им казах да се изнасят. Имаше си вътре оборудване, кухни, дюшеци, матраци и т-н. Ами ако падне сградата навътре. Малко ли е да утрепе дори клошар- това е жив човек”, заяви Моравенов.

Той подчерта, че неговия казус може да създаде практика и всички инвеститори на територията на България да бъдат заплашени от подобни действия.

„От тук нататък всяка сграда може да бъде паметник на културата, каквато в последните 30 години не е била. Има сто документа за това в нашия случай. Г-жа заместник- министърката е абсолютно права, защото всеки гражданин има право да пусне искане за всяко такова нещо. Това обаче носи след себе си една лавинообразност. Да кажем, ние няма да сме паметник, или ще сме, без значение. Но с всеки друг обект на територията на цялата страна може да се случи същото. Ако това е било паметник на културата в последните 30 години, то ще се е знаело. Освен това през септември арх. Димитър Ахрянов има постъпил документ, в който от НИНКН се казва, че може да бъде премахнат обектът и на тази база г-н Димитров ни е издал заповед за премахване с дата 23 декември. Което обаче не беше изпълнено. В деня на бутането арх. Петкана Бакалова пуска писмото и инициира тази процедура”, допълни собственикът на тютюневия склад.

„ Какво ще строим тук е много далечна тема, защото още нямаме нито ПУП, нито РУП. В момента е важно стените откъм булеварда да ги няма. Ние няма как да ги запазим, защото конструктивно това е неиздържано. Но дори това да беше паметник на културата ние щяхме да желаем премахването му, защото вижте бившето Второ районно- чист паметник на културата, който бе премахнат, но собствениците на „Житница” изградиха една супер красива нова сграда. Какво пречи ние да го направим, дори да беше паметник, а това тук не е. В момента седим в една разкрачена хипотеза и в лицето на собствениците и цялата администрация носим риск. Културата няма никаква вина. Всеки гражданин има право да прави всякакви действия. Живеем в правова държава”, заяви на финал Пламен Моравенов.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

4 коментари

  1. ТОВА ЗА ЖАЛОСТ СА АМБИЦИИТЕ НА ЕДНА КАНДИДАТ-ДЕПУТАТКА, В ЛИЦЕТО НА АРХ. БАКАЛОВА- ПРЕДВОДИТЕЛКА НА ПРОТЕСТИТЕ, ЗА КОЯТО ЗДРАВЕТО И БЕЗОПАСНОСТТА НА ХИЛЯДИТЕ ХОРА И СТОТИЦИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА. ПРЕМИНАВАЩИ ЕЖЕДНЕВНО КРАЙ СГРАДАТА. СА БЕЗ ЗНА4ЕНИЕ.

  2. Какво културно наследство е тази руина?? Това е една язва която от години стои на възлов булевард. Дори да я звеме държавата тя не може да се възстанови…време е някои хора да спрат да живеят в някакъв илюзорен свят.

  3. Това, ако е в Германия, на тоя отдавна щяха да са му взели сградата. Само тук могат да си развяват байряка така и да съсипват архитектурно наследство!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина