АктуалноКултураНовини

Художникът на маковете рисува пред публика в Пловдив

Известните турски художници Хикмет Четинкая и Шукран Истанбуллу представят съвместна изложба с картини, създадени от двамата през изминалите две години специално за изявата им в града под тепетата. Живописната експозицията ще бъде открита днес, докато пред погледа на пловдивчани, на живо, изпод пръстите им се раждат нови картини.

Двамата художници не се нуждаят от специално представяне за любителите на живописта в Пловдив. Дългогодишното им присъствие в галерия „Аспект“, както със самостоятелни изложби, така и в общи експозиции, ги прави разпознаваеми за местната публиката и всяка тяхна изява се очаква с нетърпение, защото пърформънсите на живо, които те представят по време на откриванията, са винаги атрактивни и любопитни за зрителите.

В настоящата изложба преобладават малките и средни формати, с характерните за тях композиции и тематика. Хикмет Четинкая не изневерява на своя постоянен основен обект, а именно макът. 

„Макът е символ на свободата и независимостта“, обяснява творецът и уточнява, че се интересува общата филосовия на маковете, която той вижда в това да има повече любов в сърцата ни. „Макът казва: изживей момента, цени живота и красотата“, добавя Четинкая. В интервю при едно от първите си гостувания в Пловдив той казва „Името ми може би ще бъде забравено, но ще си спомнят за художника, който е рисувал само макове.”, обяснява Хикмет Четинкая.

В живописта на Шукран Истанбуллу е поднесена с един фин наив, тя носи закодирана информация и предава послания. Картините на Шукран са натоварени със символика, те пренасят нейните мисли и идеи и отправят към зрителя пожелания; композирани от художничката като цветни мозайки, творбите ѝ препращат към традиционната турска керамика.

Кой е Хикмет Четинкая?

Роден през 1958 г. в гр. Коня, Турция. Основното и гимназиалното си образование получава в гр. Денизли, Турция, а през 1982г. се дипломира във Факултета по изобразително изкуство на Университета „Гази“ – Анкара. Хикмет Четинкая активно участва в художествения живот в Турция. Реализирал е над 50 самостоятелни изложби, някои от които в чужбина, взел е участие в над 400 групови изложби. Неговите изяви включват и ателиета и пърформанси на живо пред публика. Носител е на множество награди и е лауреат на редица конкурси, някои от които му дават възможност да реализира свои монументални творби в различни обществени обекти в Турция като министерства, летища и хотели. Живее и работи в Анкара, Турция, и в Торонто, Канада.

Хикмет Четинкая работи в сферата на живописта, като най-характерното за неговото творчество е че има за обект на изображение едно единствено цвете, а именно мак, цялата му творческа и житейска философия е изградена около него. Някои от творбите му носят характеристиките на пейзажната живопис, докато други са с чисто декоративно звучене, но всички са силно експресивни и въздействащи.

Кой е Шукран Истанбуллу?

Родена в Балъкесир, Турция. Завършила е висшето си образование в Анкара. Живяла в продължение на седем години в Хамбург и Вашингтон. Именно през този период започнала да изучава живопис. През 2001г. се включва в школата по рисуване на художника Хикмет Четинкая. От тогава продължава да работя в ателието на Хикмет Четинкая под неговото и на Ердоган Седжъл ръководство.

Шукран Истанбуллу вярва, че животът е пълен с красота, която може лесно да бъде видяна от всеки, който иска да я разпознае, и че изкуството е огледало на живота. Вярвайки в това, се стеми да споделя с хората своите наблюдения и безкрайната си любов към вселената посредством своите импресионистични платна.

Има много самостоятелни изложби и участия в колективни изложби в Турция и в чужбина. Също така е участвала в редица арт панаири, уъркшопове и пленери, както в Турция, така и в други страни. Нейни картини са излагани в много градове, сред които Париж, Москва, Атина и Пловдив. Член е на Асоциацията на жените-художнички в Анкара и на Международната асоциация за изкуство към ЮНЕСКО. В собственото си ателие освен със живопис, се занимава и с личностно развитие.

Изложбата се открива на 5 юни в 18.00 часа и се организира под патронажа на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив. По време на откриването художниците ще представят на открито, пред галерията, демонстрация на живописната си техника и ще бъдат на разположение за срещи и автографи. Картините им ще бъдат на разположение на публиката до 25 юни.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по програми за свободата на словото и разследваща журналистика.

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина