Град под забрана: Пловдив въвежда зони с ниски емисии. Кого ще засегнат?

Градът под тепетата казва „не“ на мръсния въздух. Въвежда първите си еко-зони.
Край на дима и дизела. Нови правила за по-чист въздух: рестрикции за стари коли и печки.
Проект на Наредбата за създаване на зони с ниски емисии (ЗНЕ) в Пловдив е публикуван за обществено обсъждане в страницата на Общината. Нормативният акт предвижда мащабни промени, насочени към намаляване на замърсяването на въздуха от автомобилен транспорт и битово отопление. Срокът за изпращане на становища и предложения изтича на 3 август 2025 г. Мнения се подават на: direkcia_ecologia@plovdiv.bg.
Ето най-важните моменти от документа и какво означават те на практика:
Какво предвижда Наредбата?
1. Въвеждане на зони с ниски емисии за МПС
Обособени са две основни зони, в които движението на определени автомобили ще бъде ограничено:
Зона „Малък ринг“ (от 1 октомври 2026 г.)
Обхваща: бул. „Руски“, бул. „Цар Борис III Обединител“, бул. „Христо Ботев“, бул. „Шести септември“, където се забранява движението на бензинови автомобили с екологична група I и дизелови автомобили с групи I и II в периода оот 1 октомври до 30 април.
Зона „Голям ринг“ (от 1 октомври 2028 г.)
Обхваща: бул. „Васил Априлов“, бул. „Източен“, бул. „Христо Ботев“, бул. „Шести септември“, където се въвежда забрана за движение сезонно, 1 октомври – 30 април на: бензинови автомобили с групи I и II и дизелови автомобили с групи I, II и III.
Изключения ще представляват само собственици, ползватели и наематели на жилища в зоните с постоянен адрес, доказан с документи, но те могат да получат пропуск за едно МПС.
2. Забрана за използване на твърди горива за отопление (от 1 октомври 2027 г.)
Тази мярка засяга всички собственици, ползватели и наематели на жилища в Пловдив, които използват: дърва, въглища и брикети от въглища през отоплителния сезон. Изключение ще са единствено отоплителните уреди, които работят с пелети и брикети от биомаса, те не се забраняват.
Какво означава това за жителите на Пловдив?
Автомобилите
Ако шофирате по-стар автомобил, особено дизелов, може да не можете да влизате в централната градска част (Малък ринг) или в по-широката зона (Голям ринг) през зимния сезон. Трябва да проверите екологичната група на колата ви. Това става при годишния технически преглед.
Отоплението
Ако се отоплявате с дърва и/или въглища, трябва да преминете към друг източник, например електричество, пелети, газ. Срокът за това е до 1 октомври 2027 г.
Как ще се осъществява контрол?
Предвижда се да се инсталират камери и електронни табла по входовете на зоните. Записано е, че данните от тях ще се пазят поне 48 часа, а при нарушение – до 3 месеца. Нарушителите – собственици на коли и имоти, които не спазват забраните – ще бъдат глобявани.
Наредбата цели: Спазване на изискванията по Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ); Намаляване на замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ10) и други вредни вещества; Изпълнение на Националната програма за чист въздух 2018–2024, както и прилагането на решение на ВКС относно замърсяването в градовете.
Все хората са виновни, а какво прави общината, няма маркировка по улиците, разкопават се улиците, пуска се движението а те на чакъл , трошим си колите имам наблюдението в район Южен, наблягам на
маркировката защо се греда на нея с пренебрежение , новите ремонти на Бетонния мост , шахтата уж е нова , като минеш по нея тропа, маркировката по ул. Даме Груев почти изчезва, по Кукленския надлез маркировката я няма , такова е положението с входните улици на гр.Пловдив, те трябва да респектират
че влизаш в град с традиций , кой замърсява въздуха , лошите прашни улици, и знайте маркировка възпитава, тя респектира водачите, какво да кажем за светофарите никакво предупреждение че се сменя сигнала, защо махнахте сигнализацията със времетраенето на сигнала , сигурно за да има повече глоби, хубаво е да искаш но трябва и да даваш на хората
Чудесна идея. Или иначе казано, за богатите няма проблеми, а бедните да го духат, както казаха в един стар филм. Сега, вярно е, че българинът най-често кара кола на старо, дизел и с голяма кубатура, произведена в иначе много зелената Германия. Една такава кола пуши колкото няколко камиона взети заедно. Но има и друга страна на въпроса. Доказаната некадърност на общинарите да реконструират уличната мрежа. Тесни, задръстени улици, пушещи на място коли, забатачени с години, че и с десетилетия ремонти, особено при предишния и при сегашния кмет. И какво ще се оправи? Ще дозадръстят периферните на центъра улици?
Мнагалите ще спрат ли да горят гуми и боклуци или тия правила са само за данъкоплатците
https://podtepeto.com/aktualno/mozhe-li-czentralnoto-otoplenie-da-promeni-chistotata-na-vazduha-v-plovdiv/