АктуалноГрадътИзпод тепетоМненияНовини

Готов е първият извънстоличен касов център на БНБ

Комплексът край колелото на Скобелева майка е напълно завършен, неясно остава бъдещето на перлата на Малката главна, която банката ползваше досега  

Първия извънстоличен касов център на Българска народна банка край колелото на Скобелева майка е напълно готов. Сградата е завършена, след мащабната инвестиция на БНБ на обща стойност 14 милиона лева.

Изграждането на комплекса стартира през лятото на 2019г., като се очаква скоро да бъде и официално открит. Неясно остава единствено бъдещето на перлата на малката главна, която досега БНБ ползваше в Пловдив и която бе прехвърлена като собственост на общината още преди години. Паметникът на културата ще бъде освободен от Народната банка веднага след като касовият център започне да функционира на сто процента. Тепърва трябва да се случат заявените на първата копка преди две години озеленяване и облагородяване на района.

„Инвестицията е сериозна. Тя има значение не само като инвестиция на БНБ, а като цялостно развитие на района. Ние вече работим с район Тракия за озеленяване и облагородяване на околните терени. Така че инвестицията ще има по-голям ефект от преките пари, които влага БНБ тук. Пряката инвестиция е около 14 милиона, но има много съпътстващи неща, които ще се реализират съвместно с общината”, обясни при старта на строителните дейности през 2019г. председателят на Българската народна банка Димитър Радев.

Първата копка в края на юли 2019г.

Касовият център в Пловдив ще е най-новият, който банката ще за изпълнение на функциите, свързани с касовото обслужване на банкноти и монети. Построеното отговаря на най-съвременните международни изисквания и от гледна точка на сигурност, и от гледна точка на надеждност. Касовият център ще обслужва Пловдив, областта и цяла Южна България. Вътре ще се извършва всичко, което е свързано с прибирането и съхранението на пари от банки и всякакви други търговски обекти. Центърът е вторият в България след този в столицата, построен преди няколко години. Предполага се, че в него ще бъдат ангажирани между 150 и 200 човека.

Досега БНБ в Пловдив използваше само трезорите от сградата на Малката главна. Как общината мисли да развие паметника на културата след като той бъде освободен от БНБ, предстои да разберем.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

Един коментар

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина