Бюджет 2025 върза ръцете на районните кметове

Какво може да се случи в Западен с разписани едва 500 хиляди лева за един от най-бурно растящите райони? Отговор на този въпрос потърсихме в деня на общественото обсъждане на Бюджет 2025, според който всеки един от шестте районни кметове ще разполага с едва по половин милион лева за инвестиции в градската среда в кварталите. Инвестиции, които жителите им очакват и които в крайна сметка са били заложени в предизборните платформи на всеки един от райкметовете, заради което те са спечелили и вота на гражданите. С разписаните 500 хиляди лева за годината обаче инвестиции в градска среда в кварталите няма как да се случат, а районните кметове остават с вързани ръце.
Разговаряме с кмета на Западен Тони Стойчева като най-силния критик на начина, по който е конструиран градския бюджет в частта му със средствата за районите. Нейният колега Георги Стаменов също не крие, че 500 хиляди лева за район Централен са крайно недостатъчни и затова предложи на обсъждането вчера на кмета дузина проекти за реализиране, а сега се надява голяма община да отпусне средства за тях. Това е ясно доказателство, че кметовете на райони са поставени в ситуация да се молят на кмета за пари извън определените половин милион, тъй като трябва да реализират проектите, с които спечелиха гласовете на гражданите, иначе излиза, че са ги подвели.

„ Няма да подкрепя финансовата рамка, предложена от кмета на града поради няколко причини: липсва прозрачност, предвидимост и целесъобразност. Вместо да вървим към децентрализация и да се дадат повече правомощия и свобода на действие на районните кметове, виждаме обратното – силна централизация. Кметът трябва да бъде визионер и да определя посоката на развитие на града, докато ние, районните кметове, имаме отговорност да повишаваме качеството на инфраструктурата, която касае ежедневието на хората – тротоари, вътрешни улици, детски градини и площадки, паркове. С настоящия проектобюджет се намалява възможността да вземаме самостоятелни решения, финансирането на районите трябва да се основава на обективни критерии: площ, население и нужди, т.е. обществените средства да се харчат прозрачно. Аз съм избрана мажоритарно от гражданите и познавам в детайли техните проблеми и виждания как да се промени районът“, обясни Тони Стойчева след общественото обсъждане на бюджета вчера.

Тя подчертава, че от началото на годината екипът на Западен реализира своята инвестиционна програма и ако се приеме бюджетът в този вид, 500 000 лв., които се полагат на района, ще бъдат похарчени точно до средата на 2025 г. за ремонти на тротоари, паркинги и асфалтиране, проектиране на две улици и разчистване на обществени пространства.
“ Вчера чух от кмета, че ще отпуска пари само срещу готови проекти и проведена обществена поръчка и веднага се породиха въпроси. С какви пари ще проектираме, за да имаме тази проектна готовност? За повечето проекти не се изисква обществена поръчка, т.е. ще имаме ли финансиране?

„Благодаря на Костадин Димитров, че включи в инвестиционната програма на Община Пловдив следните обекти: ул. „Парк Отдих и култура“, нова детска градина и велопарк, добра новина е и че ще се обяви обществена поръчка за продължението на ул. „Царевец“. За да се развива районът, ще продължавам да настоявам за финансиране на най-важните обекти от инвестиционната ни програма- проектиране на улиците „Белица“ и „Албена“ до бул. „Пещерско шосе“, проектиране на реконструкция на ул. „Елин Пелин“ и ул. „Битоля“ в Прослав, цялостна реконструкция на ул. „Чернишевски“, проектиране на нова детска градина в Прослав, проектиране на нова детска градина на мястото, където е ДГ „Елица“. Бюджетът, с който би следвало да разполага Западен, е минимум около милион и половина. В прогнозираните от районната администрация разходи, за 2025 г. сме посочили, че за текущата поддръжка на уличната инфраструктура са ни необходими 1 100 000 лв. Това е една балансирана сума, която, ако инвестираме, ще дадем добър сигнал към хората, че реално подобряваме средата им на живот“, допълни Тони Стойчева.
Тя акцентира и върху изключително лошото състояние на гората зад Братската могила в прословутия имот на Тея инвест, за който тази година от бюджета ще бъдат изплатени 10,5 милиона лева. Стойчева смята, е можем да загубим гората и без да я застрояваме.
Вижте как изглежда растителността във въпросния имот на Тея инвест днес и ‘wxje какво още каза Тони Стойчева за развитието на Западен, или за очакваната липса на такова заради скромния бюджет:
На Тея издухани комунисти в района само тояги по празните изветрели кратуни,,да си живеят в братската, това им е мерака на живота,,тъпи партизани хахаха и това им е фейк
Ще ядеш козунака на Че Гевара
Нормално, гербаците окрадоха града, отново. Крият,че общината е във фактически фалит, заем след заем, а след тях – потоп.
Долу ръцете от лонгозната горичка да не стане като с колегата от северен
Ивчо, какви пари? Защоо? 1 година не могат да оправят Лакомото мече! Елементарен ремонт! Какъв капацитет има тази администрация, за да управлява 1, 2, 3 или повече милиона? Очевидно там нещо куца.
Че та нещо не прави, защо са й пари, май за особени нужди. Районът е кенеф. Кметът правилно не им дава пари. Да си размърдат дирниците и на обиколка в района!
Кмета ги префърли на банкята мутрата, знаем къде са парите
Лелко, какво си направила досега за района? Нищо, а сега пък се оправдаваш с липса на средства
На това се казва на крива ракета космосът й пречи