АктуалноБългарияКултураНовиниПод лупа

10 книги, които трудно вървят до края

Даже и на най-запалените читатели се случва да се изправят пред книга предизвикателство. Колкото и да обичате да четете, няма как да не сте попадали на произведение, което ви е било трудно да довършите. Просто много от заглавията, определени за класики, никак не са лесни за четене – от объркващи алюзии (включително религиозни препратки, които е трудно да пропуснем, ако не познаваме религиозните текстове) до разтеглени сюжети и свръхсложен език, ето десетте заглавия, които читателите трудно дочитат и често не разбират. Това обаче не означава, че не си заслужават усилията.

Кентърбърийски разкази, Джефри Чосър

„Кентърбърийски разкази“ е колекция от забавни и заплетени новели. Въпреки че самите разкази са определяни като изключително развлекателни, трудността идва от езика на Чосър. Сборникът е написан през 14 век на средноанглийски език. Благодарение на Александър Шурбанов днес те са малко по-достъпни за българския читател.

Моби Дик, Херман Мелвил

Сюжетът на „Моби Дик“ не е толкова заплетен, но книгата е пълна с описания и сложни библейски и митологични препратки, че често читателите се загубват и нищо чудно докато стигнат последната страница да не разбират какво точно се е случило.

Хенри IV, Шекспир

Творчеството на Шекспир е трудно за много читатели, но драмата „Хенри IV“ е особено предизвикателна. Случват се толкова много неща, които честно казано не са достатъчно вълнуващи, за да задържат вниманието.

Изгубеният рай, Джон Милтън

Епичната поема „Изгубеният рай“ е дълга и изпълнена с объркващ език и безкрайни библейски препратки, така че нищо чудно да се откажете по средата.

„Атлас изправи рамене“, Айн Ранд

„Атлас изправи рамене“ може да ви отвори очите за много неща, но философските и политическите идеи, представени в дълги монолози, могат да бъдат трудни за схващане. А използването на елементи от множество жанрове – мистерия, романтика и научна фантастика – още повече объркват читателите.

Одисей, Джеймс Джойс

Дори и най-опитният и изтънчен читател може да се затрудни с тази книга. Тя има славата да е една от най-трудните заради множеството алюзии, техниката поток на съзнанието, въведена от Джойс, както и богатия речник. Романът е доста обемен, а действието се развива само в един ден. Същите тези качества обаче правят „Одисей“ една от най-почитаните книги в историята, а много от читателите, които са успели да я довършат, твърдят, че си заслужава.

Бдение над Финеган, Джеймс Джойс

Точно както при „Одисей“, експерименталните наклонности на Джойс си личат и в „Бдение над Финеган“. Книгата е писана в продължение на 17 години и включва експерименти с езика и поток на съзнанието, докато същевременно липсва структура. Така че на читателите може да им отнеме също толкова много време да я прочетат, колкото на автора му е трябвало, за да я напише.

Гравитационната дъга, Томас Пинчън

Обявен за един от най-добрите американски романи, „Гравитационната дъга“ озадачава и обърква читателите от 1923 година насам. Книгата е дълга повече от 700 страници и представя над 400 герои на фона на Втората световна война.

Братя Карамазови, Фьодoр Достоевски

Изглежда читателите често се затрудняват с книги, съдържащи религиозни или философски идеи. В „Братя Карамазови“ има и от двете. В повече от 700 страници книгата разглежда сложни проблеми като правилното срещу грешното, човешката съвест, моралната отговорност и други и това я прави предизвикателство за много читатели.

Библията

Библията е една от най-четените книги. Тя съдържа сложни истории, написани на объркан език, чието значение има много интерпретации и е довело до множество дебати. Като се има предвид, че историите първоначално са се предавали от уста на уста, нищо чудно че на хората им е по-трудно да ги четат на хартия, отколкото да ги слушат.

А коя е книгата, която вие не сте успели да прочетете докрай?

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина