COVID-19: Семейният бюджет в пандемията
През 2020 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 7 002 лв
НСИ: Относително доброто представяне на семейните бюджети в условията на криза се дължи и на ниската инфлация, стабилното и без прекъсване предлагане на стоки и услуги
Втора година пандемията преобръща целия ни живот. Влязохме в нея без подготовка, без резерви и домашни планове, наложи се да се реорганизираме в движение. Как се отразява тя върху семейния ни бюджет, върху стандарта на живот на българското домакинство? Отговорите получаваме от обобщените данни на НСИ за 2020 г. Относително доброто представяне на семейните бюджети в условията на криза се дължи и на ниската инфлация, стабилното и без прекъсване предлагане на стоки и услуги – за разлика от много други държави, спестяванията на домакинствата, които и при пандемията продължиха да растат.
Доходите
През 2020 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 7 002 лв. и нараства с 6.2% спрямо 2019 г. За последните десет години (2011 – 2020 г.) общият доход средно на лице от домакинство се увеличава 1.9 пъти. В структурата на общия доход с най-висок относителен дял е работната заплата. През 2020 г. той е 56.1%, което е с 0.5 процентни пункта по-малко в сравнение с 2019 г. и с 4.3 процентни пункта повече спрямо 2011 г.
Потреблението
През 2020 г. настъпват промени в потреблението на домакинствата спрямо 2019 г. Средно на лице от домакинство намалява консумацията на хляб и тестени изделия с 2.0 кг и на месни произведения с 0.2 кг. Увеличава се консумацията на плодове с 1.8 кг, на зеленчуци с 0.3 кг, на картофи с 0.5 кг, на месо и кисело мляко с 0.4 кг, на прясно мляко с 1.1 л и на безалкохолни напитки с 1.7 литра. На годишна база намалява потреблението средно на лице от домакинство на алкохолни напитки (от 32.6 на 31.7 л) и на цигари (от 733 на 727 броя).
Покупателната способност
Покупателната способност на домакинствата e количеството стоки от даден вид, което може да се купи с паричния доход средно на лице от домакинство, ако същият се изразходва изцяло за покупката на тази стока през съответната година. Покупателната способност на домакинствата се увеличава през 2020 спрямо 2019 г. при повечето от основните хранителни продукти. Най-много е нараснала покупателната способност при картофите, яйцата, белия хляб, доматите, гроздето и краставиците. Най-много е намаляла покупателната способност при ябълките, захарта, ориза, малотрайните колбаси, свинското и птичето месо.
Източник: активни потребители
Ниска инфлация??!!! А е като лъжете, гледайте дали пече или вали!