АктуалноГласовеГрадътИзбор на редактораИзбориНовини

ТОП 3 интересни предложения, които пловдивчани пропуснаха по време на обсъждането на Бюджет 2025

Гробище за домашни любимци, лифт до Марково и подземни паркинги в училищните дворове, поискаха съветници

Бюджет 2025 на Пловдив бе приет точно преди седмица. При представянето на основната финансова рамка през април кметът Костадин Димитров заяви, че това е бюджет – гарант за стабилност и развитие. Параметрите му са 715 милиона лева – с близо 30 милиона лева повече от 2024 г. и въпреки това всички са категорични, че не стигат. По време на 3-часовия дебат в местния парламент постъпиха стотици предложения от политически представителните групи и отделни съветници. От тях градоначалникът прие единици. Специалисти изчислиха, че за да се направи всичко предложено в заседателната зала сумата на бюджета трябва да е повече от 3,5 милиарда лева.

Представяме ви ТОП 3 интересни предложения, които пловдивчани пропуснаха по време на гласуването на предходната сесия:

1 – Гробище за домашни любимци в Пловдив

Общинският съветник от “Съединени за Пловдив” и бивш кмет на града Славчо Атанасов направи предложение управата да отреди терен за гробище на домашни любимци.

Искането му бе посрещнато със странни усмивки от страна на някои съветници в залата.

Не се смейте! Този проблем отдавна е в дневния ред на пловдивчани. Домашният любимец става член на семейството и няма как да го хвърлиш в реката или в контейнера, като почине. Трябва да решим този проблем по цивилизован начин”, отвърна Атанасов от трибуната.

Той призова кмета поне при актуализацията на бюджета през септември тази година да бъдат заложени средства за проектиране и изграждане на такъв траурен парк. Славчо Атанасов подчерта, че системата принудително превръща хората в нарушители, тъй като безразборното погребване на животни се третира като нарушение на закона. 

Припомняме, че Пловдив вече имаше гробище за домашни любимци. То заработи през лятото на 2010 година в западната част на Траурния парк на Рогошко шосе и бе първото законно в страната. Една част от гробните полета бе отредена за кучета, а друга за котки. Само за година там бяха положени над 40 домашни любимци, сред които преобладаваха кучетата. През 2016-а година тогавашния кмет Иван Тотев започна ремонт на парк Розариума и нареди загробените там животни да бъдат преместени на терена на Рогошко шосе. Гробището за домашни любимци в Пловдив бе затворено същата година, след становище на здравната инспекция, че не е подходящо труповете на животни да почиват на едно място с телата на мъртви хора. Траурните полета с паметните плочи на домашните любимци още стоят.

Предложението на Славчо Атанасов се явява своеобразно дежавю – той постави същия въпрос и през 2024-та при обсъждане на бюджета. Тогава отново не бяха заложени пари за целта. После пак повдигна темата през есента на м. г. Стана ясно, че е поставил въпроса и пред зам.-кмета по екология Иван Стоянов. Пред медията ни Атанасов напомни още, че в началото на мандата по настояване на групата в програмата на Общината бе включено отреждане на терен за гробище на домашни любимци.

На сесията обаче отговор от кмета и ресорния зам.- кмет по екология не дойде.

2 – Лифт Пловдив – с. Марково – хижа Здравец

Още едно на пръв поглед екзотично и на този етап неизпълнимо предложение дойде от групата на “Съединени за Пловдив”. Дългогодишният зам.-кмет на града с ресор социални и младежки дейности – Георги Титюков, поиска 15 000 лева за проектиране на лифт от град Пловдив до село Марково и хижа Здравец.

На фона на илюзорната идея на градската управа за Фуникуляр на Бунарджика, предложението на Титюков за двоен седалков лифт до планината и „Пловдивския Бевърли Хилс“ остана да виси в залата, без да получи и частичка внимание. Спряганият лифт не е нова дъвка.

Темата за лифт до Марково също изплува от водите на забравата в началото на 2022-ра, когато пенсионираният преподавател от Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Димо Христозов я измъкна от нафталина. Той поиска да се възроди идеята за прокарването на лифт от село Марково за хижа Здравец. Настояваше да се реализира проект от средата на 80-те години на XX век.

Изглед към Пловдив от Марково/ източник: Кметство Марково

Архивите разказват, че по времето на кмета Димитър Бакалов (1986-1988) с надниците от работни съботници и лични парични вноски на пловдивските гражданите има събрани над 5 млн. лева за изграждане на съоръжението. Изготвеният идеен проект дори бил за два лифта. Единият трябвало да тръгне от Марково, а другият – от Белащица, като линиите завършвали до хижа „Копривките“. По спомените на доцента е имало и изпълнител – чешка фирма „Татра Пума“. Също така местните партийни величия спретнали официална церемония в средата на 80-те години и направили първа копка на бъдещия лифт в село Марково.

№ 3 – Паркинги под училищните дворове

Под номер три, но не по важност, ви представяме едно предложение, което заслужава сериозен и по-обстоен дебат, защото ако се реализира както трябва, ще реши в известна степен грандиозния проблем с войната за паркиране във втория по големина град у нас.

Арх. Костадин Палазов от групата на БСП в Общински съвет – Пловдив дръзна да настоява за проектиране и заделяне на средства за паркинги под дворовете на пловдивските училища.

Това на пръв поглед революционно хрумване също е било повдигано на вниманието на пловдивските управници през годините. Появи се още при кметуването на д-р Иван Чомаков, подкрепено със
схеми за подземни училищни гаражи в две точки на Пловдив. Проектът бил големите дворове на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра и на СУ „Климент Охридски“, до гарата, да се изкопаят пилотно. Той дори успя да влезе за обсъждане на сесия, но тогавашните съветниците го бламираха, притеснени от бурен отпор от страна на директорите на школата.

Няколко години по-късно през декември 2009-а администрацията на Славчо Атанасов отново го извади от раклата и впрегна специалисти от гилдиите на архитектите и инженерите в негова подкрепа. Изследванията сочеха, че единия паркинг може да побере около 400 коли, а другият – близо 250. Сметнато бе още, че подобни съоръжения не изискват големи капиталовложения и може да се изградят максимум за три месеца – колкото трае лятната ваканция.

Снимка 1- Climate Change Снимка 2 – iaks

Подобни примери има в Швейцария, Германия и Франция, където учениците спортуват, играят и почиват върху подземни гаражи, без да са изложени на какъвто и да е риск от автомобилите. След построяването на подземните паркинги, чийто входове и изходи са извън територията на школата, местните общности инвестират допълнително в обновяването на дворовете. Освен с обособяването на различни игрища те биват допълнително озеленявани.

Очевидно за подобно решение на проблема с паркирането Пловдив още не е дорасъл.

Снимка на корицата: Изглед към Пловдив от родопското село Марково/ източник: Кметство Марково

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина