АктуалноКултураНовини

Acqua alta- изложба, която трябва да видите

114 години след първото българско участие в най-стария и престижен световен форум за изкуство се откри изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“. В експозиционното пространство на галерия „Капана“ са адаптирани 11-те павилиона, с които България се представя в биеналето от 1910 г., когато е една от само четирите чужди държави участнички, до последния проект „Съседите“ от приключилото през ноември 60-то издание на форума.

Повече от 60 произведения както от български класици, така и от автори на съвременно изкуство изграждат цялостен разказ за българските участия във Венецианското биенале, което се прави за първи път досега.

Амбициозният проект е на кураторите д-р Светлана Куюмджиева и д-р Пламен Петров, с асистент куратор Рамона Димова и художник -дизайнер Георги Шаров. Изложбата се организира от Градска художествена галерия – Пловдив и Община Пловдив. Подкрепен е финансово от Национален фонд „Култура“.

„Това, което имаме днес, е резултат на огромен труд – академичен, научен, културен, който събира на едно място цялото българско участие в биеналето във Венеция за повече от век. Нещо, което като тема през годините не обхваща само хората, интересуващи се от изкуство, защото през различни периоди участието ни е ставало и политически въпрос“, подчерта по време на откриването заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Той благодари на кураторите за огромните усилия, вложени при изследванията на темата и реализация на сложния проект. Изрази убедеността си, че изложбата ще се превърне в културното събитие на 2024-а и началото на новата година.

За д-р Светлана Куюмджиева, която живее с идеята и проучва историята на нашите участия от години, откриването на изложбата е „един от моментите, в които идеите и намеренията добиват форма. Може да се каже, че това е сред основите на кураторската професия“. Всеки от павилионите има своя интересна съдба и предопределеност, „но в своята съвкупност предлагат една интересна перспектива към историята на българското изкуство – как се е развивало то в последните 100 години, какви са връзки и контрастите в него. Колко сме адекватни на собствената си среда и на света около нас. Пластовете и наративите са много…“

В систематичното проучване на огромен обем архиви, публикации, каталози и музейни колекции участва и д-р Пламен Петров, който от своя страна подчерта, че в настоящата изложба не е включено всичко, което двамата са издирили, защото част от творбите са продадени, други (основно от съвременните участия) представляват гигантски инсталации. „Огромна привилегия за пловдивчани е, че творби и фрагменти от павилионите се показват за първи път в България именно тук“ – посочи той.

Изложбата ще продължи до 20 февруари 2025 г., като дотогава ще се проведе образователна програма с лекции на кураторите на някои от съвременните български участия. Предвидени са срещи със Светлана Куюмджиева и Пламен Петров, както и издаване на пълен каталог, финансиран от Национален фонд „Култура“.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина