Френският орден „Рицар на изкуствата и литературата“ ще получи режисьорът Диана Добрева за приноса ѝ към театралното изкуство. Високото международно признание Добрева ще получи на 15 октомври, на официална церемония, в резиденцията на френското посолство в София.
Орденът „Рицар на изкуствата и литературата“ е френско почетно отличие, управлявано от Министерството на културата на Франция, с което се награждават творци за изключителни постижения в областта на изкуството или литературата, както и за влиянието им във Франция и по света.
Съветът на Ордена на изкуствата и литературата включва дванадесет членове от Министерство на културата на Франция, Националния архив за литература, музеите на Франция, член на Ордена на Почетния легион и дванадесет представителни личности от артистичните и литературни среди, определени от министъра на културата на Франция – Рашида Дати.
На церемонията френският посланик в България, Жоел Мейер, ще връчи лично ордена на Диана Добрева.
Драматичен театър – Пловдив се чувства съпричастен и горд от този жест на безспорно признание към изкуството на Диана Добрева. В последните девет сезона тя създаде на пловдивска сцена спектаклите „Дебелянов и ангелите“, „Одисей“, „Коприна“, „Едип и пророците“, „Без кръв“, които показват нови хоризонти в театралното изкуство и правят видими за света, както театъра, така и град Пловдив.
Диана Добрева е български театрален режисьор и актриса.
Завършила е магистратура по „Актьорско майсторство“ и „Режисура“ в НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“, френска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, История на изкуството в Сорбоната, Париж и Театрален колеж „Любен Гройс“.
В периода 2000-2006 е актриса в Театрална работилница „Сфумато“. Играла е и в постановки на Народен театър „Иван Вазов“, Малък градски театър „Зад канала“, Национална сцена на театъра в Анси, Франция.
Диана Добрева изиграва главните роли в няколко български и чуждестранни филми. За „Пазачът на мъртвите“ и „Маймуни през зимата“ получава награда за най-добра актриса на Фестивала на българското кино „Златна Роза“ през 2006 и наградата за главна женска роля на Националния филмов център.
Дебютът в режисурата е спектакълът ѝ „Медея“, за който получава награда „Аскеер“ за режисьорски дебют и номинация за награда „Икар“. Следващият ѝ спектакъл – „Макбет“, е удостоен с награди „Аскеер“ 2008 за костюми и музика.
През 2009 година авторският ѝ спектакъл „Казанова“ участва на престижния театрален фестивал в Авиньон, Франция.
На същия фестивал, през 2011 година, спектакълът „Медея“, получава престижната награда на критиката и пресата „Coup de Coeur“ за най-добро представление в конкуренция с 1 600 спектакли от цял свят. През 2014 година „Къщата на гнева“ е удостоен с „Аскеер“ за най-добър спектакъл. През 2017 година получава „Аскеер“ за режисурата на спектакъла „Вълци“. От 2017 година е режисьор на Народен театър „Иван Вазов“, продължава дългогодишната си работа и с Драматичен театър – Пловдив. През 2019 година печели „Аскеер“ за спектаклите „Дебелянов и ангелите“ и „Бащата“. Носител е на награда „Икар“ 2021 за постановката „Синът“.През 2022 година получава Награда „Аскеер“ 2022 за режисура на спектакъла „Коприна“. Същата година взима и награда ГРАН ПРИ за режисура на Международния театрален фестивал за антична драма „СТОБИ“ за спектакъла „Одисей“ по Омир на Драматичен театър – Пловдив. Нейната постановка „Коприна“ в Драматичен театър – Пловдив е първият български спектакъл, избран в официалната селекция на Световната Театрална Олимпиада през 2023 година в Унгария, а на следващата година, спектакълът „Одисей“ е избран да открие престижния фестивал MITEM в Будапеща.
Нейни спектакли са участвали в международни театрални фестивали в Япония, Унгария, Монако, Франция, Турция, Румъния и други.
Поставяла е като режисьор във Франция, Литва, Русия, а през декември 2024 година, се очаква премиера на неин спектакъл в Националния театър на Будапеща, Унгария.
Първо да ѝ честитя на мадамата , но с мъка в сърцето ще добавя, че местата в моя харем са изчерпани и кандидатурата ѝ е отхвърлена. Ала догодина ситуацията може да се промени .