ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияНовини

Протестите на земеделците предвождани от „отявлени субсидиевъди“

Служебният премиер Димитър Главчев постъпи изключително почтено. Това заяви пред БНР Кирил Вътев, бивш министър на земеделието, по повод освобождаването си от служебното правителство, предава ‘Клуб’ Z

„Моята смяна беше договорена предварително с него. Помолих го да бъда сменен, ако не се получи едно условие“, каза Вътев.

Той обаче не пожела да посочи какво точно е било то.

„Каза ми: По-добре да го научиш от мен, отколкото от медиите. Това, за което си говорехме, не може да стане. Затова те освобождавам“, обясни Вътев.

Той призна, че Николай Денков го е посъветвал да не остава в служебното правителство, „защото той гледаше по-политически на нещата, а аз – по-технологично и пазарно“.

„Имах свободата да привлека хора, които съм избрал. Приех ги с пълно доверие, но двама от тях злоупотребиха с него“, посочи още Кирил Вътев, но не пожела да назове имената им.

Според него наследнкът му Георги Тахов е „приятна изненада“ и той е работил прекрасно с него.

„Няма да ме видите в листа, няма да ме видите и в политиката изобщо. Оставам си в неправителствения сектор“, заяви бившият министър.

Вътев смята, че два от четирите протеста, които се проведоха пред земеделското ведомство по време на неговото управление, са били „абсолютно изкуствени и предвождани от отявлени субсидиевъди“. 

„Те бяха подпомагани. Не искам да разсъждавам от кого“, каза още той.

Продоволствената независимост, според бившия земеделски министър, е факторът, който ще разреши проблемите с т.нар. „субсидиевъди“. 

„Тази страна  е изключително плодородна и има невероятни производители, които обаче не ходят по протести и не викат. Те дори не кандидатстват за субсиидии, но са на пазара и се развиват“, каза още Вътев. 

Той посочи, че се занимава с организацията на аграрен форум, който ще се проведе на 31 май, и в който ще вземат участие изявени български учени от цял свет. Темата ще бъде „Изграждане на устойчива агро-хранителна система“. 

„Ако спре вносът поради някаква криза, след три месеца тук ще настане глад. Не може да внасяме 80% от плодовете и зеленчуците. Потенциалът, който има българското производство, е огромен, а ние не го развиваме. Интересът е към субсидия, а не към продукт“, коментира Вътев. 

Той анализира спънките пред приемането на Закон за браншовите организации.

„Вече 31 години не се допуска от българските политици такъв законопроект да влезе, да се обсъди и да се приеме. Няма полотически интерес. Такъв законопроект ще направи браншовите организации истински и ефективни. 

Ние обаче създадохме консултативни съвети по цялата агро-хранителна верига. Не ми харесва, че се разделяме на земеделие и преработка. Това е една неразривно свързана верига“, заави той. 

 Според Вътев браншовите организации „в една малка част, където са най-кресливи, са изродени от партийни пристрастия и от субсидии“.

„Те са вредни за агро-хранителната верига и са предпоставка при една тежка криза да има глад“, смята той.

Според него България трябва да приеме продоволствената си независимост като национален приоритет.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина