Баня Старинна се превърна в галерия на безхаберието
„Предстои ремонтът на Баня Старинна”.
С такова оптимистично заглавие излезе Под тепето преди почти 3 години. През есента на 2020г. Градска художествена галерия обяви смелите си намерения за развитие на паметника на културата като място за изложби и събития, като за целта подходи първо към старт на проучване на конструктивното състояние на сградата, а след това трябваше да се пристъпи към реализиране на идеен проект.
Уви, нищо обаче не се случи, а след като пое за управление Чифте баня ръководството на ГХГ просто заключи обекта и го остави на самотек.
Припомняме, че преди Градската галерия да вземе ключа за Банята, дълги години мястото бе обгрижвано от фондация „Изкуство днес“, която го превърна в работещ център за съвременно изкуство. Още през 2020г. художникът и двигател на „Изкуство днес” Емил Миразчиев заяви, че пространството трябва да запази своя профил като пространство за съвременни изкуства, трябва да се използва с концепция и там не бива там да се провеждат всякакви събития.
Е, към днешна дата можем да определим Чифте баня не като Център за съвременно изкуство, а като галерия на безхаберието. Безстопанствеността крещи отвсякъде, щом се вгледате в детайлите. Вратата е заключена, но прозореца до нея зее отворен и за никого не е проблем през него да хвърли запалена хартия в паметника на културата. Или просто да драсне клечката на ветреещото се вехто перде от вътрешната част.
Дори не коментираме, че Банята по същество е мъртва от години, тъй като не се отваря за посетители, камо ли за изложби.
Днес пък се откри гледка, която може да бъде възприета и като инсталация на автор от най-новата вълна в съвременното изкуство у нас от хора с по-богата фантазия и артистично мислене- старателно поставен счупен автомобилен стоп на перваза на същия този отворен прозорец на бившия Център за съвременно изкуство.
Истината е, че ръководството на ГХГ понесе много тежки дини под крехките си мишници и няма как да се справи с всичко това, което трябва да управлява. Само в последните четири години галерията пое управлението на 3 нови огромни изложбени пространства, а за Банята или никой не смее да мисли, или не се сеща.
Следва въпросът обаче къде е общината в целия този казус и няма ли тя да се намеси, като собственик на имота и принципал на Градската галерия? Най-малкото, ако не изложбена площ, Баня Старинна би била привлекателна за множеството туристи, които посещават Пловдив.
Разобличен е главният пироманин на Града = Хвала!
Защо направо не кръстихте статията? Как да подпалим Баня Старинна? Това е несериозно да се дават идеи как да запалим пожар ако видим някъде отворен прозорец!!! И ако недай си Боже след тази статия се случи нещо такова вие ли ще носите отговорност затова????????
Отговорност ще носи Община Пловдив, т.е. олигофрените, които работят там. По тази логика, ако се снимат разкъртените и преместени пейки в Градската и се публикуват, това идея за къртене и местене на всички пейки ли ще бъде? Въпросът е риторичен.
Глуповата и непотребна нападка – статията критикува безхаберието на СелСъвет, Боляри, ВЛАСТелини и сволочь.
В ЧИФТЕТО ОТДАВНА ИЗГОРЯ ВСИЧКО КОЕТО МОЖЕШЕ ДА ГОРИ – ОТКАКТО СПРЯХА ДА ПОЛЗВАТ ВЕЛИЧЕСТВЕНАТА ПОСТРОЙКА ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ =ХАМАМ= което по света си е …чисто злато.
Вий май не сте тъдявашни, „пирома’ски“ – силистренски, или…?
…изглежда си има по-важни Назначения и Хабилитирвания милият приказлив повърхностен Архео-Кул-Турист на САРБ (бившият ГЕРБ отпреди да узнаят кой раздава Порциите =АМзаБГ= и че в Града гражданя нема). Неговата Фабрика за изг7зици Пловдив’2019 плаща наеми на частници в …2023
Кореняците изселени от Града който са ГРАДили поколения наред от З.Д.К. Начо Диктатурата („колтурата“ подигравателно) =Първата Българска Мутра’1968 и навлек станимашки= отдавна употребиха еднопосочни билети от Терминал ДВЕ и оставиха Новите „Пловдивчани“ – татуирани ФЕНове на частни клубове – АЙЛЯг да се пържат ф собствен сос