Какво е общото между Пловдив и Истанбул?
Източник: Lost in Plovdiv
Макар и на пръв поглед да са тотално различни, екипът на Lost in Plovdiv откри няколко прилики между двата града, които си струва да знаете
Едва ли си мислите, че един мегаполис, разположен на два континента, може да си прилича с един от градовете в България, който дори на милиметър не може да се доближи до мащабите му. Всички знаем, че часове трябват, за да се прекоси Истанбул от едната до другата му част, а в Пловдив това може да стане за минути, но ние решихме да обърнем внимание на 4 неща, по които те пък си приличат.
И Пловдив, и Истанбул са известни като „Града на седемте хълма“. Десетки статии сме посвещавали на тепетата в нашия роден град, но интересен факт е, че и историческият Истанбул също е обграден и основан върху хълмове. Когато Константин Велики премества столицата на Римската империя от Рим, той адаптира приказката за седемте хълма към Константинопол.
В миналото и Филипополис, и Константинопол са били важни/главни градове в империи, но към днешна дата нито един от тях не е столица на държавата, в която са разположени. Всъщност турското селище е било столица на три империи, но от 1923 г., когато Ататюрк обявява Турската република, то вече не е столица, а за такава е избрана Анкара.
Съжителството на различни култури и религии в днешно време също е една от приликите между двете места. Като град с население от над 15 милиона Истанбул е третият по големина в света.Разбира се, най-многобройни са изповядващите исляма турци, но в него съжителстват още гърци, евреи, арменци, кюрди, араби и още други етноси. Бидейки с история на няколко хиляди години, Пловдив също е приютявал и все още е дом на най-различни култури и религиозни общности, които съжителстват мирно и спокойно.
„Градовете на котките“ – всеки, посетил дори и веднъж Истанбул, разбира на момента, че истинските господари там са не хората, а пухкавите, мъркащи създания. Те са навсякъде, за тях винаги има поставена купичка за вода и храна, и си се разхождат и разполагат като истински знатни особи по кафенета, магазини, музеи, пазари, дори и църкви.
В културната столица на България косматковците също могат да бъдат забелязани да се разхождат най-необезпокоявани покрай масите на заведенията, по павираните улички в Капана или дори съвсем невъзмутимо да се излягат на всяко местенце, огрято от слънцето. Все по-често се срещат и обособени места за храненето им около входове и ресторанти.
Както скоро ви информирахме, вече има редовни полети между двете дестинации, а придвижването от летището до центъра на Истанбул е подробно обяснено в една от последните ни статии. За вас остава само да отидете и на място да проверите дали сме открили всички прилики!
Тая госпожица ще да се отдала на турска вяра .