Градът

24 проекта се очакват в архитектурния конкурс „Тютюневия град”

Форум 2016 започна в горещ за гилдията ден

Архитектурен форум 2016 с акцент Тютюневия град започна днес, в горещ за гилдията ден. Докато се стягаше стартът на лектория на тема „Тютюневият град на Пловдив –  идентичност, обновяване, приобщаване, спасяване“, съдът отстрани от длъжност главния архитект на Пловдив Румен Русев именно по тази тема- събарянето на склада на улица „Одрин 8”.  В същото време се коментираше и един от основните казуси за бранша в последните няколко дни, дошъл след публикацията ни за рестарт на проекта на инж. Димитър Георгиев за бетонен мастодонт върху археологията на Понеделник пазара. Неслучайно тази тема е основна в средите на архитектите- да облече инвестиционните намерения на собственика на Роза Импекс в архитектура се е захванал председателят на КАБ- Пловдив- Петко Костадинов. Мнозина от колегите му искаха да му отправят въпроси, но той така и не се появи, въпреки че КАБ е организатор на Архитектурния форум.

24 проекта за архитектурното бъдеще на Тютюневия град се очакват в конкурса на Форума. Толкова архитекти за заявили участие в надпреварата досега. Тя цели да даде визуален и работещ пример как тези прекрасни стари сгради да бъдат съхранени, приобщени и съживени, дори след огнената стихия и багерите там. В лекторията бяха дадени примери как подобни процеси функционират в Западна Европа. Категорично бе заявено, че въпросът с опазването на паметниците на културата трябва да е част от задължителното образование на бъдещите архитекти в университета и в тази посока трябва да се изгражда не просто експертиза, а култура и отношение. Коментира се темата за сблъсъка между частните инвестиционни интереси и адекватното опазване на Тютюневия град като групова ценност, като основна цел на целия Форум е на база на направените професионални предложения да се изведат насоки и направления, които да бъдат предоставени в подходяща форма на община Пловдив. Искаме това да е началото на широка обществена и експертна дискусия, с която да спасим това, което е оставало от Тютюневия град. Да зададем параметри в тази посока на база чуждия опит- архитектурен, юридически и икономически, обясниха организаторите на събитието.

Крайният срок за участие и подаване на проекти в архитектурния конкурс е 25 септември. Работите на архитектите ще бъдат журирани на втори октомври, а на 3-ти резултатите ще бъдат обявени, а победителите наградени. След това, на 5 октомври, всички проекти от конкурса ще бъдат показани в изложба на Главната.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина