АктуалноГрадътЖивотКултураМнения

Народната библиотека показа как трябва да се правят изложби

Образователен елемент, красиви табла, каталог и интернет сайт – така трябва да изглежда всяка историческа художествена изложба в Пловдив

Малка, но изложба за пример показа преди около 2 седмици Народна библиотека „Иван Вазов“. „Изкуство и обществено пространство“ изложи част от архива, завещан на Библиотеката за проекти, свързани с монументалното изкуство на няколко пловдивски автора.

На таблата, подредени на втория етаж пред Изкуствотеката, всеки пловдивчанин може да се запознае с творчеството на пловдивските автори, създавали монументални творби – някои в Пловдив, други извън града. Изложбата трябва да бъде видяна от всеки пловдивчанин, който се интересува от съвременното ни културно наследство.

По-важното, към което искаме да акцентираме тук: изложбата може да бъде пример за всички институции, чиято основна роля при представяне на изложба е наследството, което пазят, да бъде представяно по качествен начин. Акцентът е върху три елемента, които често се пропускат:

ЕСТЕТИКА

Добрият дизайн на изложбата веднага привлича погледа. Таблата не са „евтини“ – залепени на стената листчета или нещо подобно. Текстът е смислен, ценен, достъпен за масовия зрител, но пък и приносен за човек, който се вълнува от темата. Иначе казано – тази изложба не е от просто закачени едни изображения, а е нещо, което е следствие от труд: както проучвателски, така и кураторски. Сравнено с други изложби (а дори и постоянни музейни експозиции), в които няма никакъв информационен, въвеждащ или друг текст, нивото в Библиотеката е съвсем различно.

Самото представяне не се ограничава със сухото представяне на няколко табла с информация и изображения. Доколкото наличният фонд позволява, в изложбата са включени и оригиналните проекти. Макар и някой да може да я нарече от един поглед „непретенциозна“ – с напечатани табла, всъщност напротив, начинът за представяне на точно тази тема е отлично избран.

ОБРАЗОВАТЕЛЕН ЕЛЕМЕНТ

Изложбата видимо има и образователна концепция. Отново – нещо тривиално за всеки, който се вълнува от изкуство; но нещо, което понякога рядко се вижда в други местни институции.

От десетилетия съвременната музейна дейност не се ограничава само до складиране на неща в депа – целият смисъл на мероприятието е културната институция да образова посетителя. И всичко това трябва да се случва на различни нива: както към най-масовия зрител, така и към по-навлезлия в дадена тема. Не всеки е чувал за Димитър Киров, Енчо Пиронков или Йоан Левиев, така че е прекрасно, че в изложбата са включени тези автори, както и техни популярни произведения.

Но пък дори сред тези, които се интересуват от темата, не всички са запознати с творчеството на Анастасия Кметова. Така всеки би могъл да научи нещо. И представена по този начин изложбата действително е работа, която пази паметта и е уважителна към наследството на тези творца, а не формално отбелязване на някаква годишнина.

НАСЛЕДСТВО

Самата изложба, обаче, също трябва да оставя наследство. От десетилетия съвременната изложбена дейност не се ограничава с дните на изложбата – „откриваме, закриваме и забравяме“ е честата практика в Пловдив. А една хубава изложба е един комплексен продукт, който следва да остави някакво наследство.

Един от тях е споменатият образователен елемент – всеки човек, научил името на Анастасия Кметова или нейна творба, е носител на това наследство, което е нематериално.

В случая имаме и материално наследство – друг елемент, който твърде рядко виждаме в пловдивската изложбена дейност. Това е каталогът, който Библиотеката издава и с когото всеки може да се сдобие. Разбира се, това е свързано със средства, но трудно може да се оправдаеш, че не получаваш средства, ако не кандидатстваш по множеството програми. Библиотеката са кандидатствали с качествен проект и са одобрени. И преди сме давали за пример Софийска градска художествена галерия, в която почти всички изложби излизат и с каталог – затова са смислени, интересни и високо оценени.

В рамките на проекта е създаден и сайт – специална дигитална платформа за въпросното културно наследство от монументални творби или проекти за тях. Сайтът е двуезичен, пълен с интересна информация, качествени изображения, карта и т.н. Всичко това – само за този конкретен проект и изложба: впечатляващо, на фона на това, че други пловдивски институции изобщо нямат работещи сайтове.

Перфектна или не, с коментари, и критики – или не, скромна или не: изложбата може да бъде обсъждана по много начини. Всеки може да има своето мнение за различни решения, естетически, кураторски и други. Но най-същественото в случая е, че това е една смислена изложба, която наистина може да бъде наречена „изложба“ – а не просто накачени по стените изображения, каквито нерядко виждаме в Пловдив. Само заради това заслужава похвала, а също – да бъде пример за останалите, които посягат към историческата тема и правят художествени некомерсиални изложби.

снимки: Атанас Кънев/Фейсбук „Народна библиотека Иван Вазов“

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина