Сагата за Св. Кирик продължава
Манастир или творческа база на архитектите е Св. Кирик? Финален отговор на този въпрос все още няма. Той трябва да дойде от ВКС. Гражданска колегия на Върховния касационен съд разгледа казуса в закрито заседание днес и предстои да се произнесе с определение дали допуска обжалването на решението на Пловдивския апелативен съд, който предостави комплекса на пловдивска митрополия. Срокове за произнасянето не се упоменават.
В същото време арх. Стефка Василева запозна премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев със своята гледна точка, според която творческата база на САБ е върху имот публична-държавна собственост и не подлежи на придобиване по давност. Тя вади данни, че обектът е одържавен не само с чл.21 от Закона за Изповеданията, но и преди 9 септ. 1944г. Одържавен е в качеството му на Държавен концлагер и Народна Старина, уточнява пред премиер и президент арх. Василева. Тя смята, че предните инстанции на съда не са взели предвид, че за периода 1943-1944г , т.е. и преди да бъде превърнат в болница за душевно-болни , имотът е владян пак от Държавата в качеството на концлагер под опеката на Министерство на Вътрешните Работи и Народното здраве, което също поставя въпроса за държавната собственост на имота към този период. Съдът не е взел предвид и Закона за Старините от 1911г., според който :„Всички невдвижими старини, дето и да бъдат открити са собственост на държавата” (чл.25 от ЗС 1911г.)- архивни писма показват, че обектът е описван при издирване на Народни Старини, допълва арх. Василева.
Браво, поздравления на тази жена, дано Бойко Борисов има разум и не разреши исканията на този алчен поп – ролекси, охрани, аудита и ред други неща, а ние хората умираме от глад