РИОСВ – Пловдив извърши над 120 проверки през август, състави 9 акта
През август експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ – Пловдив) извършиха 123 проверки на 112 обекта, като половината от тях са извънредни, съобщиха от екоинспекцията В рамките на проведения контрол експертите дадоха 22 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и реагираха своемременно на 70 регистрирани сигнали и жалби.
За констатирани административни нарушения на Закона за опазване на околната среда и специалните закони по опазване на околната среда са съставени 9 акта. Три от тях са на обекти с издадени комплексни разрешителни, които не са спазили условията в тях. Сред нарушителите са фирма, която не е представила отчет за използваното климатично оборудване, работещо с флуорсъдържащи парникови газове, производител, за който е установено, че зауства отпадъчни води над заложените ограничения в разрешителното си, дружество и физическо лице за нарушение на Закона за управление на отпадъците, както и две фирми за нарушения на европейски регламент при внос на дървени въглища.
През месеца директорът на РИОСВ е издал 5 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени санкции и глоби в общ размер на 6000 лева. Четири от тях са за нарушения на Закона за водите от страна на предприятия и по-конкретно за неспазени условия в разрешителните за заустване и превишаване на заложените в тях индивидуалните емисионни ограничения. Санкционирана е и фирма за допуснато неорганизирано изпускане на емисии в атмосферния въздух.
Общо събраните суми от РИОСВ – Пловдив по наложени глоби и санкции през август са 16 434 лева.
За периода са извършени проверки на шест билкозаготвителни пунктове, на две защитени зони от мрежата „Натура 2000“ и на вековно дърво, при които не са установени нарушения. Спасени и изпратени за лечение в Спасителния център в Стара Загора са седем птици от видовете лястовица, кукумявка, нощна чапла и щъркел.
Служители на РИОСВ-Пловдив се включиха и в проверка по международна операция на Интерпол и Световната митническа организация „Arcadia”, насочена към криминалната дейност, свързана с нелегалната сеч и изнасянето на дървесина, при която не установиха нарушения. Екоексперти участваха и в три междуведомствени комисии, касаещи намалена хидравлична проводимост и настъпили хидроложки изменения в участъци на река Марица и река Въча.
За отчетния период са изготвени 11 становища за преценка вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционни проекти, попадащи в обхвата на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и са процедирани 166 инвестиционни предложeния, планове, програми и проекти извън обхвата на Глава шеста от ЗООС. Издадени са 25 регистрационни документи по Закона за управление на отпадъците.
За осигуряване на обществен достъп и публичност на информацията за периода са публикувани 293 документа на интернет страницата на екоинспекцията.