
Наръчник за хранене бе представен на Националния Ден на пациента
Националната среща „Ден на пациента: Меланомно общество в обществото“ събра водещи специалисти, пациенти и близки в открит разговор за пътя на хората, диагностицирани с малигнен меланом. Събитието се организира от Меланом пациентската общност в България (МПОБ) за четвърта поредна година, с подкрепата на Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО).
Фокус върху иновации и подкрепа
На срещата бяха представени най-новите тенденции в лечението на меланом – от съвременни медикаменти и терапии до ролята на биомаркерите и изкуствения интелект в диагностиката и проследяването. Водещи лекари и специалисти от различни области, сред които доц. д-р Ива Гаврилова, онкохирург, д-р Александър Герасимов, медицински онколог, д-р Ахмед Контилев, медицински онколог, д-р Георги Стаменов, фертилен специалист, д-р Мария Калинкова, ендокринолог, Александър Миланов, клиничен социален работник, Ива Филипова, треньор сертифициран за работа с хора с онкологични заболявания, споделиха знание и опит, отговаряха на въпроси и участваха в интерактивни формати и дискусии с пациенти.
„Медицината се променя. Иновациите, които виждаме в диагностиката, терапиите и медикаментите за меланом, носят реална надежда. Това не е бъдеще – това се случва днес. Вярваме, че споделянето на това знание и подкрепата лице в лице е безценно за всеки пациент“, каза доц. Ива Гаврилова – секретар на БАДО.
Нов наръчник в подкрепа на пациентите с меланом
На събитието тази година беше представен първият у нас специализиран Наръчник за хранене при меланом, насочен към хора, преминаващи през лечение.
„Всички болести започват в червата.“ – Хипократ.
С това мото започва и новото издание, което цели да предостави практически насоки за правилно и балансирано хранене при пациенти с меланом – по време и след терапия. Книжката е създадена от д-р Мария Калинкова, ендокринолог и специалист по метаболитно здраве и доц. д-р Ива Гаврилова, онкохирург.
„Правилното хранене не лекува меланома само по себе си, но е критично важно за устойчивостта на тялото по време на терапия и е ключов съюзник за възстановяването след болестта. Затова събрахме в един наръчник всичко важно, което хората трябва да знаят, а и пациентите най-често ни питат във връзка с храненето след диагнозата. Искаме тази книжката да ясен ориентир в помощ на хората, които преминават през лечение, за да не се превръща храната в още един източник на тревога“, каза д-р Мария Калинкова.
Наръчникът е свободно достъпен в печатен и дигитален формат и може да бъде изтеглен от сайта на БАДО.
Силата на общността
Освен експертността на лекари и информация за новостите в лечението, в събитието се включиха и хора с личен опит. Един от ключовите акценти бе ролята на общността, споделена от Силвия Евдокимова и Стоян Иванов от Меланом пациентската общност в България:
„Знаем от личен опит колко е важно да срещнеш подкрепа, когато ти се случи нещо неочаквано и страшно. Вярваме, че никой не трябва да минава през това сам. Нашата общност е отворена за всеки – за споделяне, въпроси, помощ и надежда.“
Всички новодиагностицирани пациенти и техните близки могат да се свържат с МПОБ и да станат част от мрежата на взаимна подкрепа на имейл: mpob.association@gmail.com и през страницата на организацията във Фейсбук.




