ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияНовиниТуризъм

Министерството на туризма излезе с концепция за гаранционен фонд

Приетата с някои уговорки в края на миналата година от туроператорите последна версия на гаранционен фонд вече е обявена за обществено обсъждане, съобщи Министерството на туризма. Тя се отнася до въвеждането на нова система за гаранции правата на туристите, които пътуват по организирани програми от фирма, която изпадне в несъстоятелност, пише Дневник.

Избраният вариант предвижда въвеждането с промени в Закона за туризма, а не чрез отделен закон и мнения се събират до 2 септември. Не е известно в тази ситуация на предстоящи нови избори дали проектът скоро ще види бял свят, а отне години професионалният спор по въпроса какъв трябва да е този фонд. Първото представяне на концепцията през миналото лято отново бе при служебен кабинет.

Каква ще е защитата

В момента в случай на фалит влиза в действие застраховката, задължителна за туроператорите от типа професионална отговорност. По оценки на бранша обаче често нивата на застраховане не могат да осигурят достатъчно покритие за разплащане с всички страни при несъстоятелност. Затова и негови представители от години предлагат въвеждането на фонд като се появиха няколко проекта, към които имаше множество критики.

Предлаганата сега концепция на министерството включва и механизми от европейската директива – 2015/2302, за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги.

Със законопроекта се предлага участието в туристическия гаранционния фонд да е задължително за туроператорите, а той да функционира в рамките на Министерств на туризма. Концепцията предвижда три стълба на защита, за да се диверсифицират видовете обезпечения:

I стълб – превантивен
ІІ стълб – външни обезпечения
ІІІ стълб – гаранционен фонд

С концепцията се цели както да се отговори на националните особености в сектора, така и да се решат усложнения, които произтичат от директно прилагане на директивата, посочват от ведомството.

Комбинацията от трите стълба се предлага, за да се разпредели риска в системата и да не се товари всеки път изцяло гаранционният фонд. Този въпрос е особено важен в началото, когато във фонда не са натрупани достатъчно средства. Концепцията предвижда в случай на фалит на туроператор каква част от сумата от кой стълб да се вземе да се решава на базата на актюерски анализ. Предлага се обаче винаги някаква конкретно определена част от релевантния оборот да се обезпечава с вноски във фонда. Подробности по тази част се предвижда да се заложат в наредба.

Каква е логиката на стълбовете

Първият стълб по идея трябва да обезпечи гаранциите срещу несъстоятелност на туроператори на предварително ниво каквато понастоящем почти няма. За целта се предвижда да има текущи изисквания за добро управление, капиталови и други изисквания към дейността, свързани с осигуряването на платежоспособност и финансова стабилност на това ниво. При него не се стига до гаранциите по схемата, създадени за обезпечаване в случай на ликвидни проблеми, неплатежоспособност и други.

При третия стълб, когато в действие влиза гаранционният фонд, вече изискванията към туроператорите ще са много повече, определени от министерството като текущ интензивен административен контрол, който обхваща доброто управление, капиталова адекватност, платежоспособност и др. Това включва и изискване за отчетност пред фонда. Заложени са и изисквания към правната форма на туроператорите като например се ограничава дейността им само до тази.

Авторите на проекта посочват, че макар и да не е панацея, изискването за минимален капитал е общоприето като предварителна гаранция за сериозност и ангажимент. Ограничението за други дейности пък цели да не подлага на риск туроператорската дейност, ако в друга сфера настъпят проблеми.

Предвиждат се задължения за текуща разполагаемост с имущество, което да е достатъчно, за да покрие задълженията на туроператора, както и за поддържане на платежоспособност и постоянна ликвидност – съответно, задължение да не се спират плащанията и туроператорите текущо да са в състояние текущо да изпълняват своите изискуеми парични задължения.

Тази уредба свързва критериите за неплатежоспособност и свръхзадлъжнялост с уредбата по тези теми на Търговския закон. С методика и наредби се предвижда въвеждането на детайли по определянето на конкретните изисквания. В наредба ще бъдат определени и вноските във фонда на по-малки или извършващи специфична дейност туроператори.

Вторият стълб на защитата се предвижда да включва допустими външни обезпечения срещу несъстоятелност на туроператорите, включително застраховки и/или банкови гаранции. Предвижда се също досега съществуващите като единствено обезпечение застраховки да останат като допустим вариант, но уредбата им да бъде съществено променена.

Фондът ще бъде юридическо лице

Предвижда се туристическият гаранционен фонд да се създаде като юридическо лице по силата на Закона за туризма. Предвижда се върху дейността на фонда надзор и контрол да упражнява както министърът на туризма, като основен орган, провеждащ държавната политика в областта на туризма, така и Сметната палата, доколкото той ще оперира с публични средства.

Туроператорите ще са длъжни да правят вноски, за да се формира отделен и самостоятелно управляван паричен фонд, чрез които да се допълва защитата от втори стълб до пълния необходим обем.

Предлага се като източници на средствата на фонда да бъдат дадени различни възможности, в това число бюджетно финансиране, както и заеми и/или друго финансиране с публични и/или частни средства, „ако и доколкото е допустимо“. Другите източници на средства във фонда естествено ще са вноските от туроператорите.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина