ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

Пловдивският въздух най-мръсен в цяла България. Как да го подобрим?

Пловдив води класацията по замърсяване с ФПЧ, но кадмиите и азотният диоксид са намалели през годините

Битовото отопление е най-големият замърсител на въздуха. Емисиите от него възлизат на 80%

Бройката на дизеловите коли нараства спрямо тази на бензиновите

Закупени са 2 електромобила от Община Пловдив

За 2016г. са издадени 37 668 глоби за паркиране в зелена зона и 839 000 талона за паркиране в синя зона

Паулина Гегова

Мръсният въздух на Пловдив е значима тема през последните години, още повече, че по статистика той се води най-наситен на ФПЧ10 в цяла България. Тези данни определено са притеснителни. Горенето на гуми в район Тракия и до река Марица също влошава положението.

За да обсъдят темата и възможностите за разрешаване на проблемите, днес се състоя открита среща в Техническия университет с представители на различни асоциации и институции в лицето на Илина Стефанова ръководител на отдел „Енергийна политика и околна среда“ към EVN България, доц. Стефан Шилев директор на РИОСВ – Пловдив, Василка Чонкова директор на Дирекция Екология и управление на отпадъците“ в Община Пловдив, Боян Рашев партньор в консултантска компания „Данкщат България“ за въздействието на бизнеса и институциите върху природния и социалния капитал и доц. д-р Владимир Ходжев ръководител на клиника по пулмология в УМБАЛ „Св. Георги“.

Основните проблеми, които въздействат неблагоприятно на околната среда и в частност въздуха са битовото отопление, емисиите от него възлизат на 80%, следвано от транспорта, състоянието на пътната и прилежаща инфраструктура, строителните дейности и промишления сектор, както и географското положение на града и неблагоприятните климатични условия като безветрие, инверсия, липса на валежи и други.

В Пловдив качеството на въздуха се измерва на две места – АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“, чийто обхват е не повече от 50 м. и отговаря на условията за транспортно ориентиран пункт. Данните от измервателните станции се получават всяка седмица, верифицират се на месечна база и постъпват в регионалната инспекция. Районите за оценка и управление на КАВ са съответно Община Пловдив, Асеновград и Куклен.

Г-н Стефан Шилев запозна присъстващите със статистика, че основният замърсител през лятото е транспортът и паркирането, докато през зимните сезони, когато има валежи, фините прахови частици във въздуха намаляват. Интересен факт е, че макар Пловдив да води класацията по замърсяване с ФПЧ, кадмиите и азотният диоксид са намалели през годините, като последният е достигнал средна годишна норма от 40 μg / m3.

Боян Рашев, пък, твърди, че пловдивският въздух е най-мръсен, защото се използват остарели данни, които са различни в днешно време. Според него най-мръсен е въздухът в градове без никакво икономическо развитие като Видин, Перник, Лом, Плевен и други от околността. Там комините бълват постоянно от твърди горива, а обяснението за това е просто – хората са бедни.

Факт е, че твърдите горива като дърва и въглища нараняват структурата на околната среда. В цифри 34% от гражданите на България използват дърва за отопление, 20 % въглища, 29% електроенергия, 16% централно отопление и едва 1 % природен газ.

От EVN  успяха да наложат идеята, че топлофикация е най-екологичният вариант за битова енергия, като във всички страни членки на ЕС е забранена употребата на каквато и да е друга алтернатива за придобиване на енергия. Илина Стефанова припомни, че EVN разполага с 3 площадки, едната от които е когенерационна и най-модерната на Балканите, а в Пловдив вече са реализирани и няколко проекта за енергия за охлаждане. За всеки градски район има отделен отговорник, към когото семействата могат да се обърнат ако имат проблеми, а иновацията в компанията е, че инсталацията за общите части в блоковете и кооперациите е преминала от вертикално в хоризонтално положение, което прекратява споровете между съседи кой колко енергия е използвал и намалява сметките.

Ние сме най-добрият вариант в България за отопление и водоснабдяване. Всички жалби, които сме получили вече не са активни, защото гражданите осъзнаха, че функционираме професионално. Да, стана разминаване при заравняването на сметките през тежките зимни месеци, но сега има вариант за месечен отчет при плащането на сметките, от който много хора се възползваха, допълни още г-жа Стефанова.

Колкото до вредата от ФПЧ, д-р Ходжев обясни как действат на организма. Те навлизат дълбоко в дробовете, бивайки причинен фактор за заболявания като хроничен бронхит, карцином, които са 3-та и 4-та причина за смърт в Европа. Отделно обостря хронични заболявания като астма, сърдечни проблеми и други. Отделно тютюнопушенето също трови организма и околната среда. Предложението, което д-р Ходжев даде е да се изградят зелени пояси не само в града, но и около него.

Друг голям проблем е, че в България няма стандарт за изготвяне на печки. Дизеловите коли също се увеличават спрямо тези с бензинов двигател, а дизелът е един от най-големите замърсители на природата.

Какво прави Община Пловдив по въпроса?

Василка Чопкова сподели, че от 2010г. до сега Община Пловдив е изпълнила 2 програми за подобрението на въздуха – една през 2011г. и една през 2013г. И тъй като те са с изтекъл период на действие, в момента текат нови мерки, които обхващат периода 2014г. – 2020г. За разработване на актуална програма, общината допуска подаване на проекти. След това ще бъде създаден стратегически документ, който ще оцени предложенията. Общината също се заема да информира обществеността за състоянието на въздуха, организира екологични мероприятия, миналата година е закупила 2 електромобила, повишила е енергийната ефективност или с други думи – саниране на сгради, правят се 3% повече дейности по почистване на улици и обществени места спрямо 2016г., сменени са изискванията към автобусите от градския транспорт на Евро 5, построени са 60км велоалеи, има реконструкция на уличната инфраструктура, нови пешеходни алеи, детски площадки и залесяване, като за пример се даде парк Лаута, който е доизграден с 65 декара.

Колкото до зелена и синя зона – за 2016г. са издадени 37 668 глоби за паркиране в зелена зона и 839 000 талона за паркиране в синя зона.

Подхващаме подтемите една по една. Относно залесяването се дадоха примери с планински градчета и села като еталон за чист въздух. Там се използват основно дърва и въглища за битово отопление, което е вредно. Това означава, че колкото и мокри дърва да се изгорят, които да отделят прахови частици, те биват погълнати от заобикалящата ги природа, а и там трафикът не е толкова голям. От тук излиза, че в големите градове, автомобилите са основен проблем и е въпрос на лично отношение да се потърси друг вариант за предвижване като ходене пеш, каране на колело или използване на градски транспорт, но последното ще е от полза за екологията, единствено ако всички автобуси преминат на електро захранване.

От друга страна, началната цена на електромобилите, особено за лична употреба е по-висока, но за малко повече от 5 години тя се изплаща. Според специалистите, подобни коли са перфектни, а поддръжката на един автомобил с вътрешно горене е много по-скъпо от това на електромобила.

Повдигнахме и малко забравеният въпрос за идеята за закон, който задължава комините на всички сгради да имат пречиствателни филтри. За сега той не е приет, а според Боян Рашев и компания „Данкщат България“ той не беше приет, защото идеята е абсурдна.

Технически, подобно нещо може да се случи, но филтрите са много скъпи. Няма кой да ги финансира, а трябва да се сменят на всеки 2-3 години. Затова най-добрият вариант е санирането и преминаването на топлофикация, обясни той.

Преминаването на топлофикация, обаче, все още не е задължително в България, а въпрос на личен избор. От там следва и въпросът – Ако една сграда е санирана, но жителите й използват дърва, как ще поддържат въздуха чист ако няма филтри?

И докато г-н Рашев твърди, че такъв закон никога няма да се приеме, Василка Чопкова призна, че Оперативна програма за околната среда евентуално ще финансира тази идея. Разбира се, все още нищо не е сигурно и потвърдено, но не е и на 100% отхвърлена.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

5 коментари

  1. И какво са ти виновни велоалеите ве каскет намачкан, ходи си на къра на село да сгрибаш тор , бръмбар сдухан

  2. Дрън дрън, нищо по същество, четем за данни, статистики и заключения…. сега идва април, какви отопления 80 % ве, нито дума за престъпната небрежност и огромна кражба в почистването на Пловдив – цялата схема за ограбването на 40 000 000 лева годишен бюджет на града . И резултаите са видими за всички, някои даже и плюят кафяво вече… сега чакаме спацителите на нацията – ГЕРБ да оправят нещата.

  3. Община Пловдив е изпълнила 1 програмa за подобрението на въздуха .Изместиха станцията от центъра в Тракия до парк Лалута и данните са по-добри.Следващата стъпка е да е закарат извън Пловдив и всичко ще е 6

  4. Задължителното КОЛОдрумене, КОЛОездене по щедро харизаните квадратури за „вело“алеи (вместо цивилизовани улични тротоари) ще подпомогнат пешеходенето. Хвала!

  5. ЛЕСНА РАБОТА = ДА СЕ ЗАБРАНЯТ ВОНЯЩИТЕ БОБОТЕЩИ ТРОЛЕЙБУСИ, ТРАМВАИ И МЕТРО И ДА СЕ ЗАДЪЛЖИ НАСЕЛЕНИЕТО ДА КАРА И ДА СЕ ВОЗИ НА ДИЗЕЛИ

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина