БългарияНощна смяна

Обсъждаме мистерията на Ситовския надпис в Пловдивско историческо общество

Една от хипотезите за неразчетения и до днес убедително изписан  текст с рунически символи поставя под съмнение теорията, че траките са безписмен народ

Ще се срещнем с културолога Надя Терзиева, автор на изключително стойностен труд за мистериозния рунически надпис от Ситово и Николай Близнаков, писател, социолог, университетски преподавател, депутат във ВНС, съосновател на Пловдивския клуб за фантастика и прогностика "21 век", и негов дългогодишен лидер. Николай Близнаков е организатор на няколко експедиции до Ситовския надпис още в началото на 80-те години.

А какъв е все пак този надпис? Кратък анонс от водещия на Пловдивско историческо общество – Димитър Герганов: Само на 27 км. от Пловдив в дебрите на свещенната планина Родопи се намира мистериозен артефакт известен като – Ситовския надпис. Една от хипотезите за неразчетения и до днес убедително изписан текст с рунически символи поставя под съмнение теорията, че траките са безписмен народ. Привържениците на теорията за съществуването на превод на Библията на тракийски език известна като „Библия Бесика” приписван на епископ Никола Ремесиански, виждат в Ситовския надпис силен аргумент в своя полза.  Други изследователи включително и от чужбина застъпват тезите за готски, келтски, алано-сарматски и дори древнославянски произход. Съществува и хипотеза, която отправя Ситовския надпис още по-далеч във времето и намира връзка с древните култури „Винчи” и "Градешница". Освен за мистериозния Ситовски надпис, който има магичното свойство да пристрастява своите изследователи ще бъде засегната и темата за римските пътища – тези достойни за възхищение инженерни съоръжения оцелели и до днес, за разлика от калпавите ни магистрали, които се разпадат само след десетилетие… През цялото съществуване на Римската империя са изградени стотици пътища във всички провинции на три континента. Ще спомена с няколко думи главните – римските магистрали. Само през Алпите минават 7, сред които Виа Клаудия, Виа Джемина, Виа Деция… В Италия логично са най-много – цели 26, сред които Виа Апиа, Виа Юлия, Виа Латина… За нас най-интересни са главните пътища минаващи през България и Тракия. Започваме с Виа Милитарис от Белград през Ниш, София, Пловдив до Константинопол. Не по-малко интересни са черноморският Виа Понтика и другият крайбрежен – Виа Егнатия, както и дунавският Виа Истер…

Модераторът Димитър Герганов заедно с културолога Надя Терзиева и изследователя Николай Близнаков ще разгледат всички хипотези относно произхода, датирането и разчитането на Ситовския надпис, както и ще  засегнат темата за римските пътища, тяхното състояние в Родопите, а също и за потенциала за културно-исторически туризъм в региона. Срещите на Пловдивско Историческо Общество са отворени за публика и всеки ще може да зададе своите въпроси. Четвъртък, 9 февруари от 19 ч. в клуб „Петното”.

Срещата ще се проведе на 9 февруари, четвъртък, от 19 ч. в уютната сцена на клуб "Петното на Роршах", ул. "Йоаким Груев" 36 на ръба на Капана.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина