КултураНовини

Пловдив отбелязва 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски

На 14 април 2021 година се навършват 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски – първият голям български будител след Паисий и Софроний и национален идеолог на България, родоначалник на националното революционно движение, негов организатор и ръководител. По този повод Инициативният комитет за национално отбелязване на годишнината е предвидил поредица от събития и дейности, посветени на живота и делото на Раковски в градовете София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Котел, Панагюрище и Раковски. Целта им е издигане на военно-патриотичното възпитание на подрастващото поколение и съхраняване на българската национална идентичност и родова памет.

Тържественото честване в Пловдив на 14 април включва военна церемония пред паметника на Раковски, полагане на венци и цветя, кратка музикална програма и откриване на две изложби. Официалното слово по повод кръглата годишнина ще бъде произнесено от Кмета на Пловдив Здравко Димитров, който е и член на Инициативния комитет на националното честване.

Събитията ще бъдат предавани и онлайн, чрез фейсбук страницата на Община Пловдив.

Ето и програмата за деня:

14 април 2021 г., сряда, пред паметника на Георги Раковски в Цар Симеоновата градина

11.00 часа – Начало на тържественото честване на 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски. Водещ – Николай Станчев – актьор от Драматичен театър Пловдив. Слово – Здравко Димитров – Кмет на Пловдив и член на ИК

Участват: Военен духов оркестър, представителни формирования на гарнизон Пловдив (почетна рота и венценосци), представители на комитет „Родолюбие“ и комитет „Васил Левски“,  Представителен гвардейски блок към Детска градина „Мая“ с ръководител и директор г-н Стоил Семерджиев и Девическа хорова формация „Евмолпея“,  с  диригент Алия Хансе и клавирен съпровод Борис Мирчев.

11.30 часаОткриване на фотодокументална изложба за живота и делото на Георги Раковски „Мечтател безумен, образ невъзможен”. Заглавието е взаимствано от стихотворението на народния поет Иван Вазов, написано през 1882 г. в Пловдив. Изложбата е подготвена от Регионален исторически музей – Пловдив и ще бъде експонирана на десет конструкции в градината „Цар Симеон”  /общо 20 табла/, които са в непосредствена близост с паметника. Изложбата на открито ще даде възможност на хиляди пловдивчани да се запознаят с нея във времето на ограниченията от COVID-19, както и за разглеждане от ученици.

12.30 часа – Откриване на музейна изложба с оригинални исторически свидетелства за живота и делото на Георги Раковски в експозиция „Българско Възраждане” на РИМ – Пловдив на ул. „Цанко Лавренов” № 1 в Старинен Пловдив. В изложбата ще бъдат показани оригиналната сабя на Раковски от фонда на музея в Русе, възстановка на главата на Раковски от Института по антропология на БАН, оригинални издания на Раковски,  оригинални материали на адютанта на Раковски Бранислав Велешки, включително и сандъка за пренасяне вещите на Раковски при непрекъснатите му странствания и др.

Изложбите ще бъдат експонирани през месеците април – май.

Съпътстваща програма:

  • Ученическият проект „Народните будители и аз” през 2021 г. е посветен на Георги Раковски /8 теми за Георги Раковски и 1 тема за неговия вуйчо Георги Мамарчев, които ще се разработват през годината/.  Община Пловдив осигурява наградите за участниците на заключителното тържество в Пловдив, както и  разходите по пътуваща изложба с творби на ученици, участвали в Индивидуалното състезание на проекта „Народните будители и Аз“, която ще бъде показана в градовете Котел, Карлово, Калофер, Сливен, Велико Търново и Пловдив.
  • Участие на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство с поредица от концерти, посветени на юбилея. Съобразно ограниченията, свързани с пандемията част от концертите ще се проведат в залите и дворните пространства на Регионален исторически музей – Пловдив.

 

ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪБИТИЯТА В СТРАНАТА:

Основните мероприятия и дейности, които се предвижда да бъдат проведени до края на годината в посочените градове за възстановяване на спомена за великия патриот на България, са:

  • Международна научна конференция „Георги Стойков Раковски – 200 години безсмъртие“
  • Тържествено отбелязване на 200 г. от рождението на Георги Раковски и патронен празник на Военната академия с водосвет за здраве и успехи
  • Изработване на един военно-учебен и един документален филм за Георги Раковски
  • Издаване на юбилеен вестник, посветен на Георги Раковски
  • Провеждане на дни на отворени врати във Военна академия „Г. С. Раковски“ (при необходимост във виртуален вариант)
  • Провеждане на военно-спортни турнири
  • Отбелязване на 200 г. от рождението на Г. С. Раковски в гр. Котел с тържествена проверка-заря
  • Откриване на изложба от творбите на учениците, участвали в конкурса „Народните будители и аз“, посветен на Раковски, в гр. Котел
  • Възстановяване и провеждане на националния крос „Раковски“, организиран за първи път в гр. Котел през 1969 г.
  • Експозиция от оригинални документи, архиви и старопечатни книги в каталожната зала на Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ (НБКМ)
  • Постоянна експозиция на постери върху метални стативи, посветена на Раковски, пред сградата на НБКМ
  • Издаване на фототипно документално издание „Документалното наследство на Г. С. Раковски в НБКМ“
  • Отдаване на почит на Георги Раковски в София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Панагюрище и Раковски
  • Организиране и провеждане на кръгли маси, посветени на живота и делото на Раковски, в Котел, София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Панагюрище и Раковски
  • Изложби от произведения на Раковски и четения-срещи в Котел, София, Велико Търново, Пловдив, Сливен, Карлово, Панагюрище и Раковски
  • Конкурси за студентите от висшите училища, изучаващи история, етнология, журналистика и фолклор, посветени на живота и дейността на Раковски
  • Национален конкурс за учениците от средните училища „Народните будители и аз“, посветен на Раковски
  • Посещения на музеите в България, които имат експонати, принадлежали на Раковски
  • Представяне на документалния филм за Г. С. Раковски „Образ невъзможен“ (България, 1996 г., режисьор Станимир Трифонов, сценарист проф. Тончо Жечев) в училищата.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина