Община Пловдив възлага писане на „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух“ по спечелен проект за 93 хиляди лева
Вече има петима канидати за анализиране на данни и изготвяне на стратегически План за действие с конкретни мерки до 2023 г.
Отговорните институции упорито мултиплицират нова математика, според директора на РИОСВ и екодирекцията на Общината 80 е по-малко от 69
Автомобилните изпарения, отоплението на твърдо гориво и производството са основните източници на замърсяване в града
В Пловдив започва нова програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух, обяви на специална пресконференция днес заместник-кметът Розалин Петков. Община Пловдив стартира изпълнението на проект „Разработване на „Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух (КАВ) на територията на Община Пловдив“ и План за действие към същата за периода до 2023 г.
За сега единственото ясно нещо е че за 93 хиляди лева ще бъде възложено на фирма по обявена обществена поръчка да анализира съществуващи данни и да разпише стратегически документи. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020г.“, процедура № BG16М1ОР002-5.002 „Разработване/актуализация на общинските програми за качеството на атмосферния въздух“. Общата стойност е 93 544,81 лв., от които 79 513, 09 лв. от Кохезионния фонд и 14 031, 72 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Периодът за изпълнение е 15.05.2017 г. – 15.01.2019 г.
Основната цел на проекта на Община Пловдив е създаване на Комплексна програма за качеството на атмосферния въздух и План за действие към същата с адекватни мерки и/или проекти, чрез изпълнението на които ще се достигне до установените норми за качеството на атмосферния въздух, както и запазване и поддържане на същите под допустимите норми за периода до 2023 г.
„Това ще се реализира чрез Подобряване на политиките на Община Пловдив за опазването на околната среда“, уточни Елена Найденова, ръководител на проекта. По думите й програмата е един стратегически документ, с който ще се определят мерките, с които да се постигнат необходимите норми за постигане на качеството на атмосферния въздух, на базата на климатичните специфики на региона. Тя посочи, че качеството на атмосферния въздух през последните 4 години се подобрява, през 2008 г. дни със замърсяване над нормата са били 208, през 2015 са били 69, докато през 2016 г. са 80.
Последните данни тя интерпретира „като тенденция за намаляване“. На Въпрос на Под тепето „откога 80 е по-малко то 69“, Найденова каза, че е направила техническа грешка от бързане. Същата мантра за подобряване на чистотата на въздуха изрече за пръв път директорът на РИОСВ – Пловдив пред наш репортер още в началото на годината и от тогава а повтарят във всички институции. (бел.авт.: Доц. Стефан Шилев каза това в интервю пред Под тепето на 5 януари 2017-а година вижте го по-долу)
В програмата ще бъде включена информация за състоянието на атмосферния въздух – първична комплексна оценка на КАВ с описание на системата за мониторинг и оценка на данни от пунктовете, анализ на фоновите нива на замърсяване и анализ на степента на изпълнение и ефективността на вече планираните и/или прилагани мерки за намаляване на замърсяването на атмосферния въздух и др. Данните се събират от двата пункта за мониторинг на замърсяването в града.
Напомняме, че същите данни се обявяват ежедневно в интернет. От тях щ бъде анализиран и произходът на различните видове замърсители, като се направи подробно описание на секторите/източниците на емисии, дела им в замърсяването, инвентаризация на количествата по сектори в т/г за отделните райони на община Пловдив.
На фона на тези обявени цели по спечеления проект няма как да не напомним, че източниците на замърсяване отдавна са ясни. Даже бяха обявени на същата тази пресконференция: „Данните сочат, че автомобилните изпарения, отоплението на твърдо гориво и производството са основните източници на замърсяване в Пловдив. Превишаването на нормите на фините прахови частици е през зимния сезон, а през април, май и юни замърсяването е под нормата.
„Под внимание ще се взимат и мерките, които Община Пловдив е предприела до момента, свързани с подобряване на качеството на атмосферния въздух през последните 5 години,“ каза още ръководителят на проекта. На въпроса какви са те, бяха посочени мерките миене на улици и залесяване, както и новата държавна политика за катализатори на автомобилите.
Ще бъде направен и предварителен подбор на мерки, които да бъдат включени в Плана за мониторинг към Програмата, както и окончателен план за действие с мерки за изпълнение, период на изпълнение, източници и необходимо финансиране.
В крайна сметка след множество уточняващи въпроси стана ясно, че не е ясно кога пловдивчани ще усетят резултат от тези мерки. Всичко това се прави защото според изискванията Общината няма как да кандидатства за финансиране по Околна среда в бъдеще, ако няма въпросните стратегически документи, които ще се правят по този проект.
Чрез тях има шанс общината да получи гранд от Световна банка за финансиране на някои мерки, ако те са разписани в Програмата й за подобряване на въздуха, отбеляза Розалин Петков.
Той даде пример с поставянето на филтри на комини. Там банката би могла да финансира поставянето. Един такъв филтър към момента е около 6000 лева, посочи той и допълни, че устройствата работят на ток. Другата подобна мярка, осъществена с пари на Световната банка, може да е подмяната на един вид отоплителни съоръжения с друг.
Две са общините в Пловдивска област, които разработват програми за подобряване качеството на въздуха. Освен в Пловдив и Асеновград ще подобрят качеството на атмосферния въздух със средства от ОП „Околна среда 2014- 2020“. Финансирането е на обща стойност 239 000 лв. От тях 145 000 лева са за Асеновград. Срокът за изпълнение е 18 месеца. По ОП "Околна среда" са отделени 3 млн. лв. за общините в страната.
Ако този филтър не е вечен и не се включва сам, смисъл нулев. За 6 бона на комин по-добре да пуснат ТЕЦ по дадената улица.