Градът

125 проекта от цял свят се борят в конкурса за площад Централен

125 проекта от цял свят се борят в международния архитектурен конкурс за Площад Централен. Това обявиха днес организаторите от общината и Едно. Точно 125 архитекти и студиа от 41 държави се включиха в първата по рода си в новата история на Пловдив архитектурна надпревара. Едва 23 от идейните проекти са от България. Има участници от цяла Европа, Индия, Щатите, Канада, Перу, Бразилия, Мексико, Боливия, Иран и много други.

Такова нещо не се е случвало. Намеренията ни са да стигнем докрай, доволен от интереса към конкурса бе кметът Иван Тотев. От 125-те предложения до финала ще стигнат едва три. Задачата да отсее най-добрите идеи се пада на 7-членно международно жури, което ще заседава през целия уикенд. Страхотен резултат при такова нелесно задание, коментира  арх. Любо Георгиев от One Architecture Week, който е и част от журито. Преди проектите да стигнат до арбитража обаче ще минат през техническа комисия, която трябва да прецени дали са спазени изискванията. След това минава през експертна комисия, което ще се случи в петък. А през уикенда започва оценяването на анонимните проекти. Слабото участие на български архитекти и студия организаторите си обясняват със загубата на доверие на родните гилдии към подобни формати. Този конкурс ще възвърне доверието към този вид надпревари, смятат от Едно.

Това е голям успех за целия град. Това е начинът, по който трябва да се решават градоустройствените въпроси. Щастливи сме от този невероятен резултат, допълни Асен Асенов от Едно.  

Журито

Арх. Саша Бегович, 3LHD, ХърватскаЗавършва архитектура през 1994 в Загреб и е един от основателите и партньори в успешното хърватско студио 3LHD. Преподавател в университета в Сплит, Хърватска. Сред най-известните проекти на 3LHD са Крайбрежната зона на Сплит, Център Замет, Спортна зала в Бале, хърватския павилион за Венецианското бианале през 2010.

Aрх. Йорен Зюдгайст, MVRDV, ХоландияРъководител на проектите в MVRDV, свързани с градско развитие. Участва в мащабни проекти по цял свят, много от тях свързани с изследвания и концепции за градовете, възложени от държавни институции. Лектор в The Berlage Institute, The Why Factory и различни други институти.

Арх. Елена Аргирова, Olivier Gahinet Architecture, ФранцияЗавършва архитектура в Националното висше училище по архитектура в Страсбург, а след това и втора магистратура по археология и паметници на културата, на училищата по архитектура в Страсбург и Белвил, Париж. От 2009-та насам е един от главните архитекти в ателието на Оливие Гаине, Париж. Участвала е в археологически мисии в Делфи, Гърция и в Петра, Йордания.

Арх. Илко Николов, председател на Общинския съвет ПловдивПредседател на пловдивското дружество на Съюз на архитектите в България, зам. председател на Съюза на архитектите в България, председател на Асоциация за устойчиво развитие и анализи. Главен архитект на Район Централен за периода 1993–1996.

Арх. Румен Русев, главен архитект на Община ПловдивБивш главен архитект на район Тракия в Пловдив, бивш заместник-кмет по строителството в община Пловдив.

Арх. Любо Георгиев, One Architecture WeekУчил е архитектура в IUAV във Венеция (Италия) и ТУ в Делфт (Холандия). След като се дипломира през 2007, той работи за Claus en Kaan Architecten в Амстердам и за MVRDV в Ротердам. През 2012 се мести в Китай и работи за Turenscape (Пекин). Kуратор на Sofia Architecture Week 2011. Директор на One Architecture Week от завръщането си в България през февруари 2014.

Милена Металкова, УАСГ, СофияЗавършва архитектура през 1993 в София и специализира в Баухаус, Прага и Киото. Има магистратура по история на японската архитектура и докторат по опазване на архитектурното наследство от Киотския университет, Япония. От 2012 е зам. декан по научно-изследователската и международна дейност в УАСГ, София и преподава в катедра История и теория на архитектурата.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. „А през уикенда започва оценяването на анонимните проекти.“
    Как точно се гарантира тази анонимност и как точно ще са спазени авторските права на всички участници, след като най-накрая ще видим само три от 125-те?
    Колкото до срока – имаше седем дни за предаване, срока за удължаване трябваше да бъде известен преди тези седем дни, а не най-накрая!!!!!В допълнителния ден – какво, колко и за кого?

  2. Архитекти от Коста Рика, Уругвай, Колумбия, Нигерия, Гана, Алжир, Кот д’Ивоар, Мексико, Иран, Хондурас, Еквадор, Камерун, Гърция и Босна и Херцеговина ще се състезават за световната купа. Резултатите ще се определят от добре подбран екип от съдии.

  3. Редно е господин Георгиев (ако наистина е член на журито) да не се изказва до приключването на конкурса, освен ако не иска да формира мнението на останалите участници в журито. Жалко за съставителите на заданието, ако свързват цифрата 3 в Пловдив единствено и само с 3бр. гей клуба (виж заданието). Да не споменаваме грешните размери на таблата А0, които бяха пуснати в dwg.чертежите. А за срока да …не говорим…

  4. Асен Асенов от кръга Капитал е спряган за министър на културата в новия кабинет. Асенов е още известен като гей активист и привърженик на легализирането на дрогата. Освен всичко, Асенов е мениджър на четири фестивала, които имат английски заглавия – дизайн уик, архитечър уик, данс уик. Във фейсбук те са популярни с общото наименование „свои хора уик“. През 2013 г. прогонен от София Асенов се премести в Пловдив заедно с фестивалите си.

  5. Да, наистина, тази вечер площад „Централен“ има свое неповторимо обаяние, издава част от динамичната „културна идентичност“. Във въздуха витае мирис на липа, по земята се търкалят стотици бутилки от всякакъв алкохол. Ушите са заглъхнали от шумовата вълна. 65 децибела бяха замерени след 20 часа в жилище на 300 метра от сцената, като средноквадратична стойност в продължение на 20 минути. Явно това са част от културните потрбности. Странно, да.

  6. Независимо от победителя, техническия проект ще бъде възложен на Фърков, а ако се намерят пари за изпълнение, то ще е на Главбулгарстрой

  7. Журито вдъхва респецт. Дано и проектите да са добри. А най-добрият проект ще бъде този, който предвижда бутане на тази соц. грозотия наречена Централна поща.

  8. по колко минути ще отделят да разгледат всеки проект ?
    може вече да е ясен победителя, другото са фантазии.
    От кумова срама за родното предтавяне ще изберат един български – последен – трети.
    Другите първи и втори ще са на Щатите и Канада.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина