Старинни пощенски картички от най-известните български фотографски ателиета в Балабановата къща
ОИ „Старинен Пловдив“ и ГИМ – Самоков ги показват днес в изложба
По повод 25-ти март – Международен ден на пощенската картичка и 130 години от издаването на първата илюстрована картичка в България, Общински институт „Старинен Пловдив“ в партньорство с Градски исторически музей – Самоков откриват документална изложба „Поздрав от Самоков и Чамкория”.
Събитието е днес – 24 март 2022 г. от 17:00 в Балабановата къща (дълбока зала) в Стария град. Сред гостите ще бъде и директорът на Градски исторически музей – Самоков, д-р Веселин Хаджиангелов. На изложбата ще присъства заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов. Домакин е доц. д-р Елена Кантарева – Дечева, и.д директор на ОИ „Старинен Пловдив“.
Музеят в Самоков е създаден в началото на тридесетте години от известните самоковски художници Наум Хаджимладенов и Васил Захариев, които дават идеята за музейна сбирка, която да се помещава в народното читалище. Осъществяването на идеята става през лятото на 1931 година с дейното участие на още двама известни майстори на четката – Христо Йончев-Крискарец и Павел Францалийски.
Пръв уредник на музейната сбирка е Наум Хаджимладенов. Васил Захариев разработва Правилник на музея, който е утвърден от Министерството на просветата и по този начин сбирката е призната официално. Христо Вакарелски описва експонатите в инвентарна книга, а Слави Генев изготвя тематико-експозиционен план. През 1957 година Георги Белстойнев завършва художественото оформление на музея, което е запазено и до днес на първия етаж.
В 1937 година Христо Йончев-Крискарец прави феноменална изложба на народното творчество в самоковско, което поставя началото на етнологическата сбирка. През 1958 година е завършена експозиция Възраждане, в 1966 г. – революционно движение.
Около 30 000 експонати притежава Историческият музей днес, разпределени в няколко основни сбирки: Етнографска, Археологическа, Художествена, Фотографска и Документална.
Етнографската сбирка датира най-рано и е дело на основателите на музея, като непрекъснато е обновявана през годините. Чрез текстил, носии, накити и занаяти е показан бита и поминъка на старите самоковци. В археологическата сбирка намират място главно тракийски и късноантични находки. Художествената сбирка съдържа икони, щампи, ръкописи, документи и множество картини. Застъпени са почти всички майстори на Самоковската художествена школа.
В документална изложба „Поздрав от Самоков и Чамкория” тази вечер, в 25 експозиционни табла, посетителите ще видят над 80 образци на пощенски картички, създадени от едни от най-известните български фотографски ателиета.
Изложбата ще продължи до 24 април 2022 г. Достъпът е с вход свободен.