Знатните пловдивски родове: Гюмюшгердан
Близо век богатата фамилия управлявала Града под тепетата
Във времето сме ви разказвали историите на прочутото семейство Обрейкови и на известния фабрикант Павел Калпчакчиев, като всички те са имали огромен принос за развитието на Пловдив. Днес открехваме завесата към още един знатен род, който е бил част от обществения и стопански живот под тепетата.
Предполага се, че родът Гюмюшгердан произлизал от село Бойково. Твърди се, че негов основател е Атанас Калмуков или Куманов. Имената на синовете му Димитър и Георги през 1769 и 1793 г. се срещат в списъците на майсторите от Пловдивския абаджийски еснаф. Записани били с името Гюмюшгердан, тъй като майка им носела наниз от сребърни пари. Внукът на някогашния селянин от Бойково, който получил името на дядо си Атанас, към 1800 г. станал първомайстор на еснафа. Именно от наследниците на този Атанас идва голямата слава на рода.
Имената им са Михалаки, Димитър и Георги. През 1847 г. те основали втората фабрика за вълнен текстил в България. Сградите построили между днешните села Първенец и Храбрино. Едната машина докарали от Виена, а останалите изработил по неин образец самоукият пловдивски майстор Атанас Сахатчи. Напук на неверниците, буйните води на Първенецката река завъртели машините и работата тръгнала на високи обороти. Тъй като се произвеждали вълнени платове за облекло на турската армия, пазарът бил необятен.