АктуалноГрадътЖивотИзбор на редактораКултураМненияНовиниОбщина Пловдив

Защо Пловдив ще плати 140 000 лв. за наградите на БГ Радио?

Община Пловдив ще финансира връчването на наградите на БГ Радио със 140 хиляди лева, защото към събитието имало голям интерес. Това се разбра от коментар зам.-кмета Памен Панов на тема Културен календар 2024, приет днес от Общински съвет с пълно единодушие и без дебат в пленарната зала. Вицето на Костадин Димитров с ресори култура и туризъм не скри, че бюджета за организиране на комерсиалното иначе събитие на частна радиостанция под тепетата е увеличен с 50 хиляди лева спрямо миналата година, но обвърза това с „повишаването“процесите по вдигане на цените“.

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР 2024

„Имаме значително завишение на културния календар. По нормативна база календарът трябваше да бъде в размер на 3,2 милиона лева но кметът пожела да има завишение по компонентите „гражданска активност“, „малки проекти“, които са за неправителствения сектор и отделно въвеждането на чисто нова програма, която ще цели да превежда пловдивски автори в Европа и по света“, обясни след гласуването на Културния календар за 2024 г. зам.-кметът Пламен Панов.

Той отбеляза, че догодина ще има доста нови формати и традиционни формати, като „Черната кутия“, Международния джаз фестивал. Посочи, че вече е видима и голяма част от програмата с известните имена, които ще посетят града и ще се качат на сцена тук- Лара Фабиан, КОРН и Hills of rock, който е част от програмата на фондацията, както и популярните през 90-те Ийст 17 и Питър Андре като част от Ретро фестивала.

„Надявам се да има и други имена, които ще излязат съвсем скоро“, допълни Панов.

БГ РАДИО И ФОЛКЛОРА СА НИ СКЪПИ

Двете събития, абсолютни рекордьори по финансиране с публични средства от Културния календар догодина, са наградите на БГ Радио и Международния фолклорен фестивал в разгара на лятото.

„Самите награди на БГ Радио се радват на голям интерес. Събират хора от цялата страна. Миналата година финансирането бе в размер на 90 хиляди лева. Сумата сега е 140 хиляди лева с оглед на това, че в самото събитие участват над 500 ангажирани лица, които правят самия продукт, както и с оглед процесите по вдигане на цените. Всички събития от календара всяка година претърпяват повишаване на средствата. И отделно ние не ги даваме тези средства насила, а ги подлагаме на гласуване и днес, ако общинският съвет беше решил, че те са много, можеше да каже „140 хиляди лева за БГ Радио са много пари“. Истината е, че самото събитие, макар и на частна радиостанция, ние имаме интерес от него. Искаме на сцената тук да видим всички най-известни български артисти и това е причината да подкрепяме едно такова събитие“, коментира Пламен Панов пред Под тепето.

Със същата сума от 50 хиляди лева е завишен и бюджетът на Фолклорния фестивал, който тази година ще струва на данъкоплатеца 140 хиляди лева. Мотивите- събитието има 30 годишна история, а общината иска да го разшири, като покани повече екзотични групи от различни точки на света.

“ Идеята като цяло е тези събития да стават по-богати. Знаете, че фолклорният фестивал е едно от събитията, които през юли радват пловдивчани. Всички го чакат. Там си има съответните изисквания, които вдигат конкретните средства“, обясни Пламен Панов.

СТАДИОН „ХРИСТО БОТЕВ“- АРЕНА ЗА ГОЛЕМИ СЪБИТИЯ

Възможно е стадион „Христо Ботев“ да стане домакин на големи музикални събития. Това стана ясно от отговора на Пламен Панов относно възможностите новото съоръжение да посреща концерти на международни звезди.

„Това, което ще направим, е да проведем разговори с управителя на базата, за да можем да социализираме стадиона за културни събития. По предварителни данни засега наградите на БГ Радио следва да се проведат там от организаторите. Така и се надяваме. Надяваме се още стадионът да стане едно фестивално място или място за отделни концерти на големи рок групи например“, каза зам.-кметът по култура.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ 2 МИЛИОНА ЛЕВА ЗА КУЛТУРА В ПЛОВДИВ

Още миналата седмица стана ясно, че допълнителни 2 милиона лева за култура може да влязат в Пловдив от Плана за възстановяване и устойчивост през Национален фонд култура.

“ Имаме ангажимента, когато НФК обяви насоките си за кандидатстване, ние да си обявим голямата отворена покана на фондация „Пловдив 2019“, с която за част от средствата, за които Пловдив ще кандидатства към фонда, тя демократично да пита пловдивчани и културните оператори кои проекти да влязат за тези допълнителни два милиона. Ние имаме възможността, когато правим този проект, вътре да включим собствена продукция на фондацията. Една от идеите, които искаме да налагаме в този мандат, за разлика от миналия, е фондацията да може да прави своята собствена продукция, защото има качествени хора вътре, които могат да реализират съответния културен продукт, а не само да финансираме външни оператори. И реално проектът на Пловдив ще бъде разделен на три- текущи проекти, които ако преценим може да се дофинансират, нови формати на трети оператори и собствена продукция на фондацията. Даже имаме с „Пловдив 2019″ идея за конкретно културно събитие, което да бъде много силно“, разкри Пламен Панов.

БЪДЕЩЕТО НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИЯ ПОДЛЕЗ

Целият Археологически подлез ще се управлява от ОИ „Старинен Пловдив“, но не е ясно дали той ще продължи да изглежда така, или ще се търси решение за нова визия на уникалното пешеходно съоръжение. Зам.-кметът прехвърли горещия картоф към Института, въпреки ще той е пряк негов началник.

„Те имат цялата свобода чисто концептуално да развият подлеза. Те действат и имат пълната свобода да го наситят като пространство. Оставил съм ги изцяло, за да могат да работят и да могат да го отворят възможно най-бързо. Там имаше проблеми с начина, по който подлеза бе оставен след пост-концесионния така наречен контрол и ситуацията, с която предишния наемател ни дари- изкъртени сцени, липса на СОТ и прочие. Така че „Старинен Пловдив“ имат някои предизвикателства“, коментира Пламен Панов.

Въпросът е как общинският институт ще се справи финансово с тези предизвикателства, като е напълно ясно за всички, че това няма да струва евтино, при това при реализиране на най-базов ремонт на съоръжението и последваща негова поддръжка. А средствата ще станат значителни, ако се пристъпи към реализиране на идеите за архитектурен конкурс за нова визия на античната улица- пешеходен подлез.

“ Помолил съм ги в това отношение да дадат предложения и да ги обсъдим заедно. Аз също сам не мога да го измисля, признавам си, затова разчитам като цяло хубавите идеи да идват отдолу-нагоре, от екипа към зам.-кмета. Със сигурност дали един нов ТИЦ или официален премиум магазин на Пловдив, който да предлага сувенири, са възможни варианти. Плюс това отгоре има някои обекти, които продават неща, които трябва да се изчистят. Защото, когато един ден, след 15 септември догодина дойде ЮНЕСКО да ни гледа целия маршрут с двете базилики и подлеза, ще е много важно да виждат културно пространство, а не продажба на гащи и чорапи“, коментира още темата зам.-кметът Пламен Панов.

Той добави, че археологията в подлеза законово не беше актувана, тепърва се проведе комисията, и това са стъпки, които се предприемат, за да може подлезът легално да бъде управляван.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

6 коментари

    1. абе дай да подйрепим и конните спортове като дигнем още една ламарина в ДжамТенекижийски Стил 21ви век МутроБАРОК / МутРОКОКО да има къде да тупуркаме с магаренцата преди да идем до застоялата вода индустриално напръскана с отрови да погребем.

      То не можем само с „колодрум“ „строител и частни ИФРИЩА преструваши се на „стадиони“ кис кис

      Ами залата за тае-куобдо, бе кмете – докога бе?
      Изнемогвме!
      https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/pitat-kade-sa-parite-za-znakova-kashta-v-stariq-grad-snimki
      (ПЕТ ДЕРАСТКИТЕ непрогледни „КАПЧА“ на Иво будала не спират роБОТА! а само се пречкат на коментаторите!)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина