ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътЖивотКултураНовини

Млади ромки наричаха пръстени на реката

В навечерието на най-големия празник за ромите в България – Гергьовден, млади жени от район „Източен“ спазиха ритуала за „наричане/пеене на пръстени“, видя репортер на Под тепето. Празникът в общността се нарича „Ерделез“.

За ритуала “Пеене на пръстените”

Сред всички ромски групи е разпространен обичаят “пеене на пръстените” по Гергьовден. Същността му се изразява в предсказване на бъдещия брак на младите момичета. Обичаят по принцип се изпълнява на 5.05. вечерта и 6.05. сутринта, когато неомъжените момичета се събират и в кофа вода пускат по един пръстен или друго бижу. След това във водата се слага здравец и се оставя да пренощува под роза. Призори на Гергьовден, преди изгрев, момичетата се събират отново при кофата. Тази която пее най-добре покрива лицето си с було, за да не може да вижда и запява различни песни, редувайки весели и тъжни. Докато пее тя вади пръстен от кофата. Смята се, че ако извади пръстена, пеейки весела песен, бракът на момичето ще е щастлив и обратно.

Празнуването му е свързано с вярването, че Свети Георги е спасител на ромите (както Свети Васил) и с легендата, че змеят на зъл цар започнал да изяжда ромите, но Св. Георги го убил.

Освен това Ерделез се е празнувал и като начало на пролетта, на истински топлото време, поради тази причина целият ритуал изобилства с пролетна символика.

Според обичая всички отиват в гората, или на реката, наклаждат огньове и се веселят през цялата нощ. На сутринта се прибират, като носят разцъфнали клони (“зелено”) за да украсят портите на къщите.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

  1. Много интересни са т.н роми или казано по простому цигани. Защо тоя ритуал не си го направят в кочината марица до столипиново. Където всеки хвърля , плюе, храчи, цапа, руши и замърсява .

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина