Експозицията „Аксесоари за книги“, с автори Славена Шумарова и Стефка Константинова, бе открита на 67-мия рожден ден на читалището
Представят предмети от приложното изкуство, съчетаващи модерното с традиционното чрез вплитане на елементи от народната традиция – шевици, бродерии и други техники
Авторска изложба, озаглавена „Аксесоари за книги“, показва Народно читалище „Алеко Константинов“ в Пловдив. Експозицията има двама автори Славена Шумарова и Стефка Константинова. Тя бе открита на 8–ми март – денят, в който читалището отбелязва 67-мия си рожден ден.
В две големи витрини във фоайето на бул. „Шести септември“ № 160 са подредени неповторими ръчно изработени подвързии и книгоразделители.
Авторските изделия на Славена и Стефка ще бъдат високо оценени от четящите хора и тези, които уважават ръчното творчество. Те не са просто калъфи и отбелезвачи, истински бижута за книги!
„Двете дами представят уникати, които ще удивят не само нашите читатели и със сигурност ще накарат много ценители на красивото да прекрачат за пръв път прага на нашето читалище, което е открито на 8 март 1954 г. и днес с тази изложба имаме двоен повод да празнуваме,“ разказа пред репортера ни Стефка Илиева – библиотекар.
Славена Шумарова (бел.авт: вдясно на снимката) е библиотекар в Пловдивския университет и хоноруван преподавател, който води магистратури по библиотечно и музейно дело. Стефка Константинова е компютърен специалист. И двете от години правят бродерии, облекла за книги и книгоразделители.
„Професиите ни със Стефи са далеч от хобито ни, но усета ни към красиво, към естетика и творчеството ни събра. Надяваме се публиката да хареса това, което правим с много любов. Всичко е ръчно изработено, с много качествени материали, с много любов най-вече,“ разказва Славена.
В пъстрите витрини ще откриете не само комплименти за дамите, които ценят това типично женско хоби, но и нещо красиво и практично за хората, които обичат книгите.
Техните „бижута“ за книги са подходящ подарък почти за всеки – има с детски мотиви, и за всички възрасти и интереси. Има микробродерия на традиционни български шевици със специалната символика, вплетена в тях и богата палитра от цветове. Книгоразделителите с декупаж и везмо са дело на Славена. Тя прави прецизни автентични бродерии от различни краища на България, а Стефи, която е автор на художествен текстил, с нейния труд също много допринася за крайния продукт. Тя подбира тъканите, съчетава ги и финализира авторската подвързия.
Единодушни са, че читалищата и библиотеките са местата за точно такъв тип изложби. Така двете хем възраждат една традиция, хем се стремят към възпитание в любов към книгите. Това е втората им обща изложба, двете представиха творчеството си в НБ „Иван Вазов“ в навечерието на Коледните празници.
Този път новото са калъфчета, които не бих нарекла просто „дреха за книга“, а произведение на изкуството за обличане на любима книга. Притежателите им ще държат в ръцете си ръчно изработен уникат с акварел на художничката Доби Станева и гаранция, че това е единствен принт, който няма да бъде повторен.
Става дума за принтирани акварели с пролетни цветя на художничката, отпечатани върху висококачествен текстил и ушити от Стефка Константинова.
„Аз съм изключително щастлива, че можем да представим тези уникални калъфчета за книги. Всяка едно е изработено, от началото до края, самостоятелно на ръка. Неповторими са, защото всяка бродерия и съчетание на цветовете е различно,“ успява да ми сподели Стефка, преди адашът ѝ събиращ автографи да окупира с адютанта си двете авторки.
Ако пожелаете да зарадвате някого с подобно бижу за книги, можете да го направите през целия месец март в рамките на работното време на читалището.