АктуалноИзбор на редактораИмоти в ПловдивНовиниОбщина Пловдив

Строят две еднофамилни къщи на мястото на съборените сгради на Сахат тепе

Две малки еднофамилни къщи ще бъдат построени на мястото на старите постройки, съборени вчера на улица „Божидар Здравков“ на Сахат тепе. Това заявиха пред Под тепето двамата собственици на съседните имоти, които са решили да обединят усилия и да инвестират в изграждането на нови домове върху строените отдавна вече разрушени сгради.

„Имаме всички възможни разрешителни от Община Пловдив за разчистване на двата терена. Имаме и заявено тротоарно право за времето на строителните дейности към район Централен, касаещо двата административни адреса на улица „Божидар Здравков“ 15 и 17″, коментираха пред Под тепето двете физически лица, собственици на парцелите на Сахат тепе.

Те не скриха, че при демонтажа на калкана на една от старите сгради вчера тухли са паднали върху покрива на съседната къща, която се намира в ниското на улица „Лейди Страгфорд, като са счупили няколко керемиди и са деформирали улук. По думите на един от работниците, който и днес продължаваше да демонтира на ръка остатъците от калкана, строшените керемиди са 15 на брой. „Ще ги възстановим, разбира се“, каза за успокоение на съседите си Маргарита Дачева, собственик на една от вече съборените къщи

На място днес бяха и служители по контрол на строителството на Община Пловдив, които извършиха тази сутрин проверка по премахването на двете жилищни сгради и паянтови постройки в двата имота на ул. „Божидар Здравков“ 15 и 17. В община Пловдив са съгласувани проекти за премахване на сгради и временна организация на движението по време на демонтажните дейности, като проектите са съгласувани и с ОД на МВР.

От администрацията съобщават, че съществуващите постройки, подлежащи на премахване, не са обект на културно-историческото наследство и за тяхното премахване не се изисква съгласуване с Министерство на културата.  Съгласно действащия застроителен план за квартала за имотите се предвижда ново нискоетажно застрояване с кота корниз 8.50м.

„При проверката се установи, че при демонтажа на покрива на една от сградите за събаряне, която е на калкан с жилищна сграда на ул. „Лейди Странгфорд“, са изпаднали парчета мазилка. Няма нарушено покривно покритие, не са установени деформации и пукнатини, с изключение на изкривен улук и 2 счупени керемиди. След направени предписания от инспекторите по контрол по строителството за обезопасяване на зоната на калкана, фирмата-изпълнител ще продължи с демонтажните дейности съгласно одобрената им документация“, обобщават след проверката от Община Пловдив.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

22 коментари

  1. Когато се спазват законите, нещата си идват на място. Не знам как е по закон в България, но работих в строителството в Германия 5 години и се занимавах и с административната организация и подготовката на обектите. Първото нещо което там се изисква е да се огради обекта, да се постави временна тоалетна и информационна табела на която се посочват всички разрешения за извършваните дейности, номерата на проектите заедно със сроковете / кога започва и кога свършва строителството/, и копие от архитектурния проект на това което ще се строи. И нещо което научих в “движение” и за малко не бях арестуван. Работещите на обекта са длъжни да информират / при запитване/ хората / съседи или просто граждани/ какво се строи и какви са сроковете. Залисан в работата си на обекта и затрупан с ангажименти…пратих на майната си един съсед който ме спря да ме пита нещо за строежа / направих го съвсем културно на родния му език/. След около 15 мин.дойде полиция / той я беше повикал/, привика ме, провери ми документите и ми обясни причината както и какво изисква закона и какво следва ако не го спазвам. Наложи се да се извиня на човека, да му отговоря на въпросите и всичко си дойде на място…даже почти се сприятелихме с този комшия.

  2. Когато се спазват законите, нещата си идват на място. Не знам как е по закон в България, но работих в строителството в Германия 5 години и се занимавах и с административната организация и подготовката на обектите. Първото нещо което там се изисква е да се огради обекта, да се постави временна тоалетна и информационна табела на която се посочват всички разрешения за извършваните дейности, номерата на проектите заедно със сроковете / кога започва и кога свършва строителството/, и копие от архитектурния проект на това което ще се строи. И нещо което научих в “движение” и за малко не бях арестуван. Работещите на обекта са длъжни да информират / при запитване/ хората / съседи или просто граждани/ какво се строи и какви са сроковете. Залисан в работата си на обекта и затрупан с ангажименти…пратих на майната си един съсед който ме спря да ме пита нещо за строежа / направих го съвсем културно на родния му език/. След около 15 мин.дойде полиция / той я беше повикал/, привика ме, провери ми документите и ми обясни причината както и какво изисква закона и какво следва ако не го спазвам. Наложи се да се извиня на човека, да му отговоря на въпросите и всичко си дойде на място…даже почти се сприятелихме с този комшия.

  3. Чудесна статия, и със снимки. Ясно казано, хората си имат документи и са махнали старите изпадали къщи. Комшията наистина има късмет, ще му пооправят старата съборетина.

      1. Що приказваш глупости. Архитектът и конструкторът спазват правила и проектират сграда, като се стараят в рамките на законовите параметри да изпълнят желанието на инвеститора. Никое общество не обсъжда къщата на човека.

  4. Това щеше да се знае от самото начало, ако законите не бяха последователно преправяни така, че инвестиционните инициативи да се държат в тайна от обществото. И е факт, че благодарение на тези преправяни закони в близост до въпросните къщи вече щръкнаха едни грозотии, несъобразени нито с хълма, нито с околната застройка. Трудно ще пробуташ нещо подобно, ако проектите се одобряваха публично обсъждането на естетическите им качества не беше забранено.

    1. Скъсай си „дипломата“, льольо!

      Махленско одобрение с „обсъждане“ и кудкудякане не се практикува НИКЪДЕ ПО СВЕТА!

      Щом чертежите са технически изправни и отговарят на градоустройствения План, естетиката е свещемо лично право на Архитет/Собственик

      1. Ква естетика е платен трол, качи се на еднот тепе и си виж естетиката хахахах ти сера в устенцата,, целия град заприлича на селска автогара, всеки втори помак с един камион пари идвва и започва да сере наволя из града

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина