АктуалноГрадътКултураНовини

Сградата със статуите на Меркурий на Главната с освежена фасада

Нови дограми за търговския комплекс, проектиран преди 90 години от арх. Христо Пеев

С освежена фасада се показва от няколко дни знаковата пловдивска сграда с две статуи на Меркурий на Главната улица „Княз Александър I“. В продължение на няколко месеца тя претърпяваше ремонтни дейности от новия си собственик, но отскоро скелето и оградите по фасадата са свалени. Все още има строителни заграждения на нивото на улицата.

Фасадата е освежена, като някои места с олющена мазилка са поправени. Детайлите по нея са запазени. Основните промени са в прозорците – докато в старата сграда на повечето места те бяха цели единични стъкла, те вече са сменени с разчленени такива. Промени има и по северната фасада, която доскоро беше плътен калкан, а вече са избити прозорци. По този начин големите реклами, които се виждаха над „Стълбите на Каменица“ вече ще са доста по-скромни.

Стъклената надстройка, в която дълги години имаше ресторант, продължава да съществува. Премахната е само леката конструкция-козирка, която излизаше до фасадата, като в момента двете статуи на Меркурий изпъкват по-свободно.

Сградата е построена в настоящия си вид в края на 20-те години. Автор е известният арх. Христо Пеев, по-популярен с проучванията си на Възрожденската архитектура, но и активен проектант на сгради през 20-те и 30-те години в Пловдив.

Преди неговият проект там е имало друга сграда, която е излизала няколко метра по-навътре в улицата. Постепеннно след Първата световна война обаче градската управа „изправя“ улица „Княз Александър“ до сегашния ѝ вид. Така в периода около 1930 година първоначално търговският комплекс „изравнява“ своята фасада с тази на съседите си, а след това се издига и настоящата сграда, в която е било и кафе „Кристалъ“.

Сградата в началото на 30-те години, снимка: facebook група „Акция ФотоПловдивъ“

От юг тя граничи с известният хотел „Метропол“, проектиран от арх. Йосиф Шнитер, в който между двете световни войни е настанена и Пощенската служба, а в момента се ползва от театъра. На север сградата е граничела с имоти на известният книгоиздател Чипев – на мястото на днешните стълби е имало по-малки бараки и магазини, а първата сграда след стълбите, която съществува и днес също е била собственост на издателя.

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история… More »

3 коментари

  1. Вълнуваща статия!
    Всяко пребоядисване по Главната следва да се възвеличава с фанфари по този начин! (Бакшиш за Висока Оценка =по Тарифата!)
    Каквито неблагополучия, нередности или беззакония се случват слабо се чува от КАПАНолозите на ПодТеЛето. . .

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина