Сцена заменя стъкления „кафез“ в Археологическия подлез

Дълъг ще е пътят по превръщането на Археологическия подлез в алтернативен и привлекателен културен център. Две години е срокът, в който знаковият обект трябва да се преобрази напълно. Проектът ще струва 350 хиляди лева, които новият стопанин „Пловдив 2019“ ще инвестира в следващите 24 месеца. Стъпките до пълното реализиране на инвестиционните намерения на фондацията обаче са много и трябва да бъдат извървени в строга последователност. Днес бе направена първата, с гласуването в пленарната зала на местния парламент. Следват реалните дейности.
“ Имаме много ясен план там. Първото нещо, което ще направим, са чисто козметичните неща преди реалните действия- ще се изчисти подлеза, ще се ремонтира тоалетната, ще се сложи видеонаблюдение и ново осветление. Вече сме в процедура на предпроектни и проекти проучвания, тъй като планът е да се демонтират общо три сгради, които пречат и замърсяват визуалната среда в подлеза. Да се случи това обаче трябва да има проект, който да се съгласува с НИНКН. Той ще има и технология за консервация и реставрация на археологическия зид, който в момента е скрит от черния „кафез“, който стъпва върху него. Предвижда се там, на мястото на стъклената сграда от запад, да има сцена“, разясни зам.-кметът по култура Пламен Панов.
Неговото желание и това на „Пловдив 2019“ е въпросната сцена да е прозрачна, за да се вижда археологията, която днес е напълно невидима заради черната постройка. За да се изчисти археологията ще се премахва и кнауфът в бившите вече магазини, които ще бъдат поети от фондацията. Не е ясно какво ще излезе зад кнауфа- там има археологически пласт и нищо чудно да бъдат разкрити мозайки, например. Именно този проект трябва да бъде изработен в следващите месеци и съгласуван с НИНКН.
Освен това се очаква до края на годината или в началото на новата „Пловдив 2019“ да обяви покана, чрез която деветте помещения в подлеза да бъдат напълнени със съдържание. Това ще бъде по метода по създаването на Капана, когато помещения там бяха предоставяни на творчески индустрии безплатно.
„Идеята е там да има реален културен живот. За някои от помещенията сме говорили, че трябва да има галерийно пространство, може би за съвременно изкуство. На мен много ми се иска да вкараме вътре и живите занаяти като част от нематериалното културно наследство. Обмисляме вариант дали да имаме туристически информационен център, или билетен център, който да разказва историята на Европейска столица на културата, или да предлага градски сувенири“, допълни Пламен Панов.
На въпроса дали кнауфът върху археологията е поставян законно той вметна, че това се е случило преди да има действащ Закон за културното наследство, или преди 2009-та година.
„Още от следващата седмица започваме да говорим с проектанти, за да стартираме процедурите, за да скъсим срока“, каза и директорът на „Пловдив 2019“ Кирил Велчев.
Ще бъдат изложени и допълнителни артефакти с подкрепата на Археологическия музей, с подходящо художествено осветление.
Пламен Панов и Кирил Велчев очакват преобразяването и социализирането на Археологическия подлез да бъде добрият пример за политика по отношение на такива публични пространства. Подобен ще бъде подходът и към подлеза на Тримонциум, който е в непосредствена близост до югоизточната част от Форума. Панов разкри, че се работи по обявяването на обществената поръчка за реставрацията, консервацията и социализацията на тази част от Агората. Анонсира, че през септември тя ще бъде обявена, а същинската работа мое да започне през 2026г.