Тютюневият склад до Бетонния мост влезе извънредно в дневния ред на Експертния съвет и почти бе съборен, преди да получи своя статут
Тютюневият склад на ул. „Христо Ботев“ до Бетонния мост, който бе съборен и цялостно премахнат в дните около 1 септмври, вече е единична културна ценност. Това става с подписа на доц. Д-р Пламен Славов, заместник-министър на културата, одобрил решението на Специализирания експертен съвет за културни ценности от началото на септември. От днес тече 14-дневен срок за обжалване на статута на тютюневия склад.
Според решението, складът на Кочо Попов и братя К. П. Михайлови на бул. „Христо Ботев“ 51 вече е културна ценност от местно значение. Всяко инвестиционно намерение там трябва да се съобразява с това решение, независимо, че физически сградата е унищожена. Тя трябва да се възстанови в автентичния ѝ вид и с автентични материали, що се отнася до фасадите. Това трябва да се случи след проект, съгласуван със Закона за културното наследство.
Позволена е промяна във вътрешната планова схема, както и застрояване на север в посока улица „Булаир“, но без да се надвишава кота-корниз на стария склад, както и частично надстрояване на самия склад-културна ценност, но с отстъп от уличната фасада и задигане на кота-било до 4,5 м.
Освен, че трябва да бъде изградена с автентични материали, новата фасада трябва да бъде без никакви вентилационни и отоплителни съоръжения, т.е. климатици и подобни. В документа от НИНКН дори е уточнено, че уредите на енергодружествата и ВиК също трябва да са съгласувани, за да не загрозяват фасадата. Рекламите не трябва да закриват фасадата, както и не трябва да има реклами над кота-корниз, уточнява се още в решението.
Мотивите за решението са, че сградата, строена през 1917 година, е сред примерите за автентично запазена сграда от тютюневата индустрия в Пловдив. Към внасянето на предложението фасадите на сградата са били отлично запазени ,с изключение на намеси по партерния етаж.
Предложението за обявяване на сградата като културна ценност бе разгледано в извънреден порядък на 2 септември. Преди това то не бе включено в дневния ред, а на 1 септември докато бе в Пловдив служебният министър на културата Велислав Минеков заяви, че не може да бъде вкарано в извънреден порядък на заседанието на Специализирания експертен съвет (СЕСОНКЦ). Междувременно започна разрушаването на сградата.
Въпреки думите му, документите бяха вкарани за разглеждане извънредно в дневния ред на 2 септември и предложението бе взето. По време на заседанието са се включили представители на собствениците, които са изразили възражение срещу предложението. Сред мотивите им е било именно, че сградата е наполовина разрушена. Според инвеститорите, сградата няма достойнствата да бъде културна ценност.
На заседанието на СЕСОНКЦ е предоставен снимков материал, според който се вижда, че сградата е запазена повече от половината и твърдението на инвеститорите не отговаря на истината.
В крайна сметка СЕСОНКЦ взема решение да даде статут на склада. Финалното одобрение обаче идва чак след подпис от министъра, което се случва чак на 18 октомври.