Делегациите от официални гости са „истинската причина“ за премахването на творбата „Стената“ от Седмица на съвременното изкуство, според куратора
Премахването на произведението „Стената“ – или сребристите чували, върху стената на Римския стадион – не е заради противопожарни изисквания, а за да не бъдат смутени делегациите от официални гости по време на честванията за Съединението. Това смята кураторът на Седмица за съвременното изкуство Галина Димитрова-Димова в свой пост във фейсбук.
Творбата засяга опазването на културното наследство в конфликтни ситуации – провокирана от войната в Украйна, работата на Севдалина Кочевска е свързана и с унищожаването на културното наследство в България, както и със спомена за „Желязната завеса“ между Източния блок и западния свят. Неочаквано на честванията на Съединението присъства и посланикът на Руската федерация Елеонора Митрофанова, което изненада много, тъй като Руската държава официално се е обявила против Съединението и оттегля своите дипломати след акта през 1885 година.
„Истинската причина, според мен е, да не смущава делегацията от официални гости, които идват за честването на празника на Съединението в града. Още по време на монтирането тази работа предизвика множество реакции и широко медийно отразяване. Това вероятно доведе до забелязването й от хора по високите етажи на властта, които очевидно изпитват неудобство от темите и въпросите, които тя засяга“, коментира тя.
„Този безпрецедентен акт на цензура, уви не първи в нашата художествена сцена, все пак е знак, че Изкуството има силата да пренася силни послания и да предизвиква реакция, била тя и на цената на заличаването му. За създаването на „Стената” е положен няколкоседмичен неуморен труд от авторката и екипа на организаторите – Сдружение „Изкуство днес” и е жалко и тъжно, че три дни след откриването тази работа е свалена. Остава ми единствено надеждата, че това ще я остави в историята и ще доведе до (пре)осмисляне на поведението на държавата и обществото ни в момента…“, добавя Димитрова-Димова.
Аз лично сигнализирах до компетентните институции относно безопасността на тази т. нар.”арт инсталация”. Не считам че тези чували и тяхната “идейност” е направила впечатление на политици по високите етажи, за да ги притесни и видиш ли, да се премахнат.
Чисто физическото им присъствие в центъра на нашия град е нелепо, грозно, а и действително опасно, тъй като не ми се мисли какво трябваше да дишаме , тъй като тези сезалови чували, покрити със незнайно какъв спрей са действително опасни.
Следващият път ни питайте, като решите да инсталирате подобна нелепица.
Аз съм възпитана с изкуство, което не включва пльоснати чували.
Стига сте плакали, бе копейкаджии.
Нали си взе парите за „инсталацията“
Другият път направете инсталацията не в центъра на града, а на някое празно място, за да предадете Вашето лично послание. Стига сте се самоинсталирали в исторически обекти. Не е етично, а и кой ви е разрешил? Община Пловдив – която руши наследството на града и го подменя с пошлости ли?
Това е изкуство.Мястото му е в центъра на събитията.Трябва да възпитава…
Тъпо и манипулативно. Просто нещото с чувалите няма нищо общо с изкуството. Ако не е някоя „учена“ глава да ни каже какво е искал да каже авторът, тъй и ще си умрем без да сме разбрали „дълбокия замисъл“, „инвенциите“, и пр. абракадабри.
Не ме интересува защо, но добре че го махнаха това недоразумение. Аз го тълкувах като ироничен отговор към вечните ремонти, които текат в града, но пак не смятам че е трябвало да го разрешават. Общината вместо да разрешава подобни глупости, по-добре да се захване с опазването на културното наследство на града.
Шарлатаниите напоително рекламирани от кадърната КУРАТриса не бива да бъдат платени от СелСъвета с МОИ / ТВОИ / НАШИ ПАРИ. Да си правят културски експерименти на село или настрани без да ни се пречкат.
„ЦЕНЗУРА“ = кис-кис, ами ти какво си въобразяваш, че си върховна инстанция ли и че сме ти задължени – ХА!