Пловдивчани ще плащат с 40% по-скъпа такса смет
Дебатът в местния парламент се превърна в своеобразен словесен линч на ресорния заместник-кмет Иван Стоянов
С гласовете на 29 души от управляващото мнозинство местният парламент на Пловдив реши да вдигне драстично налога на гражданите и бизнеса за смет. Това стана по предложение на кмета Костадин Димитров на днешното последно за годината заседание на Общинския съвет.
Като бяха посочени завишените разходи по извършването на услугата, стойността на която се променя за първи път от 2012 година насам.
20 съветника бяха против, с ясно изразени съображения в рамките на едночасовия дебат, че с повишението на цената на услугата не се гарантира съответното повишение и на качеството ѝ, както и, че Об С взима решение на база сключен вече договор по обществена поръчка за почистването на града с „Консорциум Еко Пловдив“ ДЗЗД.
Дебатът се превърна и в своеобразен словесен линч на ресорния заместник-кмет Иван Стоянов като старейшините го обвиниха, че е поставил града в разкрачено положение пред опасност от фалит, ако предложението не бъде прието, при вече одобрена План-сметка за почистване и сключен преди месец договор.
Стигна се до там, че за оставката на вицето с ресор екология заговориха и неговите съпартийци от ГЕРБ, след като още преди няколко месеца за това настояха от групата на ПП-ДБ, а отстраняването му на микрофон поиска и съветникът от ДПС – Ново начало Али Байрям.
Костадин Димитров обаче даде да се разбере, че на този етап бъдещето на Стоянов в екипа му не е на дневен ред и че общината работи проактивно по това да повиши качеството на услугата, като основна грижа за това има именно Иван Стоянов. Самият той не взе отношение по темата на микрофон, въпреки че името му бе споменато многократно в рамките на дебата.
„Това е едно от най-тежките решения в този мандат. Но няма как това увеличение да не се случи. Случва се във всички общини“, коментира Костадин Димитров в рамките дебата.
Като сериозна грешка в управлението определи решението Слави Георгиев. Той подчерта, че местният парламент е принуден да взима това решение заради вече сключена обществена поръчка и че за това е отговорен Иван Стоянов, който мълчеше в залата. Георгиев посочи, че примерът на градоначалника с другите общини, в които се вдига ТБО, не е резонен, тъй като Пловдив значително отстъпва на територия от другите градове. „Това не може да е оправдание за увеличението на такса смет. Какво ново като услуга ще предложим на гражданите. Имаме зам.-кмет с огромен ресор и бюджет и имаме несвършена работа. Нямаме реформа и сливане на двете общински предприятия, които препокриват дейност, нямаме разделно събиране, нямаме повишаване качеството на услугата. Потърсете персонална отговорност“, посъветва Слави Георгиев кмета и обвини Иван Стоянов в некомпетентност.
Илия Гатев от БСП подчерта, че гражданите и бизнесът не са подготвени за това увеличение и че предложението на администрацията е изненадало всички. Трябва да се носи политическа отговорност за това важно решение, което е отстъпление от предизборните обещания и заявка от началото на мандата“, заяви той.
„Преди няколко месеца поискахме оставката на Иван Стоянов. Той постави общината на колене- или увеличение на такса смет или фалит на града. Некомпетентността е налице, г-н Стоянов, подайте си оставката“, каза Николай Гюров от групата на ПП-ДБ. Той също подчерта, че в началото на мандата администрацията е обещала да не вдига данъците и таксите, но прави тъкмо обратното- имаме поредица от увеличения, някои от тях драстични. Това говорело за непостоянство в политиката.
Йордан Илиев от ГЕРБ също коментира, че явно слабото звено явно е зам.-кметът. Иронично той посочи, че днешното решение е като коледна честитка към гражданите. „Няма виновен. Няма и невинни“, каза Илиев. „Общината е разкрачена. Ясно е кой е виновен“, включи се и колегата му от групата на ГЕРБ Димитър Колев.
Точка по темата след гласуването сложи Владимир Славенски от ПП-ДБ, който обвини мнозинството в местния парламент, че с днешното решение са нарушили обществения договор, тъй като още в началото на мандата кметът и екипът му бяха обещали, че няма да бъдат пипани местните данъци и такси, а само днес бяха направени две шокови увеличения, поредни в това управление на града.
Една от причините за завишената такса смет е идиотската идея за електронни контейнери със сензори за тегло и Wi-Fi на цена около 7000 лева всеки. Ще има милиони за подялба. Колкото по-дълго управлява една и съща партия, толкова по-нагла става.
Такива контейнери има в Нидерландският Халифат.
Там обаче шейховете са богати ,а не като нашите бай ганьовци.
Затова и много милет се е изнизал там.
Общо взето отпадъците са суровина и не хората трябва да плащат за извозването им ,а тези ,които ползват тази суровина!
А в Щатите контейнерите са обикновени, пластмасови, на колелца. Един за обикновени боклуци, друг за рециклиране – хартия, пластмаса, стъкло, метал, на едно. В определени дни хората ги изваждат на тротоара с отворени капаци. Камионът си ги изсипва сам. Проста система за водещата в технологиите страна. Е, не навсякъде е така, а където може.