АктуалноЗабравеният градНовини

Пловдивчани през XVII и XIX век посрещали изгрева на 1-ви май на върха на Бунарджика

Още по-тъмно стотици граждани тръгвали към върха на хълма, за да посрещнат изгрева на пролетта

Как се е празнувал Денят на труда в миналото?

В Пловдив този ден има доста по-дълбоки корени и в миналото е бил свързан с едно от най-обичаните тепета. Бунарджика се  е славел като мястото, на което жителите на града са посрещали Слънцето на сегашния празник на труда.  През 18 и 19 век денят е бил известен като „маиса”.

Винаги още по-тъмно стотици граждани тръгвали към върха на хълма, за да посрещнат изгрева на пролетта. Смятало се е, че  който хване първите лъчи, цяла година ще му върви, ще бъде здрав, бизнесът му ще потръгне. Още в 3-4 часа сутринта са тръгвали нагоре хората. Обаче не го е имало днешния път, не е имало стъпала. Нагоре имало само камъни и стръмни пътеки. А хората- падали са, ставали са, търкаляли са се, но продължавали нагоре. След това е  било организирано голямо празненсто с ядене и пиене на обширната поляна на върха. Водели са си цигански оркестър, сред които е имало много интелигенти – те са показвали своите таланти върху цигулка, виолончело и подобни инструменти. Приблизително по това време на тепето е имало и друг знак-славен кафеджия, който обичал да посреща гостите си на върха. Постепенно в края на 19 век празникът придобива по-различен характер и отбелязването на „маиса” губи своята привлекателност.

Първият опит за масово честване на Първи май в България е през 1890 г. по инициатива на Българското типографско дружество в София, а през 1893 г. е документирано масово отбелязване на празника в София, Пловдив и Видин. През 1939 г. с указ на цар Борис III Първи май е обявен за официален празник, а след политическите промени от 9 септември 1944 г. Денят на труда се превръща в един от най-тачените и почитани празници у нас. През следващите 45 години той традиционно се отбелязва с мащабни манифестации в цялата страна.

След 10 ноември 1989-а 1 май продължава да е официален и неработен ден, но организирането на масови прояви, както по времето на социализма, вече не се правят от страна на държавната власт.

Източник: Lostinplovdiv

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина