Граждани настояват точката за предоставяне правото за управление върху 540 кв. м. на хълма на район „Централен” да бъде отложена
Кметът на „Централен”: Трябва да има пълна социализация Дановия хълм, като се водим единствено и само от архивните данни и историята
Георги Стаменов за възстановяването на бюфета: Не говорим за строителство, а за преместваем обект
Протест в защита на Сахат тепе се организира в социалната мрежа. Той ще се състои утре сутрин, пред Дома на културата, където ще се проведе сесията на местния парламент. Организаторите на недоволството настояват за отлагане на точката за предоставяне право на управление върху 540 кв.м. на хълма от Голяма Община на район „Централен”. Става въпрос за парцела, върху който се е намирал старият бюфет и за чието възстановяване говори кметът на района Георги Стаменов. Протестиращите ще поискат преди да се гласува предложението, да бъде организирано обществено обсъждане, за да се чуе мнението им. „Трябва да си защитят гледната точка пред нас”, коментира организаторът на събитието във Фейсбук Павел Начев.
„ Проблемът е, че ако предложението на администрацията се гласува в сегашния му вид – после дори и да се обяви обществено обсъждане, то ще е за това „как“ да се строи, а не „дали“ да се строи на тепето. За това и призоваваме пловдивчани – всички заедно да защитим Сахат тепе от застрояване, като застанем този четвъртък от 9:00 пред Дома на културата „Борис Христов“, за да заявим на нашите общински съветници, че желаем съдбата на едно от пловдивските тепета да бъде определена от пловдивските граждани с обществено обсъждане.
Настояваме точката за Сахат тепе да не се гласува – да се отложи, за да може първо да се проведе едно широко обществено обсъждане, а след това да се действа (защото реконструкция на хълма е нужна и всички ние сме ЗА възвръщането му към живот) съобразно волята на гражданите на град Пловдив!”, се казва в текста към събитието в социалната мрежа.
По-рано през деня Георги Стаменов коментира темата като подчерта, че иска да възстанови автентичния вид на Дановия хълм.
„ Направили сме предложение от страна на районната администрация Общински съвет да ни делегира правомощията да започнем да работим по този проект. Това, което сме обсъждали, е че трябва да се реновира цялата подземна комуникация, да има електрозахранване, защото за съжаление към днешна дата то е въздушно, което е недопустимо по изискванията на закона. Искаме да разширим напоителната система. През 30-40г- и малко след това е имало водоскоци, които са били от кулата надолу- искаме да ги обследваме и евентуално да бъдат възстановени. Разглеждаме и евентуално възможността ресторантът, който е съществувал горе, да бъде възстановен. Тук не говорим за строителство, а за преместваем обект. Ако той бъде във възстановен, във всеки един момент в бъдеще Община Пловдив може да го демонтира и съответно да си остане площадката без всякакъв вид други намеси”, обясни Георги Стаменов.
Той заяви, че петицията в интернет е много добър знак, тъй като говори за развито гражданско общество в Пловдив. Но подчерта, че я има и другата позиция- много хора искат историята на хълма да бъде възстановена.
„Не бих казал, че има дървета на мястото, където е бил стария ресторант. Има саморасла растителност, едната част от която е върху скалите, които са изкопани през края на 70-те години с цел разширяване на заведението. Предвидили сме тези скали да си ги поставим на мястото, от където те са изкопани, за да освободим самата площадка и да има място на нея. Част от тази саморасла растителност расте в тази каменна скална маста, която след като бъде преместена тези саморасляци ще изсъхнат. Убеден съм, че възстановяването на хълма в автентичния му вид, експонирането на кулата от 16 век, създаването на една изключително безопасна обстановка в зоната на този хълм ще привлече пловдивчани и туристите, да го посетят. Сега знаем какво е състоянието- не много осветено, всяка вечер хора шарят графити, унищожават пейки, кошчета и всеки един елемент градското обзавеждане. За да можем да се справим с това нещо трябва да има силно осветление, видеонаблюдение и пълна социализация на този хълм, като се водим единствено и само от архивните данни и историята на тепето”, каза райкметът.
„ Искам общински съвет да ме подкрепят и да ми делегират правомощия, за да можем ние до подготвим проектите, като на тяхна база да имаме прогнозна стойност. И на тази база вече да направим публичното обсъждане. Тогава ще мога да го представя пред общински съвет отново и ако получа подкрепа този хълм, да го възстановим. В крайна сметка въпросът е дали хълмът ще претърпи своята реновация. Ако не получи подкрепата от общински съвет, ще остане във вида, в който е в момента, за да може определени целеви групи да го използват така, както е. Няма друг нормален път. Преди 3-4 години това беше пътят и с Бунарджика- бяха ми дадени права, съответно съгласувахме с НИНКН проект и го реализирахме. Хората постоянно питаха до скоро кога ще пуснем шадравана на акведуктите. Каменните пързалки са възстановени в първоначалния им вид и сега се ползват от деца и възрастни. И там тогава имаше дебат „Защо са каменни”. Защото това ни е историята. Ако не полагаме грижа за нашие хълмове и нашата река, Пловдив няма да е по-различен от останалите градове”, допълни на финал Георги Стаменов.
мамицата ви ченгелопитеци крадливи гербаци ненаядени, разипахте града сега и тепетата ще убиете, с тези лъжи за преместваеми обекти така по 20 години незаконно богатеете на гърба на хората и получавате дебели пликчета от бандитите