АктуалноБългарияГласовеГрадътНовини

Омбудсманите искат промяна на статута им

На проведена работна среща на мрежата на местните обществени посредници в Република България в Пловдив омбудсманите се обединиха около искането за промяна на процента, с който са избирани

Безспорна е нуждата от институцията „обществен посредник“, не само гражданите, а и местната власт. Темата за промяна на статута на омбудсманите бе във фокуса на работна среща на Мрежата на местните обществени посредници в Република България, която се проведе в Пловдив през април, а домакин бе обществения посредник на територията на Община Пловдив инж. Борислав Стаматов.

Припомняме, че дейността на Мрежата на обществените посредници беше замразена във връзка с пандемичната обстановка в страната и това бе първата подобна среща за последните три години.

„За пореден път беше поставен проблемът за промяна на статута на обществения посредник и бяха планирани общи действия за издигане на авторитета на институцията и разширяване на мрежата на обществените посредници в страната“, коментира домакинът на форума.

Пред Под тепето инж. Стаматов коментира подробно казуса.

Темата е стара, поставяме я за пореден път. Едно от най-важните искания, например, касае начина на избиране в общините. По-точно настояваме за промяна на процента, с който са избирани омбудсманите. Смятаме, а и опитът през годините доказа, че той е много висок – Процентът сега е 67% или 2/3 от гласовете на Общински съвет. Практиката показа, че е много трудно да се консолидират съветниците около един кандидат. Това се явява изключителна пречка да се избере обществен посредник„, обясни Борислав Стаматов.

Той даде пример със себе си и двата провалени конкурса за избор на омбудсман за Пловдив. Припомняме, че инж. Стаматов е временно на поста вече седма година.

Отново не избраха омбудсман на Пловдив

Другият законов проблем е фактът, че длъжността е пожелателна и Общинските съвети нямат задължението да организират конкурсите и избора. Ето защо омбудсманите предлагат длъжността обществен посредник да е задължителна поне в областните градове. възможно е също с промяна в ЗМСМА да има няколко съседни общини с един общ омбудсман. В редица общини вече има приети правилници за робата на институцията, а структура не се изгражда дълго време, посочи омбудсманът на Пловдив.

За ефективността на работата им ще е по-добре обществените посредници по места да станат държавни служители.

В никакъв случай не трябва да сме подчинени на държавния омбудсман. Вариантът е да ни бъдат гласувани бюджети и да ги управляваме. Сега сме общинска структура, заплатите ни идват от общината, което е едно огромно противоречие – явяваме се посредници и понякога коректор на администрацията в полза на гражданите. Затова смятаме, че единствената алтернатива е да бъдем към държавния бюджет“, уточни Стаматов.

Това ще помогне на институцията и по-добре да организира дейността си, смята той. По думите му в момента на омбудсманите по места буквално им се налага да се молят за принтерна хартия, тонер и кламери на общинските секретари.

На форума в Пловдив присъстваха обществените посредници на: София Лилия Христова, на Казанлък Гинка Щерева, на Пазарджик Георги Шопов, на Бургас Тодор Стамболиев, както и съвсем наскоро избраният нов посредник на Община Стара Загора Иванка Сотирова. Те избраха за нов председател на Мрежата Тодор Стамболиев – обществен посредник на територията на Община Бургас.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина