Обучават и финансират собственици на паметници на културата
Кога ще спре унищожението на културно-историческата градска тъкан на Пловдив? Ще продължаваме ли да виждаме как багери събарят вековни сгради чрез издаден План за безопасност и здраве? Отговорите на тези въпроси си задава всеки, които има отношение към естетиката, архитектурата и духа на Пловдив. По тях от известно време работи и културния отдел в управлението на града. Очаква се скоро да бъде обявена програма за защита на частните паметници на културата, чрез обучение на собствениците им и механизъм за финансиране за ремонт на фасадите на тези сгради.
“ Работим по темата с частните паметници на културата. Въпросът е труден за решаване от гледна точка на механизма, с който общината да може легално да забранява нещата, които иначе продължават да се случват в града. Тук говорим за моралния проблем и чисто юридическия- как една община да наложи политика, за да не се случват неприятни деструктивни процеси в градската тъкан. Скоро ще обявим механизъм, с който ще се опита да обучава хората, които притежават сгради с културно-историческа стойност, как да не нарушават закона. Специално за целта ще бъде обособена зона в галерията на „Гладстон”, където скоро ще се помещава и академия „КултАрт”. Там ще се дават безплатни консултации заедно с КАБ и архитекти, които разбират от опазване на културното наследство. Гражданите ще получават съвет за това как да спазват закона, ако искат да проектират и ремонтират своя паметник на културата“, обясни зам.-кметът по култура Пламен Панов в поредния епизод на видеоподкаста „В Капана“ на Под тепето:
Той смята, че обучението на гражданите ще бъде много важно, тъй като в момента НИНКН реализира териториална програма, с която много хора, които имат стари къщи, в един момент ще притежават паметници на културата. Те ще трябва да научат какво трябва да правят, за да спазват Закона за културното наследство.
“ Освен това те ще бъдат подкрепяни чрез тази програма, върху която работим. Говорим за финансиращ механизъм, чрез който общината ще може да подпомага собствениците да реставрират своите фасади. Ще разчитаме и на Общински съвет да ни помогне от гледна точка на финансирането на тази програма. Защото една такава политика трябва да се прави с пари, и то не малко, но в дългосрочен план да запазиш наследството на този град е много по-важно от това дали в краткосрочен ще похарчиш средства. Много ни е важно това като политика да тръгне от Пловдив и да се наложи от нашия град в цялата страна“, допълни Пламен Панов.
То няма такива повече….
очаквай, очаквай си бе, брадатко, ама нека си говорим фместо ф бъдеше глаголно – – – след като
ДОЧАКАШ
(ЗАКОНЪТ Е ЯСЕН: НА СОБСТВЕНИКА ПРАВАТА ОБЩИНАТА ЗА ДА НАРУШАВА ПЪРВО ТРЯБВА ДА СТАНЕ СЪ-СОБСТВЕНИК. КОЯ ЧАСТ ОТ КОЕ ИЗРЕЧЕНИЕ НЕ ТИ Е ЯСНА…?)
Приятел, теб това не те засяга. Панелките се санират и не са паметници на културата.
Ко,не