Общината и Камарата на архитектите заедно ще помагат на собственици на ценни сгради
Информационен център ще предоставя услуги на собственици на ценни исторически сгради в града под тепета. В него членове на регионалната колегия на Камарата на архитектите и специалисти от Община Пловдив ще да дават безплатни консултации на хора, които имат желание да спазят Закона за културното наследство при реставрация на имотите си. Това съобщи пред репортер на Под тепето заместник-кметът с ресор „Култура, археология и туризъм“ Пламен Панов.
За целта управата на града работи по създаването на специална програма с комплексен финансиращ механизъм за реставрация и консервация на фасадите на сгради недвижима културна ценност. Целта ѝ да бъдат подпомагани частните собственици на такива сгради, които искат да ги опазят и живеят в тях. Очаква се тя да отвори още през настоящата 2025 година.
Най-важното е да бъде изработен детайлен механизъм, който да е работещ, за да стане възможно реално подпомагането. Тепърва ще се изчистват детайлите по този финансиращ механизъм, уточни Панов. Изчистват се въпросите дали ще се подпомага само проектирането на фасади на такива къщи, които имат статут на паметник, или и реализацията на проектите.
„Когато уточним процедурата, ще обявим обществено обсъждане, за да съберем всички положителни и отрицателни мнения на заинтересованите страни”, коментира зам.-кметът Панов.
След като се изчистят детайлите по механизмите за кандидатстване, ще бъде уточнена и сумата, която да бъде заложена в общинския бюджет целево.
Пламен Панов напомни, че Общината работи с документи и закони, и макар и да е видно за специалистите, че много сгради имат белези на паметници на културата, ако нямат статут, те не могат да бъдат защитени.
„Единственият, който може да каже, че една недвижима културна ценност е ценна, е министърът на културата след мотивирано предложение на НИНКН”, подчерта Панов.
Той допълни, че комуникация с НИНКН няма и единственото, което от института са направили, е да изпратят писмата за 20 обекта, за които процедурата е задвижена.
Очаквайте подробности.
1.КАБ няна средства никакви освен …членски внос
2.КАБ няма такава функция нито по Уатав нито…
3.Абе все едно да се очаква от … Певческото Деужество
4.СелСъветът НЯМА да помогне никому (даже и Тотеву)
5.Да ОТЧУЖДИ за поддръжка ли? Безумна идея! Общината е пълна с Имоти лоито Калинките не успяват да поддържат (още от Начо Диктатурата) та ги тихомълком разпродават и ГЕРГОВизират
Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:–- https://come.ac/guntitan
Сътрудничеството между КАБ и община е нещо добро, в предишните мандати беше или невъзможно, или само на хартия. Нужно е обаче много повече. Като да се спре подличкият номер със събарянето на паметници на културата и изграждането им наново, с друга планировка, размери, етажност и фалшиви пластмасови фасади. И изоставянето на произвола от собствениците, в други страни такива сгради се отнемат. И финансова помощ за отговорните собственици при ремонт и реставрация. Празни надежди обаче.
Дртн-дрън.
СелСъветът просто да ПРЕСТАНЕ ДА „СЪДИ“ КАМАРАТА КАБ ЗА ДА ХАРИЗВА МАФИОцКИ
„ИНдЖИНЕРИНГИ“
З?