Надстрояват паметник на културата – започват в почивен ден
Огради около сграда, декларирана като културна ценност, се появиха в почивните дни около Рождество Христово. Работата по една от най-красивите и сравнително запазени сгради в квартала между Сахат тепе и Бунарджика започна в отпускарско време, което напомня за случаите на събаряне на културни ценности, именно когато част от институциите не работят.
Ако се съди по табелите и информацията на място, в случая на съществуващата историческа ценност няма да се посяга, но тя ще бъде надстроена. Строително разрешително инвеститорите имат от няколко години, което използват сега.
Майсторите тепърва започват работа по обекта, като не би трябвало нищо от съществуващата структура да бъде променяно – подобно своеволие върху културна ценност си позволи инвеститор на улица „Гладстон“ преди години, когато къща културна ценност бе съборена, преди отговорните институции да реагират. След събедни дела, сградат трябваше да бъде препостроена наново в оригиналния си вид.
Според задължителната строителна табела става дума за надстрояване до 4 етажа – т.е. още един етаж над сега съществуващите три, както и пристрояване. Остава въпросът как точно ще изглеждат тези надстройки и пристройки към вековната културна ценност.
Ами другото недоразумение до хотел ,,Марица“,срещу Панаира?…..
Тя Пройкова събори сграда на Йосиф Шнитер под носа на общината, за да я построи нова и двойно по-голяма за Вероната, та за сграда на архитект Нанчев ли да се тревожим? А и както се вижда от снимките, третият етаж е строен през соца. При всички положения трябва да очакваме нещо не особено културно, както е традицията с паметниците на културата.
Трябва да се строи и запазва историята. Центърът на Пловдив е в руини, кому е нужно това. Нека строят и осъвременяват града.
Нищо чудно да посегнат и на „Александър Невски „
Сега остава и НДК да съборят !!!
Може да се надстрои, като се запазят фасадите й. Няма никакъв проблем. По цял свят запазват и осъвременяват старите сгради. Нека започнат и тютюневите складове. В сегашния си вид са опасни. Как в завода за обувки, направиха музей и го осъвременяват.
Пловдив си отива, такъв какъвто трябва да бъде и заслужава да бъде. С подобна келява градска управа – неуки корумпета и крокодили – мошеници , толкова.
Компетентно становище от Доайена на ИПК (Национален впоследствие) арх. Петър ДИКИДЖИЕВ А’67, ICCROM’75, ICOMOS’96 има документирано на 20 дек. 2022 от ПОТВ на този Линк:
https://www.youtube.com/watch?v=Je_IxcCt6d4
ИККРОМ на ЮНЕСКО в Рим е международният корифей по реставрация за разлика от местни, национални органи. Сертификат от ИККРОМ има световна валидност.
Задачата, мисията, смисълът за създаване на ИПК беше да осигури кадърни, знаещи, можещи Майстори ДЮЛГЕРИ с уменията за физическите работи по реставрация на Старините. Ръководени от обучени медиевалисти и вернакуларни архитекти. Инспекторат малоброен не беше съществен.
Сегашното разрастване (за сметка на истинската, физическата грижа) на забранителната чантаджийска дейност от агенти НИНКНКНКН… тормозещи осиромащалите наследници на стари семейства с ценни сгради НЕ ПОМАГА.
АМИ МАДАРСКИЯТ/ БОЯНСКАТА? ПАТАЛЕНИЦА? КАЗАЛЪШКАТА? СКАЛНИТЕ? БЕЗБРОЙНИТЕ СКЪПОЦЕННОСТИ БЕЗ „СОБСТВЕНИК“ КОГОТО ДА ГЛОБИШ…?
Поредното архитектурно извращение в града,,,остана ли нещо читаво и оригинално, само диващина, мутробарок, тотално незачитане на законите и гражданското мнение по въпросите на живата история на Пловдив. Жалко за града ни.
Като вдигнещ поглед от Понеделник пазаея нагоре към Джамбаз Тепе над Света Петка Стара забелязваш ли ТВОРБАТА на ГладАрх Ахрянов, междуселски послушник?
А на ул.Цар Асен като вдигнеш очи към бившият шедьовър, а сега готин мутробарок, кефи ки те, а дебил клет?!?
дребнотемие (както по ландш, инж. Фьодор КараКАЛИНКА).
Щом има ПСД -ПроектоСметна Документация- подписана от Архитекти и Инсъанции всякякво кудкудякане от Журналя и Активисти е излишно.
ПРОБЛЕМИ ПЛОВДИВ СИ ИМА, НЕДЕЙТЕ ДА ОТВЛИЧАТЕ ВНИМАНИЕТО. МАСОВОТО „ОБЯВЯВАНЕ“ НА ВСЯКОЯ ЗАСТАРЯЛА КЕРЕМИДА ЗА „ПАМЕТНИК“ НАПОСЛЕДЪК ПАКОСТИ НА РАЗВИТИЕТО. ВМЕСТО ДОСТОИНСТВО И ГОРДОСТ ПРИТЕЖАВАНЕТО НА СТАРИНА СТАНА …ТЕГОБА!
На всяка манджа мерудия, както е казал народът. Та и ти. Знай си мястото!
а именно? Кажи си де, не се стеснявай ако имаш възрабения…?
В 2023 не им е лесно на журналята – читателят ИМА ДУМАТА.
В 2024 ще става още по-
яж гомна е трол смрадлив
НИМА?
НАДАЛИ…
Съгласен съм, така е не може всяка счупена керемида да бъде обявяван за културно историческо наследство. А къде са модерните сгради, къде е модерния градски център от стъкло, метал и красиви съвременни сгради, център какъвто всеки европейски град си има. Няма го в Пловдив, защото ние си имаме полуразрушени „старини“.
От стъкло??? Като онова грозно недоразумение до бетонния мост!?!?!? Айде, бе! Архитектурната мисъл така здраво е закърняла, че освен малогабаритни кутийки и изчанчени грозни тъмни стъкла, друго НЕ е в състояние да измисли!!! Вярно, че се върнахме в ерата на ПЕЩЕРАТА!!! Дайте да пийнем една пещерска гроздова, че да приспим сетивата си и да не забелязваме архитектурната мерзост около нас. Пошлост, грозотия, некадърност, презастрояване, връщане на проценти, мастодонти – гета с по 4-5 села всеки един, изядени хищно междублокови пространства, „минирани“ от любимци тревни площи, опикани пясъчници… Отврат навсякъде около нас! Е, вече дори и впечатление не ни прави.