Колко паметника може да открием в Цар-Симеоновата градина?
Започваме с входа откъм часовника на Пощата, където досами езерцето с рибките се намира паметника на създателия на този зелен оазис в сърцето на града – ВИДЕО
Дали пропускаме някой?
Цар-Сименовата градина е централният градски парк на Града под тепетата, който бива изкуствено създаден от озеленителя на Пловдив Люсиен Шевалас през 1892г. заради Първото българско изложение. Градината е разположена в самото сърце на града и е една от емблематичните зони за посещение. Разполага с Виенски павилион, множество чешми и място за отдих, детски площадки.
Стотици пловдивчани и гости на града всекидневно я избират като място, на което да отпочинат по време на разходката си в центъра или да откраднат малко време на някоя пейка под слънчевите лъчи, бързайки по задачи.
Сигурно много от вас са я прекосявали хиляди пъти, но освен на големите забележителности като Пеещите фонтани и Виенския павилион, рядко се обръща внимание на многобройните паметници и скулптури.
Затова екипът на единствения дигитален пътеводител под тепетата се впусна в търсене на скритите статуи на бележити българи и събития, които най-често подминаваме и ние преброхме цели седем от тях. Дали може да отгатнете кои са те?
Започваме с входа откъм Часовника на пощата, където досами езерцето с рибките се намира паметника на създателия на този зелен оазис в сърцето на града. Наричан още „министър на цветята“, Люсиен Шевалас е и един от чужденците, провъзгласен за почетен гражданин на Пловдив през 1901 г.
Малко по надолу по алеята от дясната страна пък ще видите бюста на Г.С.Раковски. Той е преди всичко първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България и е негов ръководител през първите десет години, но освен това изтъкнат писател, масон и поет, публицист, журналист, историк и етнограф.
Продължаваме в дясната част на парка, където точно преди изхода вляво ще попаднете на Васил Петлешков – отново български революционер, останал в историята като водач на Априлското въстание в Брацигово.
Още напред по алеята ще достигнете пък до най-известната скуплтура, любима на всички малчугани – мечката и нейното местообитание пещерата, която в топлите месеци е с осветено езерце отпред. Вляво от този кът за отдих е паметникът, посветен на 20 години от побрамитяването на градовете Окаяма и Пловдив. Той е подарък от японския град и представлява един от най-популярните тамошни герои – Момотаро.
Малко по-надолу пък по алеята към павилиона забелязваме бюста на Душо Хаджидеков – български възрожденец, който влиза в тесни връзки с Левски и участва активно в борбата за Освобождението на страната.
Прескачаме мислено детската площадка и се отправяме към частта от парка в близост до Пеещите фонтани. Там на алеята преди водното съоръжение, която води към Общинския съвет, гордо се извисява Христо Ботев. Това е и мястото, на което на 02 юни се прекланяме пред паметта на героя и загиналите за родината.
Стигаме и до последния монумент – този на Антон Безеншек, увековечен като създателя на българската стенография. Той се набира може би на едно от по-закътаните местенца, между алеята от страната на Улица Велико Търново и тази, която излиза към площад Централен до Военния клуб.
Дали пропускаме някой?
Източник: Lost in Plovdiv