Как точно ресторант ще се превърне Природонаучен музей? Този въпрос зададе днес общинският съветник арх. Костадин Палазов от групата на БСП в местния парламент.
Той получи отговор на отправено питане към зам.-кмета по култура Пламен Панов относно бъдещото на емблематичната сграда на Дома на младоженците и намеренията на общината да предостави част от нея на близкия Природонаучен музей. Отговор, който обаче повдига допълнителни въпроси.
От него става ясно, че вече има възложена процедура за сключване на договор за изработването на проект за бившия ресторант „Розенхоф“, част от Младоженския дом. Както ви информирахме преди повече от месец, градската управа реши да прекъсне процедурата за отдаване на заведението под наем чрез търг с явно наддаване, за да го предостави без никакъв дебат на музея. Това отново постави въпроса за неговото разширяване, но за сметка на знакови сгради със съвсем друго предназначение- превърнатия в бутафорна пещера с динозаври Дом на новороденото и Дома на младоженеца.
Арх. Палазов отбеляза, че двете сгради част от общ ансамбъл и припомни скандала, който се разрази с унищожаването на интериора на зала „Лотос“, за да бъдат наврени там пластмасови динозаври. Той предупреди, че случаят ще се повтори и сега, тъй като становищата на Камарата и Съюза на архитектите са категорично против Младоженския дом да бъде пипан и да се сменя неговата функционалност, която е в основата на проектирането и на самата сграда. Освен това ще бъдат накърнени авторските права за сградата, които се държат от наследниците на проектанта й арх. Димка Танева.
Припомняме, че общината се отказа да търси наемател на огромното помещение с места за сядане в самата Градска градина, за да го предостави на Природонаучния музей за разширяване на експозиционната му част. Администрацията на града търсеше наемател срещу 4155 лева с ДДС на месец, но се е отказала от тези свежи пари за градския бюджет в името на развитието на музея.
Припомняме още, че каквото и да се прави по сградата, то няма да кореспондира със Закона за авторското право, тъй като дъщерята на арх. Димка Танева- арх. Теофана Михова, държи публичното здание да бъде запазено в автентичния си вид.
Хората искат музеят да расте. Препълнени опашки има постоянно пред музея. Предполагам това са в пъти повече дивидент от 4 хиляди лева на месец за общината. Хората се развеждат постоянно, сватби почти няма. Така музеят като вземе тази част и е направи експозиция, напълно вероятно да вдъхнови хората и да сключват пак бракове. Всички виждат, че няма сватби в тази сграда.