АктуалноБизнесГрадътЖивотЗабавлениеИзбор на редактораКварталиКултураМненияНовиниОбщина Пловдив

Как Младежкият хълм се превърна във фестивално градче

Пловдив вече има почти напълно завършено фестивално градче за култура. На финал е дооформянето на Plovdiv Stage Park в подножието на Младежкия хълм, увери се на място днес Под тепето. Огромното пространство за събития и разпускане стартира сезона още този уикенд с фестивала Plovdiv Vibes, но ще бъде официално открито на 30-ти април.

„Паркът все още не е в целия си блясък, затова и не бързаме с официалното му откриване. Проектът е още от 2015г. и се простира върху изцяло частни имоти, направен е само със собствени средства, без публично финансиране и без банкови кредити”, заяви авторът на концепцията Стефан Горанов от Инкубатор, един от основните двигатели за възраждането на Капана преди години. Той вече не е в квартала на творческите индустрии, но си изгради свой собствен такъв, извън центъра и в зелената зона на природния парк Младежки хълм.

Вече няколко години вървят дейностите по създаването на лице на Plovdiv Stage Park. Две години само са отнели изваждането на цялата необходима документация на функционирането на огромното пространство в зелените площи, а от три години се изгражда.

„Направихме го на батерии. Съвсем сериозно! Едва от две седмици официално имаме ток. Паркът е изцяло от дърво и камък. Той е вдигнат във въздуха, по никакъв начин не сме се намесили в средата. Напротив. Опитваме се да я браним и съхраняваме. Събрахме например всички разпилени големи гранитни блокове, извадени от недрата на хълма, за да ги експонираме в парковата зона и да се виждат от хората. И за ги използват- да сядат на тях например. Паветата за алейната мрежа ни бяха осигурени от общината. Тук ще функционират общо 7 сцена, четири от които в самия парк и три в поляната. Имаме открита галерия, лагер за деца, множество павилиони за храна, барове. Ще имаме гурме зона, пицария, барбекю ресторант, салатен бар. Но културното съдържание е основната цел да сме тук и да правим това. Поради тази причина и всички сцени с цялата инфраструктура се предоставят безплатно за организиране на културни събития. Мисията е да създадем публика за това място”, разяснява Стефан Горанов.

Няколко пъти подчертава, че в проекта им няма никакво публично финансиране, а реализацията му е на 100 процента с лични средства.

„Имахме нужда да сме устойчиви, а не да разчитаме на външно финансиране. Не искам да разкривам каква е инвестицията тук, но ще кажа, че имотът, на който се простира Plovdiv Stage Park, е предоставен от собствениците за управление на нашето сдружение”, добавя Горанов.

Той не крие, че инициативата им се издържа и печели от търговските обекти и партньорствата с  големи компании покрай тях, а не от културните събития, които се случват в подножието на Младежкия хълм. Сдружението осигурява цялата инфраструктура, техническата поддръжка и логистиката, а печели от търговия.

”Ние сме търговци- предоставяме места за бизнес. В същото време сме обезпечили цялата техническа част- от сцените и озвучаването, до санитарните възли и поддръжката им. Имаме дори новоизградена санитарна зона с тоалетни, кът за повиване на бебета и дори пункт за бърза помощ с всичко необходимо в него”, казва Горанов.

Освен множеството базарни конструкции, алеи, пунктове за храна и напитки и сцени, ще има и 1200 шезлонга в зелената зона пред основната сцена за седящи. Там ще се случват концерти и събития, а всяка неделя ще има кино на открито.  Предвидени са и събития с билети на основната сцена в самия парк, като 10 процента от приходите им организаторите ще предоставят на сдружението за домакинството под формата на дарение.

„Над 200 събития ще имаме през този сезон. От фууд фест, до Shake that hulm през септември. Готови сме да посрещнем всички”, казва двигателят на Plovdiv Stage Park.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето. Той активно заема гражданската си позиция по всички чувствителни теми за града и развитието му.

9 коментари

  1. На това се вика демокрация по нашенски – разделяй и владей. Вече на този журналист, като му видя физиономията, знам че публикацията е платена.

  2. Как парка беше нарязан на три и как сега няма парк, има огради и неясни зони със субективна функция… да се готви и “ частното“ тепе.

  3. Заграбване на парка, цени като на Слънчев Бряг , невероятна наглост, кой е дал Младежкия хълм на тая фирма? Щели да организират събития, каква наглост! Алчници, парка е за всички. Пълен бойкот на търговците в парка. Хората къде да си направят пикник или трябва да ви пълнят гушите и да търпят пияната сган?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина