АктуалноБизнесГласовеГрадътМненияНовини

Илиян Филипов: Никога повече няма да се хвана да работя стадион

Крайната сума за Колежа от четири различни източника е 68.5 млн. лв.

Управлението на модерен стадион далеч не е лесна работа и изисква опит. Именно тук се получи и един от най-странните ходове от страна на ПФК „Ботев“

Клубът е само веднъж на печалба в последните 5 години

Когато „Христо Ботев“ – първият изцяло нов стадион в България от десетилетия насам, отвори за първия си мач в събота, 29 април, той няма да е завършен. Да, на камерите на телевизията той ще изглежда доста добре, но ще липсват две козирки, както и стъклена фасада – които според строителя му от ПИМК ще струват още 18 млн. лв. и ще бъдат довършени до края на тази година.

Когато беше съборен от бившия собственик – банкера Цветан Василев – обещанието беше, че „Христо Ботев“ ще бъде построен с частни пари наново. След наливането на основите обаче дойде крахът на КТБ, Василев избяга, а частните пари се изпариха. Затова след няколко години нещата отново опряха до държавата.

Първоначално „Христо Ботев“ трябваше да струва 53 млн. лв. с ДДС, от които 21 млн. осигурени от държавата. За стадион, предвиден да е първият нов и най-модерен, тази сума е примамливо ниска, сравнена с тези в околни държави и бъдещи проекти у нас.

Логично, тя се оказа недостатъчна. С приближаването на крайните срокове стойността набъбна до 58.5 млн. лв., от които последните 18 млн. лв. ще се изплащат в траншове от по 6 млн. на изпълнителя ПИМК за следващите 3 години. До този момент за проекта са дадени 18 млн. лв., а сумата, която ще се преведе тази година, е почти 22.3 млн. От тях 11.8 са от изтегления от общината заем, 8.5 директно от бюджета и 2 млн. от предходен остатък.

„58.5 млн. са парите, които са гласувани от общинския съвет и това ще е стадионът със завършена козирка и пълна фасада отпред, както е по проект. Но когато получихме чертежите и ги остойностихме, за пълно завършване за „УЕФА 4“ лиценз сумата беше 64.5 млн. Допълнителни 6 млн. лв. се инвестират в момента от собственика на клуба Антон Зингаревич„, коментира пред „КапиталИлиян Филипов, собственик на ПИМК.

Като се добави към тази сума и двете стоманобетонни конструкции, които бяха изградени през 2014 г., и се остойностят със сегашни суми, според Филипов стадионът стига до 68.5 млн. лв. „с лъжици, вилици и всичко“.

Не. Не. Категорично не. Никога повече стадион няма да се хвана да работя. Искам да ви кажа, че хвърлих толкова усилия и време. Да не говорим, че финансовият резултат от този проект е минусов, а с индексация се надявам да излезе поне 0:0.

Илиян Филипов
Илиян Филипов

собственик на ПИМК

Вижте още какво каза изпълнителя на мащабния проект Илиян Филипов във видеоподкаста „В Капана“ на Под тепето ТУК.

Новият собственик на „Ботев“

През 2021 г. „ПФК Ботев“ бе поет от забуления в мистерия руснак с израелски паспорт Антон Зингаревич. Той рядко е в България, а от почти година „Капитал“ се опитва да се свърже с него, но без успех. Същия резултат са имали представителите на „Сдружение професионален футболен клуб „Ботев“, които са акционер в клуба.

Това, което се знае за собственика на „ПФК Ботев“, е откъслечна информация от интернет. Роден на 18 март 1982 г., той е син на руския мултимилиардер Борис Зингаревич и прекарва младежките си години в Англия, където е първият му опит с футболния свят. През 2012 г. чрез своята компания Thames Sport investment взима контролен дял от 51% в Reading F.C. В крайна сметка Зингаревич напуска клуба само след 2 години, а причината според негов говорител е финансови проблеми и нужда да се завърне обратно в Русия.

Оттогава Зингаревич избягва да се завърне обратно във футболния свят, макар името му да е спрягано тук и там със закупуването на някои клубове из Европа. В крайна сметка той акостира на българска земя, за да оглави „Ботев“. В момента той е едноличен собственик на капитала на клуба с 99% чрез компанията си „Лусид футбол холдинг бг“, а останалият 1% се държи от „Сдружение ПФК „Ботев“.

На 28 февруари 2022 г., четири дни след нахлуването на Русия в Украйна, в търговския регистър за „Лусид футбол холдинг бг“ е постъпила и информация за смяна на гражданството на Зингаревич от руско на израелско, а адресът му на пребиваване е посочен в Дубай.

Управлението на модерен стадион далеч не е лесна работа и изисква опит. Именно тук се получи и един от най-странните ходове от страна на ПФК „Ботев“, които точно ден след като получиха договора за наем на стадиона, освободиха изпълнителния директор Герман Чистяков и мениджъра за стадиона Алекси Жуковин.

Търсенето за техните заместници все още продължава.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

7 коментари

  1. Абе защо ми се струва че дори сър Ричард Роджерс ( един от най великите архитекти в света) да беше направил “Колежа” пак щеше да има хора да акат и да са недоволни. Научете се бе мамка му да се радвате на всичко построено на всичко ново и т н. Сега може би има и друг момент всички негативни коментари да са на фенове на Локомотив ПД😝😝😝

  2. Никога повече прости помаци да разпределят и заделят, та чак строители на модерна България се кръстили!

  3. Дано да си спази обещанието, че този стадион е пример, как не се прави! Стадионите в градовете са визитка на градовете, а нашият прилича на нищо. Имаше един много хубав проект, който беше преработен по искане на общината и строителя и дори след пълното завършване, визията е бая грозна. Челната фасада е като на селски мол. Но все пак това е първият стадион на сериозен отбор – ЦСКА, Левски, Локо, Берое, Славия – всичките са на стадионите от комунизма с някои леки подобрения. За 34 г. толкова стигнаха силите – резил.

  4. Ами не е лесно! Не е като да правиш килии за малоумници с по 2,40 тавани и стени от вестник! От такива копторчета печалбата е тройна и четворна!!! Срамно е да говориш, че ще си на загуба, защото в БГ няма строителство на загуба! Явно рестото ти е мъничко и не ти харесва! Що ни мислиш за глупаци бре!!!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина