Тракия икономическа зона работи по идея за създаване на малък здравен център, за обслужване на служителите в предприятията в индустриална зона „Марица”. Това съобщи днес изпълнителният директор на ТИЗ инж. Пламен Панчев. Повод за инициативата е коронавирус кризата.
„ В момента ваксинацията върви и в големите предприятия в зоната. Това обаче винаги е само с метода на убеждението. В областта на здравеопазването Зоната се опитва да предостави тази услуга. Следващите години цялата ни дейност ще е ориентирана да предоставим възможен по-голям брой услуги на инвеститорите и едното ни усилие е именно в областта на здравеопазването. Най-вероятно точно в индустриална зона „Марица” ще е първото здравно обслужване, което ще предложим на компаниите. По този начин ще се опитаме съвместно с тях и в посока ваксинация, и в посока превенция, да подобрим цялостното обслужване в индустриалния парк. Имаме идея за малък медицински център. В момента правим проучване кои компании проявяват интерес и какво точно искат, за да го направим в тяхно улеснение”, коментира след първата копка на новия завод на „Интерлинк Груп“ край село Радиново инж. Панчев.
Той не скри, че в пандемичната година има свити производства, но и има растящи такива поради естеството на продукцията си.
„ Има различни производства, които минаха през много трудни периоди. Някои от тях успяха да усвоят нови продукти, които имат пазарна ниша. Има и предприятия, на които кризата помогна. Един такъв пример е „Либхер”. Те в момента реализираха доста сериозни обороти и увеличение на техните производства, защото продуктът им е много търсен в момента на пазара. Проблеми има в производството на автомобилни части, но пък хубавото е, че благодарение може би на добрия инвестиционен климат в България, ако една компания има три-четири завода в Европа и единият е тук, този в България често продължава да работи. И това не е единичен случай”, отбеляза инж. Панчев.
Той подчерта, че има сериозен интереса към развитие на преработвателната индустрия в района. „Което пък помага на общините Марица, Куклен, Раковски, където селското стопанство също се развива добре. Увеличаването на производство на селскостопанска продукция помогна на някои от тези инвеститори да вземат решение да увеличат преработвателните си предприятията. Следващата година се надяваме да се появят и две инвестиции в областта на преработката на селскостопанска продукция”, допълни изпълнителният директор на ТИЗ.
Той добави още, че в момента екипа работи сериозно по въглеродната неутралност на Зоната.
„ Единият съществен проект е да имаме много повече изследвания, за да можем да стъпим на тях, когато взимаме решения да отправим инвестиционни предложения към конкретни вече компании, с които сме влезли в преговори, като им покажем добрите страни, които има България и конкретно ТИЗ. Всичкото това нещо не може да се случи без добра статистика, особено по отношение на работната ръка. Имаше в началото на пандемията един период, в който имаше освободени хора и се увеличи ръстът на безработица. Но през последните няколко месеца три компании започнаха сериозни проучвания за назначаване, търсят си персонал. И в техните изводи виждаме, че проблемите в пазара на труда не са малки и тук всички, заедно, трябва да работим, защото бъдещото ни развитие е свързано с развитие на кадрите”, каза на финал инж. Панчев.